Čtvrtou variantou Temelína jsou Dukovany

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 4. 2014 16:14
Po zrušení výběrového řízení na dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín se diskutují většinou tři scénáře. Ale je tu ještě čtvrtý.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Po zrušení výběrového řízení na dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín se diskutují většinou tři scénáře:

  • nové výběrové řízení vyhlásí ČEZ a stavět bude také ČEZ,
  • nové výběrové řízení vyhlásí stát a stavět bude také stát (byť v areálu temelínské elektrárny),
  • dostavba Temelína postupně vyvane ať již úmyslně, nebo neúmyslně; stavět se tedy vůbec nebude.Je tu ale ještě čtvrtý scénář, ve kterém se ČEZ může přiklonit k výstavbě jediného nového jaderného bloku v Dukovanech s výkonem přes 1000 MW (v současné době je instalovaný výkon Dukovan 4x510 MW).

    Taková varianta by totiž mohla obsahovat o něco méně rizik:

    • poskytuje relativně více času.Již nyní se hovoří o prodloužení životnosti JE Dukovany až za rok 2025, konkrétně na 50 let do roku 2035. Kolem roku 2025 se přepokládá patrně největší úbytek výkonu z uhelných elektráren (bude docházet uhlí).

      Jestliže výstavba nového bloku může trvat zhruba 5-6 let, pokud se necháme vést historickou zkušeností z výstavby obou českých jaderných elektráren, měly by přípravné procesy být zahájeny odhadem nejpozději někdy kolem roku 2017 s tím, že konečné rozhodnutí by mělo asi padnout nejdéle do roku 2019.

      Časový aspekt má ještě jednu výhodu. Vzrůstá pravděpodobnost, že poměry v energetickém sektoru včetně regulace budou čitelnější a umožní přesnější a spolehlivější kalkulace návratnosti investic.

    • relativně menší finanční zátěž. Výstavba čtyř jaderných bloků v Dukovanech stála cca 25 miliard korun. Výstavba obou jaderných bloků v Temelíně spotřebovala 98 miliard korun s tím, že byla poznamenána společenskými změnami roku 1989. Přinesly nejen růst cen, ale prodloužení stavby a vznik víceprací související s náročnějšími bezpečnostními požadavky.S tímto vědomím by suma kolem 100 až 115 miliard korun mohla být postačující pro případnou další výstavbu jednoho tisícimegawattového bloku.

      Proto stojí za to sledovat, jaké komentáře budou ve vztahu k Dukovanům z ČEZ i z vlády zaznívat. Možná, že za deset let budeme vyrábět elektřinu téměř ze dvou třetin z jádra, jak je naznačeno v grafu.

      Petr Hlinomaz

     
     

    Právě se děje

    Další zprávy