Axa Bank plánuje odejít z českého trhu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 5. 2013 14:07
Nejblíže ke koupi české sítě Axa Bank už byla UniCredit Bank, k dohodě však nakonec nedošlo. Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví varianta, že zhruba 90 tisíc klientů Axa Bank dostane jen doporučení, aby přešli právě k UniCredit.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Axa Bank, která je jednou z nejmenších na tuzemském trhu, se rozhodla odejít do konce letošního roku z Česka. Nyní vrcholí jednání o prodeji. Deníku Insider to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje blízké vedení banky a zmíněným jednáním.

Nejblíže ke koupi české sítě Axa Bank už byla UniCredit Bank, k dohodě však nakonec nedošlo. Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví varianta, že zhruba 90 tisíc klientů Axa Bank dostane jen doporučení, aby přešli právě k UniCredit. Jednání se týkají pouze banky, nikoliv aktivit skupiny Axa v oblasti pojištění.

Ve hře o převzetí klientů Axa Bank může být také tuzemská Citibank. Ta na konci dubna oznámila, že se skupinou Axa uzavřela smlouvu o strategickém partnerství v oblasti pojištění. Prvním společným projektem má být od června distribuce životního pojištění Axa životní pojišťovny prostřednictvím prodejních míst Citibank. "Další připravované projekty se budou týkat rizikového pojištění, distribuce co-brandované kreditní karty a pojištění k platebním kartám vydaným Citibank," uvedly obě společnosti na konci dubna ve společném prohlášení.

Zástupci ani jedné ze tří zmíněných bank se k probíhajícím jednáním nebo jejich výsledku konkrétněji nevyjádřili.

"Je naším dobrým zvykem, že nekomentujeme jakékoli spekulace na finančním trhu," říká mluvčí tuzemské UniCredit Bank Petr Plocek. Podobně se vyjádřila také mluvčí skupiny Axa v Česku Eva Šebestová: "Firemní politikou naší skupiny, která je kótovanou společností, je nevyjadřovat se ke spekulacím na trhu," říká. Nad rámec oficiální zprávy o partnerství z konce dubna nechce sdělit další informace ani mluvčí tuzemské Citibank Eva Chaloupková.

Axa Bank vstoupila na český trh v únoru 2010 s nabídkou spořicího účtu, který se dlouho držel mezi nejvýhodnějšími na trhu, nyní však nabízí jen průměrný úrok. V létě 2012 rozšířila nabídku také o hypotéky. Zvažovaný běžný účet nakonec nezprovoznila.

Axa Bank v Česku působí jako organizační složka Axa Bank Europe se sídlem v Belgii, a to na základě jednotné evropské licence. Vedle Belgie a Česka má pobočky také na Slovensku a v Maďarsku.

Axa se také vloni rozhodla nenabízet v Česku nové fondy v rámci druhého pilíře penzijního systému, přes svou distribuční síť prodává produkty Penzijní společnosti Komerční banky.

Petr Kučera

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy