Ceny nerostou. Jak dlouho jim to ještě vydrží?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 7. 2014 15:52
Do konce letošního prosince počítejme spíše s celkovým cenovým růstem, měly by se totiž začít více projevovat vyšší dovozní ceny.
Foto: Tomáš Kunc

Komentář – Spotřebitelské ceny podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) zůstaly v červnu stát na místě. Pokles tempa růstu cen způsobený především některými administrativními zásahy (v cenách elektřiny a plynu) se ale v polovině roku asi již vyčerpal. Do konce letošního prosince počítejme spíše s celkovým cenovým růstem, měly by se totiž začít více projevovat vyšší dovozní ceny.

Co je skutečnost a co je umělé.

Administrativní opatření, která každoročně větší či menší měrou vstupují v platnost, jsou faktorem, který nezřídka výrazně zahýbe cenami. Přitom nejde o efekt, který by odrážel změny poptávky a nabídky na trzích.

Zkušenosti máme bohaté. Patří sem typicky dopad změn daňových sazeb (spotřební daně a DPH) a dopad regulatorních úprav (např. v energetice a v telekomunikacích), ať již pocházejí z domácí, nebo evropské dílny. Umělý vliv takových opatření je viditelný z porovnání celkových a očištěných cenových indexů (viz graf dále). Například v roce 2012 ovlivnilo ceny lednové zvýšení snížené sazby DPH z 10 % na 14 %. V letošním roce to bylo naopak snížení v regulovaných položkách cen elektřiny a plynu. Nebýt administrativních zásahů, byl by cenový vývoj patrně méně rozkolísaný.

Přijde další devizová intervence ČNB?

S velkou pravděpodobností ne. Jen období slabšího kurzu koruny vůči euru potrvá asi déle. Na první pohled se zdá, že inflační cíl ČNB ve výši dvou procent je hodně vzdálen. Květnová prognóza samotné centrální banky však předpokládá, že ceny do konce roku ožijí a porostou. Jednak vlivem vyššího účinku dražších importů a jednak vlivem určitého ekonomického oživení. Inflace by tak mohla na začátku roku inflační cíl ČNB dokonce krátce překročit.

Aktuální komentář ČNB k červnovému vývoji inflace na výhledu nic nemění, i když banka počítala s hodnotami mírně vyššími. Odchylka souvisí s celkově pomalejším vývojem světových cen komodit – potravin.

Přesto existuje určitý důvod k nespokojenosti. V otázce ekonomické výkonnosti je růst HDP zatím tažen více exportem než domácí spotřebou. Tlak poptávky na ceny nemusí být tedy vůbec velký. Tomu asi další oslabení příliš nepomůže. Více se vkládají naděje do očekávaného většího objemu veřejných zakázek.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy