BIS píše v tajné zprávě o Martinu Romanovi. Nezajímá ji však Škodovka, ale vztahy s McKinsey

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 9. 2012 14:07
Už samo uvedení jména Martina Romana je projevem jeho slábnoucího postavení. A "nebývalé odvahy" BIS. Její zprávy jsou proslulé tím, že nikdy jmenovitě nekopnou do nikoho, kdo má skutečně velký vliv.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Nebylo loni v byznysu větší události než odchod Martina Romana z čela ČEZ doprovázený navíc podezřením, že je majetkově propojen s plzeňskou Škodovkou.

Romanův vliv však upadá. A to natolik, že se jeho jméno objevilo v neveřejné výroční zprávě tajné služby.

Už samo uvedení jména Martina Romana je totiž podle znalců prostředí projevem jeho slábnoucího postavení. A "nebývalé odvahy" BIS. Její zprávy jsou proslulé tím, že nikdy jmenovitě nekopnou do nikoho, kdo má skutečně velký vliv.

"To je pravda, ty zprávy takto vypadají. O důvodech můžu jen spekulovat," obecně potvrdil bývalý zpravodajec a dnešní poslanec ČSSD František Bublan.

Postavě vlivného manažera s politickým krytím se BIS věnuje v dokumentu, který o svých zjištěních za loňský rok vypracovala pro Nečasovy ministry a vybrané poslance. Kdo ale v několik týdnů starém materiálu hledá jasnou odpověď  na jednu z největších hádanek posledního desetiletí – zda hrál Martin Roman dvojí hru a zda díky tomu inkasoval miliony -, bude zklamán.

Co se týče Romanova možného spojení se Škodou Holding, není o tom ve zprávě BIS ani zmínka.

Tajná služba se podle zjištění Insideru místo toho v dokumentu věnuje přípravě dostavby Jaderné elektrárny Temelín a Romanově roli při přípravě zadávací dokumentace na tento projekt. BIS píše, že právě díky osobnímu nasazení Martina Romana byla k přípravě zadávací dokumentace přizvána poradenská společnost McKinsey.

V té souvislosti tajná služba upozorňuje, že Roman se zástupci této společnosti spolupracoval na svých soukromých školských projektech.

Na tom zjevně není nic protizákonného, stejná společnost nadto pro ČEZ pracovala i v minulosti. V pasáži, která už je zajímavější – zpracování zadávací dokumentace podle BIS provázelo nestandardní předání poradenské společnosti či snahy o její neoprávněné kopírování –, už služba není adresná ani zmiňovaná pochybení neupřesňuje.

Proč BIS místo Romanových vztahů s lidmi z McKinsey nepopisuje ve své zprávě pro ministry a poslance složitou majetkovou strukturu trustů stojících ve své době za Škodou Plzeň, není jasné. Tajná služba o této neveřejné části výroční zprávy nediskutuje.

Možné vysvětlení nabízí již citovaný poslanec Bublan: „Oni popíší to, co jsou schopni popsat.“

Tajná služba nicméně zcela jistě informacemi o podezření vůči Romanovi disponovala, mimo jiné proto, že se o něm horem dolem psalo v médiích. Neexistuje však záznam, že by měla v ruce důkazy, jak to vlastně s Romanovým majetkovým spojením se Škodovkou bylo. Každopádně policii, která případ vyšetřovala, tajná služba žádný trumf do rukou nepředala.

„Případ byl odložen, neprokázalo se, že by pan Roman byl majetkově propojen se společnostní Škoda Holding. Státní zástupce si ještě vyžádal doplnění spisu o nějaké dokumenty, ale to samotné rozhodnutí o odložení nenapadl,“ popsal stav kauzy mluvčí protikorupční služby Jaroslav Ibehej.

Jinak řečeno: případ, který minimálně urychlil Romanův odchod z vedení ČEZ, míří po roce - jako obvykle - do ztracena.

To, že tajná služba věnovala svou pozornost jeho vztahům se zástupci McKinsey, sám Martin Roman označil pro Insider za úlet. Zpochybňuje i údajnou osobní spolupráci s tím, že se na ní nakonec nedohodli.

„Nechce se mi věřit, že by v té zprávě mohl být takovýhle úlet. McKinsey jako světová poradenská jednička pracovala během minulých deseti let na řadě projektů pro ČEZ, stejně jako pro naprostou většinu světových energetik. To, že se podíleli na přípravě tendrových podmínek pro Temelín, určitě přispělo k vysoké transparentnosti celé soutěže," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy