Czech bank's profit drops due to Greek debt crisis

Aktualne.cz
3. 8. 2011 13:54
Profits of Société Générale's Czech affiliate shrunk by 15.5 percent in first half of 2011due to Greek debt exposure

Prague -  It has been more than a year since the debt crisis emerged in Greece, spread to the euro-zone periphery, and started to haunt financial markets. Recently, even the largest economy's debt problems came under the spotlight.

Meanwhile, it appears that the Greek debt crisis starts to be directly felt even in EU countries which are not members of the euro-zone, such as the Czech Republic.

The net profit of Komerční banka (Commercial Bank), a Czech private sector bank, decreased by 15.5 percent, to CZK 5,480mil (EUR 226mil) in the first six months of 2011.

Read more: Greek default would be "no problem" for Czech banks
Read more: Greek Flu? Czech bond yields to surge by 0.4 percent

The drop is caused by the decreased value of Greek government bonds worth CZK 1,633mil (EUR 67mil).

The bank's outlook for the second half of the year is more optimistic. In the second quarter it experienced a slight revival of the demand for credit by both citizens and private companies.

"This trend, it appears, confirms a relatively successful pace of the recovery of the Czech economy. On the other hand, we still see risks for the development in the following months, currently stemming above all from the problem of government debts in several countries in Europe and elsewhere," said Henri Bonnet, Chairman of Komeční banka.

Komerční banka's owner, the French bank group Société Générale, announced its results from the first half of the year too.

The group's net profit in the second quarter dropped 31 percent, to EUR 747mil. This result was way below the analysts' estimates. The reason of the drop is yet again the exposure to the Greek debt.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy