Companies may earn billions on greenhouse gas savings

Pavel Baroch
27. 5. 2008 12:00
Some will have to buy carbon permits or reduce emissions
Foto: Ludvík Hradilek

Prague - Czech coal-fired power stations, steelworks and chemical plants emitted less carbon dioxide than the limit set by Brussels for a third year in a row. This means they can earn billions of crowns again - by selling unused carbon trading permits to other companies in Europe, which have exceeded the limit.

Data from the European Commission show Czech companies emitted 87.8 million tonnes of carbon dioxide last year, although they had permits for 97.6 million tonnes. But the amount of emissions in 2007 was the highest in the three years since the European Commission introduced the carbon permits and the trading system.

In 2007, Czech companies had a reserve of 10 million tonnes, against 14 million tonnes in 2006 and 15 million tonnes in 2005.

Seller turned buyer

But Brussels has earmarked far fewer trading permits for Czech companies for 2008 than for the past years. Chemical companies and power stations can emit only 86.8 million tonnes this year.

Some companies may, therefore, have to either buy carbon permits or reduce emissions. Both options are rather costly.

"I am convinced the European Commission harmed the Czech Republic when it earmarked emission permits," said Industry and Trade Minister Martin Říman.

Cabinet sues Brussels

The cabinet wanted the commission to provide Czech companies with permits for more than 100 million tonnes of CO2 for every year of the 2008-2012 period. Brussels was willing to grant less than 87 million tonnes, and the cabinet decided to sue the commission last year, based on Říman's proposal. The court has not passed a verdict yet.

"Each member country has the right to stand up against the decision, but it will have to prove the commission has taken a discriminatory stance against it," said Barbara Helfferich, spokeswoman for the EU commissioner for environment. She added the commission employed the same criteria for each country.

"We are fully convinced we have not discriminated against anybody and that the court will confirm our decision," she added.

Environment Minister Martin Bursík disagreed with the lawsuit from the beginning. "The goal of the system is to reduce greenhouse gas emissions, not to let companies earn money from the sales of permits which they have owing to an overly benevolent allocations system," said Bursík, adding Brussels treated everybody the same.

Adapted and republished by the Prague Daily Monitor

 

Právě se děje

před 58 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy