Proč polykat dvě tablety denně, když stačí jedna. S novým lékem na AIDS přicházejí dvě americké farmaceutické firmy.
Namísto šedesáti léků denně, což bylo realitou let devadesátých, by v budoucnu měla infikovaným lidem prodloužit život jediná tableta. Kvůli jejímu vývoji se spojily společnosti Gilead a Bristol.
Stane se léčba dostupnější?
Studie, kterou dnes uveřejňuje americký lékařský časopis New England Journal of Medicine, popisuje spojení tří prozatím používaných léků v jeden. Pokud se ukáže, že výzkum dospěl ke správným výsledkům a léčba se opravdu stane dostupnější, svítá 40 milionům lidí po celém světě naděje na delší život a efektivnější léčbu.
V počátcích léčby AIDS musel pacient stávat i v noci, aby během celého dne spolykal 50 až 60 tablet. Léčba tak byla značně nákladná, složitá a pro většinu chudých obyvatel naprosto nedostupná. Výsledkem je epidemie AIDS v nejchudších státech světa a podcenění jejich důsledků.
"Myslím, že to, co se rozhodly udělat farmaceutické společnosti, je velká věc. Pokud se lék bude prodávat za rozumnou cenu, mohlo by to přinést řešení pro celý svět," citoval deník Washington Post amerického aktivistu Nelsona Vergela.
Problémem bude správná cena
Správná cena by se ale opět mohla stát kamenem úrazu. Obě společnosti si od nového objevu slibují značné zisky, a tak ačkoliv jméno lék ještě nemá, cena je již stanovena. Za rok zaplatí každý z amerických pacientů kolem 30 tisíc dolarů.
- Léky na AIDS zlevní, firmy sníží náklady - čtěte ZDE
Vedení společností reagovalo na přání pacientů, kteří v roce 2003 vyzvali farmaceutické firmy ke spolupráci. Žádali je o "spojení sil a zefektivnění výzkumu." Výsledkem je nová tableta, která jim ulehčí život.
Společnost Gilead má již nyní k dispozici kombinaci dvou léků, které musí pacienti jednou denně polknout. Podle aktivistů je však jedna tableta denně výhodnější. Ušetří se totiž také na předpisech a poplatcích lékárnám.