ČEZ chystá v Rumunsku rekordní větrnou farmu

alt
27. 8. 2008 13:15
Investuje do ní 27 miliard korun
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bukurešť - Největší evropskou větrnou farmu o výkonu 600 megawatt bude mít v Rumunsku elektrárenská společnost ČEZ.

Investuje do ní 1,1 miliardy eur, tedy asi 27 miliard korun. ČEZ oznámil, že včera podepsal s firmou Continental Wind Partners kupní smlouvu na projekt elektrárny.

Po dokončení budou dva sousedící větrné parky největší přímořskou větrnou farmou v Evropě, uvedla společnost. Instalovaným výkonem trojnásobně převýší dosud největší takové zařízení ve španělské Guadalajaře.

Elektrárny budou na území obcí Fontanele a Cogealac severně od města Constanta, 17 kilometrů od Černého moře.

Výstavba má začít v září. Turbíny dodá koncern General Electric, první část stometrových rotorů se začne točit v roce 2009, zbytek o rok později.

ČEZ tak plánuje získat na výrobě energie z obnovitelných zdrojů (včetně velkých vodních elektráren) v Rumunsku třetinový podíl.

Čtete také:
Do obnovitelných zdrojů dá ČEZ 5,5 miliardy
České větrné elektrárny se mohou vyrovnat Temelínu
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy