Czech environment minister: Recycling will save money

CzechNews
4. 3. 2009 15:00
Martin Bursík proposes to recycle more waste to avoid paying higher garbage collection fees
If you recycle, you will save money, says Environment Minister Martin Bursík
If you recycle, you will save money, says Environment Minister Martin Bursík | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - The current maximum fee of CZK 500 for annual garbage collection will soon increase. Anyone trying to save money will do well to start recycling more.

Finance Minister Miroslav Kalousek wanted to propose this radical change at the cabinet's Monday meeting.

The amendment to a law about local fees he is proposing would raise the fee from CZK 500 to CZK 1,250 a year. Municipalities are already finding that the CZK 500 fee per person is insufficient to cover garbage pick up expenses.

But Environment Minster Martin Bursík is proposing a different model and doesn't want to see the flat annual fee increased.

"I believe that the cabinet will approve it," says Bursík who wants people to pay at a maximum CZK 1,000 a year.

If you recycle, you will save money

The CZK 1,000 would be composed of two parts. The first would be a fixed fee of CZK 250, the second part would a flexible amount that would depend on how people recycle.

"If you recycle, you will save money," says Bursík. The more plastic bottles or old newspapers people sort, the less garbage there will be in garbage containers, so it will not need to be emptied so often.

The proposed bill about waste also counts on municipalities enabling people to recycle metal, drink-bottle cardboard containers and bio-garbage, besides the usual plastics, glass and paper.

"If people recycle, we can reduce waste to a minimum," says Bursík.

Could this lead to illegal dumps?

But isn't there a risk that town halls will charge everyone the maximum fee of CZK 1,000 regardless of whether or not they recycle?

The Environment Ministry says this can be avoided if town halls are required to explain all garbage collection payments and to list all the garbage collection costs.

The ministry is neither concerned about people setting up illegal dumping sites. Zdeňka Bubeníková from the ministry's waste department says people today are much more ecologically minded.

"The situation has improved a great deal over the last 10 years," she says.

Adapted and republished by Prague Daily Monitor.

 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy