Czech 2010 deficit can be 5.1 % of GDP: Minister

Aktualne.cz Economic Redactors
22. 11. 2010 13:35
2011 budget deficit should not surpass 4.8 percent of GDP
Finance Minister Miroslav Kalousek
Finance Minister Miroslav Kalousek | Foto: Petr Protivánek, Jan Němec

Prague - The European debt crisis appears to have entered into its second stage, with Ireland asking for an IMF and EU-backed bailout. Although markets calmed after the bailout was announced, attention is now directed at the Iberian Peninsula which hosts other "sick men" of the euro-zone whose fiscal health is seen as questionable - Spain and Portugal.

Meanwhile, the Czech Republic, which is not an euro-zone member, promises a more healthier outlook. Or, at least according to its Finance Minister Miroslav Kalousek from the conservative TOP 09.

In the best-case scenario, the 2010 deficit will equal 5.1 percent of the Czech Republic's GDP, Kalousek Said on Sunday in a weekly political discussion program Otázky Václava Moravce broadcast by the public-service Czech Television.

Read more: 2011 budget: Czechs living more and more beyond means
Read more: Czech government approves austere budget and tax hikes

However, Kalousek admitted that currently he can only affirm that the deficit will not be larger than the approved CZK 163 billion (EUR 6.5 bil), or 5.3 percent of the GDP. But the minister believes that the deficit will be smaller than that, although "not dramatically". "If it will not be 5.3 percent, it will be 5.2 percent, or in the most optimistic case, 5.1 percent," Kalousek said.

In addition, Kalousek said that he wants to suggest to the government to allow Czech ministries to use expenses they currently cannot use because of a possible fiscal problem.

However, out of the CZK 28 billion (EUR 1.12 bil) reserved in this way, only hundreds of millions will be used. "It will not be even one billion Czech crowns," Kalousek said.

In 2011, the budget deficit should surpass 4.8 percent of the GDP, or CZK 135 billion.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 26 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy