Brixit znamená britský odchod z Evropské unie. Už začal. Czexit ještě ne

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 10. 2012 13:16
Vždy, když na ostrovech hrozily odstředivé tendence od Evropy, kontinentální politici prosili skoro na kolenou: zůstaňte, bez Británie Evropa není plnohodnotnou Evropou. Doba se změnila. Prioritou ostatních lídrů vlivných unijních zemí je euro a jsou už unaveni z toho, že Britové neustále žádají nějaké výjimky nebo si nárokují zvláštní postavení.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Velká Británie a Evropská unie? Bez dlouhých slov lze tento komplikovaný vztah pochopit tím, že člověk navštíví zastoupení Evropské komise v Londýně.

Když před časem Insider navštívil staré londýnské sídlo EK, našel nevábně vypadající a poněkud sešlou budovu a na ní desku s nápisem Evropská komise pomalovanou čmáranci a jen tak tak čitelnou.

Před dvěma lety se ale sídlo přestěhovalo na prestižní adresu na Smith Square do budovy, kde sídlila administrativa britské expremiérky a legendární euroskeptičky Margaret Thatcherové.

Jako by se za to nyní skalní britští konzervativci a odpůrci evropského projetu chtěli pomstít.

Páteční evropský summit o bankovní unii poznamenaly hlavně francouzsko-německé spory, jak má vypadat jednotný evropský bankovní dohled. Neméně podstatné však bylo, že právě Velká Británie se do třenic vůbec nezapojila, a dokonce to vypadalo, že její delegace je na summitu spíše omylem.

Premiér David Cameron se držel zpět a nebylo ho moc vidět ani slyšet. Poté, co se jeho vláda odmítla připojit k fiskálnímu paktu, žádá nově nastavit řadu dohod s EU a chce odstoupit od některých společných opatření unie (například v policejní oblasti). Hrozí vetem před listopadovým projednáváním rozpočtu EU na příštích sedm let.

Rok 2012 je tak rokem, kdy se Velká Británie vzdálila Evropské unii. Začíná se hovořit nejen o Grexitu - vynuceném odchodu Řecka z eurozóny -, ale nově i o Brixitu. Dobrovolném odchodu Británie z Evropské unie.

Cameron tvrdí, že není pro úplný odchod, ale že pro Spojené království současný stav není uspokojivý. Od chvíle, kdy se stal premiérem, jako by se politická vzdálenost mezi oběma břehy kanálu La Manche zvětšovala.

Finský ministr pro evropské záležitosti Alex Stubb řekl na okraj pátečního jednání v Bruselu: „Připadá nám to, jako by už tady všem Britové mávali bye, bye. Z vlastní vůle se nám vzdalují.“

Ačkoliv Londýn bezpochyby nemá zájem na krachu eurozóny, přestává se vyjadřovat k jejím problémům a je jasné, že londýnskou City hodlá ponechat snad dříve než kdykoliv v minulosti mimo dosah zóny.

Opoziční labouristé i Liberálně-demokratická strana, která je partnerem Cameronových konzervativců ve vládě, premiéra obviňují, že vede zemi do izolace. Jsou si ale vědomi, že veřejné mínění není moc proevropské, takže na tuto kartu příliš nesázejí.

Vždy, když na ostrovech hrozily odstředivé tendence od Evropy, kontinentální politici prosili skoro na kolenou: zůstaňte, bez Británie Evropa není plnohodnotnou Evropou.

List Financial Times ale míní, že doba se změnila. Prioritou ostatních lídrů vlivných unijních zemí je euro a jsou už unaveni z toho, že Britové neustále žádají nějaké výjimky nebo si nárokují zvláštní postavení.

„Německo se dlouho snažilo chápat britskou výjimečnost, ale Merkelová s tím už ztrácí trpělivost. Cameron ignoruje italského premiéra Maria Montiho, španělský předseda vlády Mariano Rajoy se dívá spíš do Berlína než do Londýna a francouzského prezidenta Francoise Hollanda nikdo od počátku nemohl podezírat z přílišného pochopení pro Británii. Britské rozhodné odmítání přispět k vytvoření mechanismů na podporu eura dokonce znechutilo i tak blízkého spojence, jakým je Švédsko,“ napsal prestižní list.

Co to znamená pro Českou republiku?

Topolánkova i Nečasova vláda, respektive především Občanská demokratická strana, v mnohém následují britské konzervativce. Česko bylo spolu s Británií jedinou zemí, která nepřistoupila letos k fiskálnímu paktu a Nečas v noci na pátek mluvil s neskrývanou obavou i o bankovní unii.

Oba státy jsou ale v rozdílné situaci. Například britský zahraniční obchod je mnohem méně svázán s Evropskou unií a ostrované patří mezi největší čisté plátce do evropského rozpočtu (tj. mnohem více do něj přispívají, než z něj dostávají).

To se o České republice rozhodně říci nedá. Loni získala z rozpočtu EU o 30,7 miliardy korun více, než do něj odvedla.

Když evropští politici odmítají donekonečna vyjednávat s Brity ve stylu tanga (jeden krok sem, druhý tam), budou k tomu ochotni s Čechy?

O lecčems svědčí to, že velká evropská a světová média skoro vůbec nezaznamenala, že Nečas v Bruselu hrozil vetem. Pouze agentura Reuters, která přináší velmi podrobné a dlouhé zpravodajství, se o tom zmínila jednou větou.

 

Právě se děje

Další zprávy