ČEZu se kupí potíže na Balkáně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 2. 2013 14:42
Potíže v Bulharsku by bolely více než Albánie. Například z pohledu výnosů představuje Bulharsko asi 10 % celkových výnosů skupiny ČEZ. Na dividendách v posledních dvou letech inkasovala mateřská společnost od bulharských dcer v průměru dvě miliardy korun ročně.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa - Nad protesty bulharské veřejnosti proti vysokým účtům elektřiny a tepla se již nedá mávnout rukou, nabývají na síle. Veřejnost vyzývá ke znárodnění distributorů elektřiny. Viní firmy z nevýhodného sjednávání smluv s dodavateli elektřiny a bulharskou vládu z laciného prodeje majetkových podílů zahraničním vlastníkům. ČEZu tak mohou narůstat vrásky na čele, je jedním z největších vlastníků distribuce elektřiny v Bulharsku, ne-li největším.

Děje se tak v době, kdy albánská kauza ČEZu je v živé paměti a není ještě bezezbytku vyřešena. Je to nedlouho poté, co ČEZ navýšil své majetkové podíly v bulharské distribuci CEZ Razpredelenie Bulgaria a ve správci rozvodné sítě CEZ Electro Bulgaria na plných 100 % koupí zbytkových třetinových podílů od bulharského státu na podzim loňského roku.

Je pravda, že Bulharsko není Albánie. Bulharský ministr energetiky a hospodářství Deljan Dobrev odmítl vyvlastnění soukromých společností. Nutnost přezkoumání, zda společnosti nepřekročily licenční pravidla, nicméně podpořil a taková pochybení by mohla být podkladem pro revizi licencí. Do distribučních společností byly vyslány kontroly bulharského regulátora.

Problémy dostaly navíc výrazný politický rozměr. Protestující volají po odstoupení vlády a nepokoje přímo či nepřímo vedly k dnešní rezignaci ministra financí Simeona Ďankova.

Takový vývoj neslibuje asi pro ČEZ mnoho dobrého. Stará či nová vláda, ať již má, nebo nemá v privatizaci energetik máslo na hlavě, mohou mít eminentní zájem zklidnit veřejnost a budou hledat viníky. I kdyby se ukázalo, že na straně distribučních společností vše bylo a je v úplném pořádku, nic nebrání odběratelům, aby přestali platit vysoké účty. Nejen ze vzdoru, ale i proto, že na ně prostě nebudou mít.

Odpojováním neplatičů může situace jen eskalovat, proto schůdnějším řešením pro firmu může být určitý kompromis, což může vést však k rostoucím pohledávkám i určité účetní ztrátě.

Potíže v Bulharsku by bolely více než Albánie. Např. z pohledu výnosů představuje Bulharsko asi 10 % celkových výnosů skupiny ČEZ. Na dividendách v posledních dvou letech inkasovala mateřská společnost od bulharských dcer v průměru dvě miliardy korun ročně.

ČEZ nemá tedy na Balkáně na růžích ustláno. Máme před sebou více otázek než odpovědí. Budoucí dny a týdny snad přinesou nějaké rozuzlení. Ukážou také, nakolik si ČEZ v Bulharsku „ustlal“ sám a nakolik mu „ustlali“ jiní.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy