Babišovi lidé debatují, jak omezit poslance a šéfa nechat mluvit

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 2. 2014 14:56
Hnutí ANO naplnilo své nedávné proklamace a začalo skutečně připravovat změnu pravidel ve Sněmovně. Podstata je jednoduchá: striktně omezit časový limit projevů na plénu.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Hnutí ANO naplnilo své nedávné proklamace a začalo skutečně připravovat změnu pravidel ve Sněmovně. Podstata je jednoduchá: striktně omezit časový limit projevů na plénu.

Mezi těmi, kdo mají být v projevu omezeni, mohou být i poslanci s takzvaným přednostním právem, jako jsou lídři opozice Zbyněk Stanjura nebo Miroslav Kalousek. Babišovi lidé totiž diskutují i o tom, že by i jim omezili čas nebo i přednostní právo muvit, které platí kromě ministrů i pro vedení Sněmovny, předsedy klubů a předsedy stran. Zároveň však mají jasno v tom, že v případě ministrů koaliční vlády žádné omezení nebude.

Jinými slovy: vládní koalice reprezentovaná vládou by měla prostor neomezený, opozice by se musela spokojit s limitovaným časem.

Šance druhého čtení

Podle informací Insideru vytvořil už klub ANO skupinku poslanců, kteří v tomto duchu připravují návrh změn jednacího řádu. Jsou v ní Martin Komárek, Jan Sedláček nebo Matěj Fichtner.

Doba pro změnu je příhodná, protože Sněmovna právě ve výborech projednává novelu jednacího řádu, kterou hned zkraje funkčního období předložila Věra Jourová. Jde sice jenom o převzatou variantu návrhu z éry minulé Sněmovny, ale výše uvedené změny by se k ní daly přidat jako pozměňovací návrhy ve druhém sněmovním čtení.

"V tuto chvíli máme tři až čtyři návrhy," potvrdila legislativní iniciativu klubu ANO místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, která dostala od svého klubu úkol na přípravu dohlížet.

Dvakrát a dost

Varianty, o nichž mluví, se liší jednak v délce času na projevy, jednak v omezení už zmíněného přednostního práva některých poslanců. Jedna varianta z dílny ANO počítá s tím, že by poslanec mohl v rozpravě k jednomu bodu vystoupit pouze dvakrát, vždy jen na 5 minut. Druhá varianta počítá s dvakrát 10 minutami.

"Já se osobně přikláním k verzi dvakrát deset minut," řekla Insideru poslankyně Jermanová.

Její kolegové jsou o poznání striktnější.

"Jsem pro tu kratší variantu. Protože když někdo nedokáže říct svůj názor v pěti minutách... Vy si zapamatujete deset minut textu?" argumentuje člen pracovního týmu ANO Jan Sedláček.

Spory o přednost

Ještě větší problém je však to, co udělat s lidmi s přednostním právem. Zda i jim zkrátit lhůtu na projevy, nebo ne, když by na druhou stranu vláda měla možnost neomezeného projevu.

"Varianta, že by se omezilo pouze přednostní právo poslanců, a nikoliv vlády, není podle mě dobrá. To by příliš omezilo opozici. Ale je to jen můj názor," říká další člen autorského týmu Martin Komárek.

Kolega Jan Sedláček je tvrdší, poslance s přednostním právem by omezil také: "Vláda, předkladatel a zpravodaj by měli mít víc než těch pět minut. Ale u ostatních je to zbytečné. Poslanec jako poslanec."

S Tejcem v zádech

Opozice pochopitelně kritizuje nápad jako takový, bez ohledu na to, zda by mělo jít o pěti-, nebo desetiminutový limit.

"Hnutí ANO se tím řadí po bok lidí, kteří říkají, že zvyklosti jsou idiotské. Podle mě je to nedemokratické a vnímáme to jako pokus omezit opozici," říká poslanec za TOP 09 Daniel Korte.

Opozice je sice v menšině, ale v tomto případě se hnutí ANO nemůže spolehnout ani na koaličního partnera – ČSSD.

"Účelově brát opozici právo mluvit, to ne," říká striktně poslanec za ČSSD a předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc. "Pokud ministrům vadí, že tráví ve Sněmovně moc času, nikdo jim nebrání, aby se vzdali mandátu a zůstali jen ministry," dodává.

Jinak je Tejc ochoten o změně pravidel pro jednání Sněmovny diskutovat, ne ale směrem, kterým by si přálo hnutí ANO.

"Bavit se o racionalizaci – proč ne? Třeba abychom zabránili častým změnám programu jednání – ze strany koalice i opozice. Nebo o tom, zda neprodloužit lhůtu mezi druhým a třetím čtením. A také o délce přestávek – teď, když máme ve Sněmovně už sedm klubů," vysvětluje Tejc svůj postoj. "Zřídíme podvýbor pro změnu jednacího řádu, kde by měly mít koalice a opozice paritní zastoupení. Tam o tom můžeme mluvit," dokončuje myšlenku.

Lucie Kudláčková, Jan Němec

 

Právě se děje

Další zprávy