Boston (od zpravodaje Aktuálně.cz) - Chudoba sice cti netratí, jak praví prastaré přísloví, ale má jiný nedobrý důsledek: Poškozuje lidské zdraví.
Nejde jenom o to, že chudý člověk má horší přístup k lékařské péči. Má obvykle také horší stravu. A to i ve vyspělých zemích.
Ukázala to jedna z konferencí právě probíhajícího výročního zasedání Americké společnosti pro povznesení vědy (AAAS) v Bostonu.
Rakovina z náhražkového jídla
Že správná strava má být vyvážená, bohatá na živiny a vitamíny, to není žádný nový objev. Nicméně spousta lidí nejen v rozvojových, ale i v bohatých státech takové jídlo nemá v dostatečné míře.
"Různé polotovary, nabídka rychlého občerstvení a další náhražky čerstvého jídla neobsahují dostatek vitamínů a minerálů, které potřebujeme pro zdravý vývoj. Ale co víc: toto jídlo také zvyšuje pravděpodobnost, že člověk onemocní rakovinou, poškozením srdce nebo mozku," konstatoval na konferenci Bruce Ames, profesor Kalifornské univerzity v Berkeley.
Program okamžitého přežití
Vysvětlil to tak, že potrava s nedostatkem vitaminů a minerálů přivádí lidské tělo na "program přežití". Ten se soustřeďuje na bezprostřední udržení organismu při životě, avšak už nezvládá "opravit" dlouhodobá nebezpečí, jako jsou poruchy DNA a buněk.
Právě z "náhražkového" jídla, namísto čerstvých potravin s dostatkem zeleniny a ovoce, však obvykle žijí chudí Američané, a také mladiství, důchodci a obézní osoby (některé tyto kategorie se překrývají).
Profesor Ames proto právě těmto skupinám doporučil, aby jedli multivitamínové tablety s obsahem minerálů. "Je to pro ně finančně dostupné. Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby svoje stravovací návyky výrazně změnili k lepšímu," dodal.
Děti pod hranicí bídy
Jack Shonkoff z Harvardovy univerzity na konferenci doplnil, že pod hranicí bídy žije ve Spojených státech 4,1 milionu dětí.
Za chudé se v USA oficiálně počítají rodiny, jejichž roční příjem je nižší než 15 577 dolarů v případě tříčlenné domácnosti a méně než 19 350 dolarů u čtyřčlenné rodiny.
"Mnohé z těchto dětí žijí v rodinách, jejichž příjem je ve skutečnosti mnohem nižší než vládou stanovená hranice chudoby. V nich si rodiče ne vždy mohou dovolit zajistit dětem dostatečně kvalitní výživu," povzdechl si profesor Shonkoff.
Maso pro keňské školáky
Výzkumu správné výživy se Americká asociace pro povznesení vědy věnuje na svých konferencích pravidelně. Například před třemi lety pozvala k přednášce Lindsay Allenovou z kalifornského ústavu pro výzkum výživy.
Představila svůj dvouletý pokus uskutečněný v chudých venkovských oblastech Keni. Několika stovkám tamních školních dětí, které běžně mají k obědu kukuřici a fazole, přidali výzkumníci denně 70 gramů masa, nebo odpovídající množství energie v mléku či rostlinném oleji.
Všem dětem s vylepšenou stravou se zvětšily svaly na rukou, jejichž velikost badatelé sledovali. Avšak děti, které dostávaly maso, zlepšily také svou schopnost řešit úkoly z testů inteligence.
Jenom vědci to nezmění
Lindsay Allenová z toho vyvodila, že právě maso obsahuje živiny potřebné pro rozvoj duševních funkcí, jaké by vegetariáni měli dohánět velmi pestrou stravou. A zdůraznila souvislost mezi nedostatečnou výživou chudých lidí a intelektuálními výkony.
Faktem ovšem je, že když svůj výzkum skončila, zúčastněné keňské děti se zase vrátily k jednotvárné kukuřici a fazolím. Vědci totiž dokážou souvislosti chudoby objevit a zmapovat, ale sami je nezmění.
Ze setkání vědců čtěte také: Pozoruhodné objevy současné vědy |