Za popelnice zaplatíme víc. Ušetří ten, kdo bude třídit

Pavel Baroch
1. 3. 2009 17:00
Bursík se dohaduje s Kalouskem o systému poplatků
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Současných maximálních 500 korun ročně za odvážení popelnic už lidé nebudou platit dlouho. Poplatek za nevytříděné odpadky se zvýší. Kdo chce ušetřit, měl by co nejvíc plastů, papíru či skla házet do barevných kontejnerů.

S radikálním zdražením poplatku za odpadky přichází na pondělní jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek. V novele zákona o místních poplatcích navrhuje, aby se maximální suma 500 korun zvýšila až na 1250 korun ročně. Pětistovka už většině obcí, které lidem účtují paušální platbu "na hlavu", nepokrývá náklady.

Kalouskův vládní kolega Martin Bursík však v návrhu nového zákona o odpadech přichází s jiným modelem a chce přesvědčit členy kabinet, aby pro paušální zvýšení poplatku nezvedli ruku.

"Věřím, že se to ve vládě podaří prosadit," řekl Bursík, který navrhuje, aby lidé platili za odvoz popelnice maximálně tisíc korun ročně.

Kdo třídí, ať platí méně

Tisícikoruna by se měla podle představ ministerstva životního prostředí skládat ze dvou částek. První by měla být pevná ve výši až 250 korun, zbytek by byla pohyblivá částka, která by záležela na tom, jak lidé třídí odpad.

"Kdo třídí, ten ušetří," slibuje Bursík. Čím více plastových lahví nebo starých novin lidé vytřídí, tím méně odpadků by mělo končit v běžné popelnici, takže by se nemusela odvážet tak často.

Návrh nového odpadového zákona navíc počítá s tím, že by obce musely od roku 2011 umožnit lidem, aby kromě tradičních plastů, skla a papíru mohli třídit i kovy, nápojové kartony a bioodpad. Právě zbytky z kuchyně a zahrady přitom tvoří bezmála polovinu komunálního odpadu.

"Když budou lidé třídit, směsného odpadu bude minimum," tvrdí Bursík.

Neskončí odpadky v lese?

Nehrozí však riziko, že radnice stanoví všem lidem stejný poplatek za odpadky bez ohledu na to, jak kdo třídí? Že lidé jen místo 500 korun zaplatí tisícovku?

Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že obranou proti takovému postupu je povinná obecní vyhláška, v níž musí radnice zdůvodnit výši poplatku a vyčíslit náklady na odvoz popelnic.

Bursíkův úřad se neobává ani toho, že by kvůli zdražení popelnic, lidé házeli své odpadky do sousedova kontejneru nebo je vozili do lesa. Zdeňka Bubeníková, ředitelka odboru odpadů ministerstva životního prostředí tvrdí, že se ekologické cítění lidí zlepšilo.

"Situace se za deset let hodně změnila," řekla Bubeníková.

 

Právě se děje

Další zprávy