Čeští zemědělci mají zatím smůlu. Kompenzace jen tak nebudou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 8. 2014 19:20
Podle ministra zahraničí je možné uvažovat o náhradě až v momentě, kdy by současná situace přerůstala v trvalý stav nebo se zhoršovala.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Podniky v Česku se kompenzací za ruské sankce na dovoz jejich zboží nedočkají. Tedy alespoň ne v nejbližších měsících. V rozhovoru pro Insider a HN to řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

„V této chvíli neuvažuje česká vláda o tom, že by kompenzovala zemědělce,“ řekl Zaorálek. Podle ministra zahraničí je možné uvažovat o náhradě až v momentě, kdy by současná situace přerůstala v trvalý stav nebo se zhoršovala. Pokud by chtěla česká vláda zapracovat plán na kompenzace do státního rozpočtu pro příští rok, musela by s nimi počítat v návrhu, který bude sněmovna v prvním čtení schvalovat ke konci září. Vzhledem k Zaorálkově vyjádření je ale zřejmé, že kabinet to v úmyslu nemá.

Hamé má smůlu


Nárok na kompenzace vznesla například jihomoravská firma Hamé. Potravinářská společnost chtěla po české vládě či po Bruselu požadovat náhradu případných škod a zmařených investic vzniklých omezením jejích dodávek pro ruský trh. Embargo na vybrané potraviny zavedl ruský prezident Vladimír Putin v reakci na cílené sankce, kterými EU trestá Rusko za obsazení Krymu a podporu ozbrojených separatistů na Ukrajině.

„Můj osobní názor je, že dopady zatím nejsou takové, že by to mělo vést k nějakým kompenzacím. Zatím není důvod, ani u toho Hamé,“ soudí Zaorálek. Pokud politici přistoupí k úvahám o kompenzacích, půjde podle ministra zahraničí spíše o evropskou než o národní úroveň. „Ministr zemědělství Jurečka chtěl, aby se svolala schůzka ministrů zemědělství ze zemí EU, která by zvážila případný postup, kdyby to na někoho dopadlo dlouhodobě. Nikoli teď. A v tomto byl podpořen,“ řekl místopředseda ČSSD.

S Ruskem stále chceme jednat


Zaorálek v rozhovoru několikrát zdůraznil, že Česká republika i EU stojí o dobré vztahy s Ruskem. Jenže eurasijská velmoc si současný stav začínající ekonomické války způsobila sama, prohlásil ministr zahraničí.

„Cílená opatření, která přijala EU, byla reakcí na hrubé porušování mezinárodního práva ze strany Ruska. Na okupaci Krymu, na to, jakým způsobem Rusko podněcuje konflikt na východní Ukrajině, a nakonec na sestřelení letadla malajsijského letadla,“ říká ministr. 
 Ministři zahraničí Evropské unie se sankcemi vůči Rusku zabývali několikrát a Evropská unie považovala vždy opatření, která tvrdě zasáhnou ruskou ekonomiku, za krajní prostředek. V podstatě k nim mělo dojít až při přímém útoku na Ukrajinu. „To, co se odehrálo kolem malajsijského letadla, kdy zemřely téměř tři stovky lidí, byla ale situace, na kterou nešlo nereagovat,“ řekl Zaorálek. Přesto je podle Zaorálka nutné s Ruskem nadále jednat, i když několikrát porušilo své sliby. „Rusko nás několikrát v poslední době zklamalo. Ale když hledáme cesty, jak skončit s násilím na východní Ukrajině, tak nemáme jiného partnera.“

Jakub Kalenský, Marek Hudema

 

Právě se děje

Další zprávy