Daňovou Kobru doplní nový auditorský oddíl. Prověří, jestli stát dobře hospodaří

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 8. 2014 20:04
Skupina proti daňovým únikům Kobra v půlce srpna zabránila podvodu s palivy za 650 milionů korun. Podobné výkony ministerstvo financí očekává i od další speciální skupiny, která při něm teď vzniká.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Skupina proti daňovým únikům Kobra v půlce srpna zabránila podvodu s palivy za 650 milionů korun. Podobné výkony ministerstvo financí očekává i od další speciální skupiny, která při něm teď vzniká. Tentokrát bude sestavená z auditorů. Na rozdíl od Kobry, která hlídá příjmy státu, se zaměří na veřejné výdaje – tedy například na zakázky či státní dotace.

„Auditoři budou postupovat podle jednotných pravidel, díky čemuž zvládneme odhalit velké věci se stejným počtem lidí,“ tvrdí první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Ministerský odbor kontroly pod sebe převede auditory, kteří už pracují pod Generálním finančním ředitelstvím. Od října začne s prvními šestaosmdesáti, příští rok se přidá dalších 202. „Sedět budou dál na finanční správě. Rozdíl je v tom, že teď dělá dvě stě lidí dvě stě drobností. Jeden kontroluje odbahnění rybníka, druhý cyklostezky, třetí třeba dotace na mléko do školek. A z toho nevznikají data, která se dají porovnávat,“ vysvětluje Wagenknecht.

Dnes podle něj existuje plno dílčích dat, ale z kontrol, které nepostupovaly podle stejných pravidel a necílily na jeden problém. „Odhalovala se tak dílčí pochybení, ale ne systémové problémy. Dokážeme tak přijít na miliardy namísto milionů,“ doplňuje s tím, že jde o další opatření, jak najít úspory v hospodaření státu.

Příkladem cíleného auditu může být regionální operační program Severozápad. Kontroloři prověřili čtyři desítky zakázek a zjistili, že v rámci losovačky se třikrát dostala k soutěži stejná firma. Přitom statistika něco takového prakticky vylučuje. Díky tomu se přišlo na to, že pravidla hodnocení projektů umožňovala manipulovat výběr.

Stejně tak dostane nový oddíl auditorů za úkol, aby třeba prověřil oblast IT zakázek nebo dotací pro vědu a výzkum. Ne vždy musí být výsledkem odhalení úmyslného obcházení zákona – dají se tak třeba odstranit i chyby, kterých se některé úřady nebo kraje opakovaně dopouštějí.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) považuje nový auditorský tým pod ministerským vedením za špatný nápad. „Je to stejné, jako kdyby ministerstvo financí, které dělá daňovou legislativu a metodiku, chtělo daně také na místě vybírat. De facto chtějí přenést velkou část kompetence finančních úřadů přímo na sebe. Skutečný důvod je podle mě jediný – posílení mocenských ambicí,“ říká. Podle něj má ministerstvo financí nastavit pravidla a kontrolovat, jestli se v praxi používají, ale samotný audit by mělo nechat na finanční správě.

Nové vedení ministerstva argumentuje tím, že finanční správa má především hlídat výběr daní, tedy příjmy státu, ne jeho výdaje. Ministerský dohled už funguje u hospodaření s unijními penězi – Česko k tomu přiměla Evropská komise kvůli problémům při rozdělování eurodotací. Novinka přinese do působnosti resortu i domácí peníze. „Což ostatně doporučila Světová banka v roce 2011. Předpokládáme, že komise a banka nedoporučují nesmysly,“ uvádí náměstek.

Kateřina Surmanová

 

Právě se děje

Další zprávy