Bosna má namířeno do Evropy. Vyřešila, co s policií

Reuters, lem
4. 12. 2007 13:20
Asociační dohoda by měla být podepsána ještě dnes

Sarajevo/Brusel - Bosna a Hercegovina je na nejlepší cestě stát se členem Evropské unie. 

S evropskou sedmadvacítkou by měla podepsat asociační dohodu. A udělat tak první krok směrem k unijnímu klubu. 

"Rozhodl jsem, že zítra podepíšeme s Bosnou a Hercegovinou dohodu o stabilizaci a přidružení," řekl v pondělí v Sarajevu komisař pro rozšíření Olli Rehn.

Poslední nutnou podmínkou pro sjednání dohody byla reforma bosenské policie, která měla sjednotit policejní složky obou částí etnicky rozdělené Bosny.

Ke změnám dojde, přidružení země k EU už tudíž nic nebrání.

Bosna a Hercegovina zůstávala posledním státem Balkánu bez formálních styků s Evropskou unií. Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu Miroslav Lajčák proto dohodu vítá.

Rozhovor se slovenským diplomatem Miroslavem Lajčákem ČTĚTE ZDE

"Integrace do Evropské unie je nejlepší možnou strategií pro tuto zemi. Nyní záleží jen na ní, jak rychle splní institucionální a legislativní podmínky pro vstup," prohlásil.

Ministři EU také před pár dny rozhodli, že vojenská operace v Bosně a Hercegovině pod názvem Althea bude prodloužena o šest měsíců.

Pro trvalé usmíření v regionu je podle Bruselu důležité i to, aby soudnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který sídlí v Haagu, byli předáni hledaní bosenskosrbští vůdci Ratko Mladič s Radovanem Karadžičem.

To je však úkol především pro představitele Srbska. I to totiž usiluje o vstup do Evropské unie.

Foto: Aktuálně.cz

Exkluzivně: Prošla tudy válka. Jak se lidem žije teď?

Bosna je konfederativním státem, který tvoří muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská. Každá z částí má vlastní správu a společné vrcholné orgány.

Nový evropský stát vznikl na základě Daytonské mírové dohody z roku 1995, která ukončila tři roky trvající konflikt. Během bojů tehdy zemřelo okolo 100 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy