Cena za film o páchnoucích růžích a o elektrodě v mozku

Josef Tuček, Petr Protivánek, Roman Staněk
20. 4. 2008 11:15
Academia film v Olomouci vyhlásil vítěze

Olomouc - Odborné i laické poroty festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních snímků Academia film Olomouc rozhodly o tom, které soutěžní filmové dokumenty jim připadají nejzajímavější.

Francouzský režisér Thierry Berrod nazval slovem "růže" lidské exkrementy. Nejsou však pro něj ničím špatným, naopak: se šarmem a kamerou sledoval v mnoha koutech světa , jak se dají "růže" průmyslově měnit na užitečný bioplyn. Jak antropologové díky rozbory fosilních "růží" našich předků poznávají minulost. Zaznamenal i snahu čínských vědců, kteří z "růží" extrahovali bílkoviny pro výrobu potravin; nepřekvapí asi, že o ně nebyl zájem... To vše v dokumentárním filmu Ve jménu růží.

Mnohostranný pohled na tabuizované téma fascinoval porotu natolik, že Berrodovi udělila hlavní cenu v soutěži zahraničních snímků.

Nevlídný pan Parkinson

Nejvyšší ocenění za český film získal Petr Jančárek za snímek Pan Parkinson. Parkinsonova nemoc není nic příjemného: postihuje centrální nervový systém, nemocným se neovladatelně chvějí ruce a nohy, nemohou psát, sami se najíst, jejich chůze se stává pomalou až nemožnou. Intelekt však není nijak zasažený, takže pacient může s plným pochopením sledovat zhoršování svého zdravotního stavu.

Člověk v kybenetickém světě podle filmu Petera Lynche Cyberman.
Člověk v kybenetickém světě podle filmu Petera Lynche Cyberman. | Foto: Academia film

Režisér Jančárek ve svém filmu sleduje českého dirigenta a skladatele Petra Šibileva. Ten se snaží důsledky choroby zmenšit díky pomoci pražských lékařů, kteří mu voperovali do mozku elektrodu, jež vysíláním slabých elektrických impulsů ruší projevy onemocnění.

Odměněné filmy se promítají v neděli v průběhu dne v prostorách Konviktu Palackého univerzity, která je hlavním pořadatelem Academia filmu.

Stvořitel z Alfa Centauri?

Organizátoři přehlídky také připravili promítání nesoutěžních snímků inspirovaných různými vědeckými tématy a následné besedy o nich. Mimo jiné si všímali i toho, jak současné spory mezi stoupenci evoluce a zastánci názoru o stvoření světa zobrazují filmaři. Diváci mohli vidět filmy pro a proti myšlence takzvaného inteligentního plánu či inteligentního designu. Ten ve svém principu říká, že život a vůbec svět okolo nás je tak složitý, že nemohl vzniknout náhodnou shodou okolností a přirozeným výběrem, tedy evolucí, nýbrž jej musel kdosi (či cosi) promyšleně a plánovitě vytvořit.

Jak ukázala následná beseda, i menší část českých přírodovědců je nakloněna myšlence takovéhoto vytvoření našeho světa.

„Ve vědě nelze předem vyloučit nic, ani to, že život na Zemi vytvořila nějaká rozumná bytost, třeba jakýsi doktorand na Alfa Centauri v rámci své studentské práce," s nadsázkou říkal jeden z hostů diskuse, evoluční biolog Jaroslav Flegr, profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Takováto hypotéza se pak dá dalším výzkumem buď potvrzovat, nebo vyvrátit. Profesor Flegr jasně řekl, že pro ni v této chvíli nevidí žádné důkazy.

Pokud by ovšem stvořitelem měla být všemohoucí bytost, dokázat ani vyvrátit se to prostředky vědy nedá, protože, zjednodušeně řečeno, i vědecké postupy by byly stvořeny jen tak, jak si to tato bytost přála. A už vůbec nejde zjistit, který inteligentní designér předtím vytvořil toho "našeho" inteligentního designéra.

Náboženská víra však může žít souběžně s vědou. Recept nabídl biolog a filozof Luboš Bělka, docent ústavu religionistiky Masarykovy univerzity v Brně: „Nepouštějme náboženství do vědy a obráceně, vytyčme kolem nich demarkační linie a pokud možno i demiliterizované zóny," navrhoval.

Detektivové i legrace

Blok nazvaný Příběhy detektivů zase ukázal vědu ve službách policejního vyšetřování a jeho součástí byla diskuse se zástupci Policejní akademie z Prahy o tom, jak se televizní seriály typu Kriminálka Miami (Las Vegas, New York...) liší od reality. Odpověď: základní myšlenka, že díky vědě dnes mohou kriminalisté skutečně snáze odhalit a usvědčit pachatele, je pravdivá. Zobrazení postupů soudních laboratoří i vyšetřovatelů však se skutečností obvykle nemá společného téměř nic.

Foto: Ondřej Besperát
Podrobněji čtěte:
Kriminální seriály mě vytáčejí, říká policejní profesor

Odlehčením se pak staly filmy o legrační vědě kanadského autora Petera Lynche, který byl hostem festivalu. Třeba o člověku, který vymyslel bezpečnostní oblek proti medvědům.

Přehlídka celkem představila devět desítek snímků z osmnácti zemí.

Petr Bilík, ředitel festivalu Academia film Olomouc.
Petr Bilík, ředitel festivalu Academia film Olomouc. | Foto: Academia film
Čtěte rozhovor s ředitelem festivalu:
Academia film Olomouc: provokace na akademické půdě
Podívejte se na ukázky ze snímků promítaných na festivalu:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 4 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 6 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy