Českou hlavou je matematik Kurzweil

Josef Tuček
16. 11. 2006 16:50
Praha - Ceny v projektu, který se chce stát národní obdobou Nobelových cen, dnes večer převezmou špičkoví čeští vědci a studenti.
Oldřich Jirsák a Jaroslav Kurzweil
Oldřich Jirsák a Jaroslav Kurzweil | Foto: Ludvík Hradilek

Projekt Česká hlava vznikl v roce 2002 jako soukromá iniciativa na podporu české vědecké a technické inteligence financovaná z prostředků českých firem.

Od loňska se k němu připojila i vláda, která uděluje jeho hlavní cenu spojenou s finanční odměnou milión korun.

Jaroslav Kurzweil
Jaroslav Kurzweil | Foto: Ludvík Hradilek

Letos toto nejvyšší ocenění získal profesor Jaroslav Kurzweil, nejuznávanější český matematik, který v květnu oslavil osmdesátiny.

Stále působí v Matematickém ústavu Akademie věd, kde byl v letech 1990-1996 ředitelem. Ve světě je ceněn jako spolutvůrce takzvaného Henstock-Kuzweilova integrálu, což je výpočetní postup matematické analýzy.

Infobox

LAUREÁTI CEN ČESKÁ HLAVA 2006

  • Národní cena vlády:

Jaroslav Kurzweil

Matematický ústav Akademie věd, za celoživotní práci

  • Cena Invence:

Oldřich Jirsák

prorektor Technické univerzity v Liberci, za vývoj nanovláken

  • Cena Patria:

Jiří Čížek

Univerzita ve Waterloo, Kanada, za přínos kvantové mechanice

  • Cena Industrie:

Společnost Linet

v Želevčicích-Slaném, za výrobu univerzálních nemocničních lůžek

  • Cena Gaudeamus:

Petr Kubíček

Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně, za rekonstrukci malého sportovního letounu M-2 Skaut

  • Cena Doctorandus:

Štěpán Obdržálek

Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze, za řešení počítačového rozpoznávání objektů v obrázcích

  • Cena Naděje:

Ivana Petrová

absolventka Gymnázia v Říčanech, za výzkum stárnutí savčích vajíček

  • Cena Media:

Vladimír Kořen

Česká televize, za televizní projekt České hlavy

Profesor Kurzweil na tiskové konferenci před předáním ceny připustil, že matematika bývá ve školách obávaným předmětem, kterému spousta žáků nerozumí. "Je to škoda; ve školách by se žákům měli víc věnovat individuálně. Potřebovali bychom asi víc dobrých učitelů. Když šetříme na školách, šetříme na nesprávném místě," řekl na otázku Aktuálně.cz.

Buňky rostou na nanokonstrukci

Další ocenění, tentokrát za vývoj nanovláken, (tedy vláken, jejichž velikost se měří v milióntinách milimetru), získal Oldřich Jirsák, prorektor Technické univerzity v Liberci.

Jemu a jeho týmu se podařilo vytvořit zařízení, které místo dosavadní laboratorní výroby umožňuje průmyslovou výrobu tenounkých vláken.

Oldřich Jirsák
Oldřich Jirsák | Foto: Ludvík Hradilek

"Nyní zkoumáme využití nanovláken v medicíně," řekl profesor Jirsák. "Společně s vědci z Akademie věd zkoušíme vytvářet malinké konstrukce, na kterých porostou zvířecí buňky. Doufáme, že časem takto budeme pěstovat orgány pro transplantaci přímo z buněk pacienta."

Další využití jejich nanovláken by se mělo najít třeba v rouškách, které nepropustí žádnou baktérii.

Jiří Čížek
Jiří Čížek | Foto: Ludvík Hradilek

Cenu určenou Čechovi, který se úspěšně prosadil v zahraničí, získal Jiří Čížek, profesor kanadské univerzity ve Waterloo. Československo opustil v roce 1968. V Kanadě se zabýval kvantovou chemií, v roce 1998 byl nominován na Nobelovu cenu.

Jiří Čížek nechtěl ze své pozice komentovat celkový stav české vědy, pro Aktuálně.cz však uvedl, že přinejmenším české špičky v matematice, fyzice či chemii jsou na světové úrovni. Podle jeho názoru je zavádění výsledků základního výzkumu do komerční praxe obtížné jak v Česku, tak v Kanadě. "Ale v Kanadě se to postupně mění. Třeba naše univerzita nebo někteří profesoři jsou vlastníky firem, které v praxi využívají výsledků výzkumu," konstatoval.

Postel s minimální námahou

Oceněná polohovatelná nemocniční postel.
Oceněná polohovatelná nemocniční postel. | Foto: Linet

Ocenění za technologickou inovaci obdržela firma Linet z Želevčic u Slaného za výrobu elektricky polohovatelného nemocničního lůžka. Firma vyrábí i další nemocniční vybavení a vyváží je do sedmdesáti zemí světa.

"Práce sestry v nemocnici je namáhavá, sestrám hrozí úrazy častěji než horníkům," řekl technický ředitel Linetu Vladimír Jurka. "Polohovatelné lůžko jim usnadňuje péči o pacienta." Firma nyní uvádí na trh postel s bočním náklonem, která má dále snížit riziko vzniku proleženin u dlouhodobých pacientů.

Ceny Česká hlava směřují také ke studentům. Jednu získal Štěpán Obdržálek z ČVUT v Praze za výzkum počítačového rozpoznávání objektů na obrázcích v reálném čase. Spolupracuje s automobilkou Toyota při vývoji auta, které samo rozpozná překážky v cestě, a je autorem japonského patentu v této oblasti.

Petr Kubíček
Petr Kubíček | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Kubíček z VUT v Brně byl zase iniciátorem rekonstrukce sportovního letadla M2 Skaut. To byl poválečný stroj z letecké továrny v Chocni. Vyrobit se však podařilo jen prototyp. Petr Kubíček s dalšími studenty přepracoval původní plány podle současných poznatků a doufá, že letoun bude sloužit jako výcvikový stroj.

Pomoc při neplodnosti

Jedinou ženou mezi oceněnými je Ivana Petrová. Během studií na gymnáziu v Říčanech zkoumala, jak se dá zabránit určitému typu samozničení samičího vajíčka prasat, zvaného fragmentace. "Zrání a další vývoj vajíčka prasete jsou velmi podobné vývoji vajíčka lidského," uvádí Ivana Petrová.

Fragmentace je také jednou z příčin lidské neplodnosti. Ivana dojížděla do nedalekého Výzkumného ústavu živočišné výroby a také na Českou zemědělskou univerzitu, kde vývoj prasečích vajíček sledovala ve zkumavce. Pomáhala vyvinout způsob, který by měl sebezničení vajíčka zabránit.

Ivana Petrová
Ivana Petrová | Foto: Ludvík Hradilek

Je hlavní autorkou dvou vědeckých prací publikovaných v angličtině, další je v tisku. To by byl dobrý výsledek i pro získání doktorátu. Ale když se hlásila na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, kde nyní studuje, musela složit přijímací zkoušky jako každý jiný.

Ocenění Česká hlava převezmou letošní laureáti dnes večer při zábavním večeru, jehož záznam bude Česká televize vysílat na svém prvním programu v sobotu ve 21.15.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy