Bílý dům má nové výstavy. Pomohl Američan z Prahy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2014 19:53
Garret Marquis rozjel byznys v Česku loni na jaře po Fischerově kampani. Spojil se s Barborou Fialovou, expertkou na politický marketing, která prošla mimo jiné společností, již založil poradce amerického exprezidenta Billa Clintona James Carvill.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Americká první dáma Michelle Obamová na sobě měla minulou středu černobílé letní šaty. V nich spolu s americkou ministryní vnitra Sally Jewellovou a Fredem Ryanem, bývalým šéfem kabinetu Ronalda Reagana, slavnostně otevřela návštěvnické centrum Bílého domu.

Mužem, který se ten den staral, aby v přízemí washingtonské budovy Herberta C. Hoovera šlo všechno podle plánu, byl Garrett Marquis, jednatřicetiletý spolumajitel česko-americké poradenské společnosti Prism Strategy Group.

„Měli jsme na starost organizaci a přípravu celé akce. A nebylo to snadné – stovky novinářů z celých USA, první dáma, tajné služby,“ směje se konzultant, který má za sebou zkušenosti třeba z volebního štábu republikánského senátora Johna McCaina. A také z předloňské, nakonec neúspěšné prezidentské kampaně Jana Fischera.

S pomocí magnáta

Kolik za naplánování dýchánku jeho společnost dostala, nechce říct. „Obecně ale takovýto VIP projekt mívá rozpočet od padesáti do sta tisíc dolarů, tedy až dva miliony korun,“ dodává Marquis.

K zakázce se dostal přes spolek, který návštěvnické centrum Bílého domu provozuje – The White House Historical Association. „Je to nezávislá, nezisková organizace, která ale funguje v úzkém kontaktu přímo s Bílým domem. A my máme velmi dobré vztahy s jejím šéfem,“ popisuje cestu k prestižnímu kontraktu podnikatel, který napůl žije v americkém hlavním městě a napůl v Praze.

Centrum, které stojí jen pár set metrů od Bílého domu v mohutné budově ministerstva průmyslu, je jakousi výkladní turistickou skříní. Jelikož po teroristických útocích z 11. září 2001 je dnes mnohem složitější – zvlášť pro cizince – dostat se na prohlídku prezidentského sídla, středisko to zájemcům umožní aspoň zprostředkovaně.

„Teď se dva roky opravovalo. Jsou tam nové interiéry, interaktivní výstavy, nové předměty,“ líčí Marquis přestavbu, která spolykala v přepočtu čtvrt miliardy korun. Lidé si tam mohou prohlédnout například stůl, který USA darovala v roce 1880 britská královna Viktorie. Nebo postel, kterou pro hosty nechal v roce 1861 vyrobil Abraham Lincoln. Či velké piano, jež v roce 1938 dostal Franklin D. Roosevelt.

Více než třetinu rekonstrukce návštěvnického centra zaplatil miliardář a filantrop David M. Rubenstein. Zakladatel a jeden ze šéfů slavné investiční skupiny The Carlyle Group přispěl pěti miliony dolarů.

USA–Praha–Izrael

Marquis rozjel byznys v Česku loni na jaře po Fischerově kampani. Spojil se s Barborou Fialovou, expertkou na politický marketing, která prošla mimo jiné společností, již založil poradce amerického exprezidenta Billa Clintona James Carvill. Zatímco Marquis dělí svůj čas mezi USA a Prahu, resp. Evropu, ona zase pendluje mezi starým kontinentem a Izraelem. „Praha je naše výchozí stanice, ale cílíme na celý region střední a východní Evropy, máme tam teď rozjeté dvě volební kampaně,“ tvrdí absolvent americké Univerzity Jižní Kalifornie.

A chystá něco dalšího kolem Bílého domu? „Bavíme se, něco promýšlíme, uvidíme, co z toho bude,“ odkazuje na přátelství s ředitelem Historické asociace Bílého domu.

Luboš Kreč

 

Právě se děje

Další zprávy