Barvy sluneční koróny vypovídají o jejím složení

red
8. 9. 2008 6:50
Astronomickou fotografií srpna se stalo zatmění Slunce
Koróna při zatmění Slunce.
Koróna při zatmění Slunce. | Foto: Miloslav Druckmüller, Peter Aniol, Vojtech Rušin

Praha - Úplné zatmění Slunce uchvátí každého astronomického nadšence, ale i běžného člověka, který je alespoň jednou v životě spatří.

Český astronom Miloslav Druckmüller, jeho německý kolega Peter Aniol a slovenský spolupracovník Vojtech Rušin jeli kvůli letošnímu úplnému zatmění Slunce až do nitra Mongolska. A jejich kombinovaný snímek získal ocenění v soutěži astrofotografie měsíce, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost.

Obrázek má výmluvný název Barvy sluneční koróny; korónou astronomové nazývají nejvyšší část sluneční atmosféry.

Nezvyklý snímek

Snímek se odlišuje od většiny obrázků sluneční atmosféry, které máme možnost vidět. To proto, že se autoři pokusili poodhalit skryté tajemství skutečné barvy řídké atmosféry naší nejbližší hvězdy.

Nebylo to jednoduché. Počínaje pořízením přesně definované řady expozic koróny během zatmění a pomocných korekčních snímků, přes extrémně přesné sesazení jednotlivých snímků do jednoho výsledného a následnou vizualizaci detailů, až po komplikované barevné zpracování.

Výsledek však za tu námahu stojí.

Výmluvné barvy

"Po potlačení bílé barvy světla rozptýleného na volných elektronech ve sluneční koróně, tedy takzvané K-koróny, se v její vnitřní části objevila zelená barva emisní spektrální čáry zářící na vlnové délce 530,3 nm," popisuje astronom Marcel Bělík z poroty soutěže.

"Dnes víme, že náleží železu, které je v řídkém a horkém prostředí sluneční atmosféry více než třináctinásobně ionizované. Když ji však ve spektru pořízeném během zatmění v roce 1896 astronomové spatřili poprvé, byli zmateni. Domnívali se dokonce, že náleží novému prvku, který nazvali Korónium. Tento stav trval až do roku 1930, kdy Walter Grotrian a Bengt Edlén objevili pravou podstatu záhady," doplňuje Marcel Bělík.

Rozptyl v prachu a plynu

Načervenalá barva okrajových částí obrazu je naopak způsobena převážně rozptylem světla na prachových částicích takzvané F-koróny. Tato načervenalá část sluneční atmosféry přechází v zodiakální světlo, které vzniká rozptylem slunečního světla na prachu a plynu v meziplanetárním prostředí, které je občas i u nás pozorovatelné po západu Slunce či před jeho východem.

Slabě fialová záře je pak způsobena také ionizovaným železem, pouze však desetkrát. Na základě analýzy tohoto snímku tak můžeme dojít k významné informaci, že sluneční koróna, jak ji vidíme očima či detektory fotoaparátů, je téměř bílá s jemným posunem do zelena nad aktivními oblastmi na Slunci až po načervenalou barvu slabě načervenalého zodiakálního světla. Přechodová oblast může též zářit slabě žlutě, podle toho, jak se v ní zelená a červená mixují.

Souhvězdí Labutě.
Souhvězdí Labutě. | Foto: Petr Brejtr
Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte zde.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy