Greek Flu? Czech bond yields to surge by 0.4 percent

Aktuálně.cz
10. 5. 2010 16:44
Czech Rep will have to pay EUR 190 mil more in interests to its creditors
Foto: Zahraničí

Prague - The Czech Republic will have to pay more interest to its creditors who get increasingly nervous due to the Greek crisis and demand higher yields.

Czech Finance Minister Eduard Janota said this in Sunday's political talk show Questions of Václav Moravec broadcast by the public service Czech Television. Janota estimates that the Czech Republic will have to pay CZK 5 billion (EUR 192 million) more than expected.

„We will be dealing with this all year," said Janota.

0.4 percent in a week

„In the last seven days, the yield curve raised by 0.4 percent. Theoretically, if the situation do not change, this would equal CZK 4 or 5 billion more in state expenses," the minister said. 

This is because the threat of default is still looming over Greece, in spite of the loan agreed by the EU and IMF, and there is still a possibility of a debt contagion spreading to other countries, mainly Portugal and Spain. Thus, the bond markets are extremely tense, with bond yields growing all over the world.

That's why the Czech debt is going to be more costly for the Treasury.

Read more: EU calculation: Czech 2009 budget gap at 270 bln CZK

To issue or not to issue...

Finance Ministry is currently deciding whether to issue new bonds. For some time, the ministry has been preparing to issue bonds in euro. However, Janota recently said the emission of so-called euro-bonds will be postponed, most likely after the national elections to be held at the beginning of June.

„Fortunately, the payment is scheduled at the end of October," the minister added.

Janota also said that it is not necessary for the Czech Republic to issue euro-bonds at all cost.

Read more: ČR will lend over EUR 1bn to IMF

In order to keep the budget deficit under 5.3 percent of the GDP this year, as obliged by the European Commission, Janota suggested additional measures to save as much as CZK 16 billion (EUR 615 million).

According to him, more austerity measures will have to be introduced in 2011 - above all tax increases and spending cuts. „The goal is to keep the deficit under the planned 4.8 percent of GDP," he said.

Reforms needed

In the first three months of 2010, the Czech debt grew by nearly CZK 39 billion (EUR 1.5 billion), to CZK 1,217 billion (EUR 47 billion).

The ministry wants to borrow CZK 280 billion this year, CZK 306 billion in 2011, and CZK 313 billion in 2012 (EUR 10.7 billion, 11.8 billion and 12 billion).

According to economists, the Greek crisis is underlying the necessity of fiscal reforms in the Czech Republic.

„Governments will have to react to this," said Luděk Niedermayer, an analyst to Deloitte consultancy and former Vice Governor of the Czech central bank. Politics were planning to reform public finances in the following years, but now it is clear they will have to be reformed much faster than that, he said. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy