Češi pomohli na summitu Irům. Zhatili plán Bruselu

Blahoslav Hruška
21. 6. 2008 23:05
Po českém "ale" není Dublin v izolaci
Czech Republic's Prime Minister Mirek Topolanek addresses a news conference on the first day of a EU summit at the European Council headquarters in Brussels June 20, 2008. Ireland's rejection of a new European Union treaty should not slow the process of enlarging the bloc to include new member countries, the EU's presidency said on Thursday. REUTERS/Thierry Roge (BELGIUM)
Czech Republic's Prime Minister Mirek Topolanek addresses a news conference on the first day of a EU summit at the European Council headquarters in Brussels June 20, 2008. Ireland's rejection of a new European Union treaty should not slow the process of enlarging the bloc to include new member countries, the EU's presidency said on Thursday. REUTERS/Thierry Roge (BELGIUM) | Foto: Reuters

Brusel - Bruselu nevyšel kvůli Česku tajný plán, s nímž chtěl s podporou Německa a Francie přitlačit do kouta Iry, kteří odmítli Lisabonskou smlouvu.

Obě velké země chtěly s podporou unijního centra prosadit urychlené pokračování ratifikace smlouvy, aby tak Irsko zatlačily. 

"Musíme schvalovací proces nejprve dokončit a potom budeme mít jasnou představu o tom, jak na tom každý je... Myslím, že naši irští přátelé to dobře chápou," řekl před klíčovou schůzkou předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Leccos naznačila před summitem i kancléřka Merkelová. "Čas na přemýšlení si nesmíme dovolit," tvrdila ještě před odletem.

Jenže právě soustředěný ratifikační nátlak, na jehož konci by Irsko bylo jedinou zemí, kde Lisabonská smlouva neprošla, nakonec nevyšel. Zasloužil se o to víc než kdo jiný český premiér Mirek Topolánek.

Hlavně nenápadně

V závěrečném komuniké o nutnosti pokračování schvalovacího procesu si totiž vynutil nenápadnou zmínku o tom, že v Česku je ratifikace fakticky pozastavená a čeká se na rozhodnutí Ústavního soudu.

„My jsme uhájili po velké diskusi možný autonomní, svébytný postup. To je přesně ten prostor, který jsme potřebovali," pochvaloval si Topolánek na závěrečné tiskové konferenci.

Jeho průpovídku o tom, že by si na úspěch ratifikace nevsadil ani stovku, ostatně převzaly všechny agentury - s náležitým přepočtem na eura a libry v závorce.

Slabá snídaně

Jako možného potížistu českého premiéra přitom přemlouvala u páteční snídaně kancléřka Merkelová, která je zastánkyní co nejrychlejší ratifikace.

"Požadujete po nás něco, co jste sami neudělali. Dejte nám čas," žádal Topolánek Němce před summitem v rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung.

K čemu ale česká vláda onen prostor a čas potřebuje, není jasné. Kromě šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga, který si přeje ratifikaci do konce letošního roku, volí většina ostatních vyčkávací taktiku.

Scénář záchrany

Irové dostali na summitu za domácí úkol připravit do října scénář, jak Lisabonskou smlouvu zachránit.

Česká výjimka pod čarou jim ale sepisování alternativ usnadňuje. Nejen Topolánek, ale nejnověji i britský premiér Gordon Brown totiž dali najevo, že reformní smlouvu mohou nakonec torpédovat i jinde.

 

Právě se děje

Další zprávy