Cizinec jménem ČEZ

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 4. 2013 14:34
Nebylo to zdaleka zadarmo, ale po prvotních investicích do nákupu a technického rozvoje začala zahraniční aktiva ČEZu postupně generovat zisky
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Na první pohled to vypadá, že ČEZ je v cizině bit jako žito. Kvůli loňské ztrátě v Albánii, licenčnímu riziku v Bulharsku či pravděpodobnému snížení podpory obnovitelných zdrojů v Rumunsku přibývá kritiků zahraniční expanze ČEZ a pozitiva jsou přehlížena. Ale ona přitom existují.

ČEZ nyní vyrábí nebo distribuuje elektřinu mimo Českou republiku v šesti zemích střední a jihovýchodní Evropy. A nejsou to zrovna zanedbatelné podíly. Například v Bulharsku 12 procent elektřiny vzniká díky české energetické jedničce. Ještě silnější pozice tu má v distribuci elektřiny, v Bulharsku ovládá 40 %, v Rumunsku pak 16 %, v Turecku 6,5 % a v sousedním Polsku 2 % trhu.

Nebylo to zdaleka zadarmo, ale po prvotních investicích do nákupu a technického rozvoje začala zahraniční aktiva ČEZu postupně generovat zisky (viz graf níže). V loňském roce to bylo zhruba 8,7 miliardy korun, tj. 10,2 %, z celkových 85,5 mld. korun jádrového zisku před odpisy, finančními náklady a zdaněním (EBITDA), pokud ponecháme stranou případ Albánie. Na celkových tržbách se zahraničí podílí kolem 15 %.

Díky zahraniční expanzi se společnost řadí počtem zákazníků, tržbami i podle dalších kritérií k největším evropským společnostem v oboru a dá se srovnávat například s francouzským koncernem GdF Suez či německým RWE.

ČEZ je jednou z mála českých firem, které mají sílu a prostředky na expanzi. Může tak částečně vyvažovat statistiky, které ukazují na nemalý vlastnický podíl zahraničních firem v tuzemských firmách. Například společnosti z Nizozemska, Německa a Rakouska se podílejí ze zhruba 48 % na registrovaném kapitálu českých firem. Odliv dividend z Česka představoval například v loňském roce kolem 220 miliard korun. ČEZ doposud inkasoval ze zahraničí odhadem 10 miliard korun dividend.

Potíže, kterým ČEZ čelí na Balkáně, nemají původ čistě v dané zemi. Naopak souvisejí s širším děním v evropské energetice (dopad ekonomické krize, měnící se regulace atd.). Podobné problémy musí firma řešit i v tuzemsku. Kritika geografického výběru akvizic není proto příliš oprávněná.

Podobně nejsou na místě výtky, že zahraniční expanze má vliv na vysoké ceny elektřiny v České republice. Tvorba cen elektřiny pro konečné zákazníky souvisí s cenou elektřiny na trhu, kterou udává hlavně Německo, a s mechanismem regulace cen elektřiny, jak ji zakotvuje evropská a česká legislativa.

Po ztrátách v Albánii lze rozumět výhradám, že ČEZ své zahraniční aktivity nezvládá. Takové konečné hodnocení by bylo ale v tento okamžik předčasné a neobjektivní. Podmínky v sektoru, v ekonomice i politice jsou v rychlém pohybu. Až s odstupem času bude možno lépe posoudit konečný účet zahraniční expanze, třeba včetně započtení výsledků mezinárodní arbitráže tam, kde vývoj zavedl expanzi do slepé uličky.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy