Bulhaři poslali SOS do Bruselu. Kvůli korupci

bh, ČTK, Reuters
12. 5. 2007 10:00
Každý čtvrtý Rumun dal předloni úplatek

Sofie/Bukurešť/Brusel - Když Bulharsko a Rumunsko v lednu vstupovaly do Evropské unie, vymínil si Brusel politickou karanténu. Zesílený dohled měl urychlit boj s rozbujelou korupcí.

Jenže po čytřech měsících je situace natolik alarmující, že Bulharsko poslalo do Bruselu nouzový signál.

Korupční skandál mířící až do vlády se totiž rozrůstá a Sofie chce do země povolat zástupce Evropské komise. Ti by měli osobně dohlédnout na vyšetřování kauzy.

Aféra sahá až do vlády

Do bulharské aféry je namočen ministr hospodářství a energetiky Rumen Ovčarov, který již složil funkci. Společně se svou náměstkyní Kornelií Ninovovou ovlivňovali soudkyni v kauze praní špinavých peněz.

Bulharský premiér Stanišev (uprostřed) řeší skandál prorůstající až do vlády.
Bulharský premiér Stanišev (uprostřed) řeší skandál prorůstající až do vlády. | Foto: Aktuálně.cz

Navíc se zjistilo, že korupční systém dobře fungoval přes prostředníky kteří si za své služby pravděpodobě účtovali nemalé "všimné". Jedním z "ministrových mužů" byl také majitel fotbalového klubu FC Lokomotiv.

Středisko pro výzkum demokracie CSD v dubnu zveřejnilo studii, podle které korupce v Bulharsku spolyká téměř stejné množství peněz, kolik má do země přitéct z Bruselu.

Problémy má Bulharsko navíc i s čerpáním evropských fondů. Před nedávnem policie zadržela skupinku podezřelou ze zpronevěry předvstupního programu SAPARD.

Miliarda eur na úplatky

Jen loni byla v této balkánské zemi na úplatcích rozdělena více než miliarda eur.

"Poprvé za posledních deset let bulharská společnost označila korupci za nejpalčivější problém," napsala CSD ve své studii.

Za korupci přitom v Bulharsku dosud nebyl odsouzen žádný vysoký činitel. Přestože systém úplatků funguje na mnoha úrovních, dostalo loni trest jen 188 lidí.

Jak vláda vaší země bojuje s korupcí?

Údaje v procentech. Transparency International, 2006 efektivně neefektivně nebojuje vůbec
Rumunsko 16 39 19
Bulharsko 12 36 15

Protikorupční úřad řídí poslanci

V Rumunsku je podle odborníků situace ve vysoké politice o něco lepší, problémem ale zůstává na lokální úrovni. Podle studie Transparency International dal v roce 2005 úplatek každý čtvrtý Rumun.

Bukurešt sice minulý týden přijala nový protikorupční zákon, sama exministryně spravedlnosti Monica Macoveiová ale pochybuje, že bude účinný. Poslanci si totiž nad ním ponechali kontrolu.

Úplatek dal v roce 2005 každý třetí Rumun.
Úplatek dal v roce 2005 každý třetí Rumun. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Protikorupční úřad měl být nezávislý. Je těžké uvěřit, jak bude vyšetřovat poslance, když je podřízený parlamentu," řekla Macoveiová.

Dopis Frattinimu: Buďme tvrdší

Některé státy unie již proto bijí a poplach. Podle deníku Financial Times se Velká Británie, Francie, Nizozemsko a Švédsko obrátily dopisem na komisaře pro spravedlnost Franka Frattiniho.

Vytýkají mu, že Brusel na Bulhary a Rumuny málo tlačí, a ohrožuje tak důvěryhodnost společenství navenek. Podle nich se naplňují slova některých europoslanců, kteří vstup obou zemí do unie považovali za příliš unáhlený.

 

Právě se děje

Další zprávy