ČEZu se nevyhnete. Vyautoval už druhého ústavního soudce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 6. 2013 10:22
Nový ústavní soudce Jaroslav Fenyk nemůže rozhodovat spor o černý odběr energie mezi mužem z Opavy a polostátní energetickou společností ČEZ. Víte proč?
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Nový ústavní soudce Jaroslav Fenyk nemůže rozhodovat spor o černý odběr energie mezi mužem z Opavy a polostátní energetickou společností ČEZ.

Ústavní soudci rozhodli, že Fenyk je z rozhodování v této kauze vyloučen – jako advokát totiž v minulosti pracoval pro jednu společnost ze skupiny ČEZ, firmu ČEZ Distribuce.

Jde už přitom o druhého ústavního soudce, který byl vyloučen z rozhodování kvůli minulým nebo současným vazbám na ČEZ. Soudkyně Michaela Židlická kvůli tomu nerozhodovala jeden ze sporů o Jadernou elektrárnu Temelín.

Sami o to požádali

Soudkyně Židlická o vyloučení požádala sama. Její syn Daniel Křetínský, šéf pražské Sparty, je totiž spolumajitelem Energetického a průmyslového holdingu, vlastněného také PPF podnikatele Petra Kellnera a česko-slovenskou investiční skupinou J&T.

A ČEZ s holdingem obchoduje.

Podobně o vyloučení z případu černého odběru energie a sporu o správný výpočet odebrané elektřiny, ve kterém jde o 31 tisíc korun, požádal také Jaroslav Fenyk. Ten byl určen jako soudce zpravodaj – tedy ten, kdo celý případ přezkoumá a připraví rozhodnutí Ústavního soudu.

„Společnost ČEZ Distribuce byla v minulosti klientem, jemuž jako advokát poskytoval právní pomoc,“ je napsáno v žádosti o vyloučení z případu.

Soud Fenykově žádosti vyhověl. „Jsou dány důvody pro vyloučení soudce Jaroslava Fenyka z projednávání věci, spočívající v poskytování advokátních služeb v minulosti," rozhodli soudci.

Každý případ zvlášť

O vyloučení soudce z jednání Ústavního soudu se rozhoduje poměrně často (jednou, dvakrát do měsíce). Soudci ale nerozhodují o vyloučení z případů obecně (neznamená to tedy, že by Jaroslav Fenyk už nerozhodoval žádnou kauzu ČEZu), ale každý případ posuzují zvlášť.

A soud námitkám vyhovuje v případech, ve kterých soudci v minulosti jako právníci zastupovali některé účastníky sporů, které doputovaly až do Brna.

Naopak, za podjaté neoznačují soudce tehdy, když si na ně někdo stěžuje kvůli jejich předchozímu rozhodování na Ústavním soudu. Nevyhovují ani při námitkách z politických důvodů. Za podjatého tak například neoznačili při projednávání Lisabonské smlouvy předsedu soudu Pavla Rychetského, jak to požadovali senátoři z ODS.

A soudcovské platy bude jako soudkyně zpravodajka řešit Milada Tomková, přestože se sama v minulosti o svůj plat soudila. Plénum soudu ale rozhodlo, že podjatá není.

Tomáš Fránek

 

 

Právě se děje

Další zprávy