Ať už prvního září nastupujete do školy, nebo jste školní lavice opustili už před nějakou dobou, češtinu používáme všichni. Každý den mluvíme, čteme, píšeme. Neuškodí proto potrénovat pravopis a slovní zásobu. Nebo si ověřit, ve které knize zazněla věta "Jeden za všechny, všichni za jednoho!". A třeba dojít k tomu, že děláme chyby, o kterých ani nevíme.
Nejzáludnější podoby mateřštiny
Napsali byste spíše tamější nebo tamnější? Dokážete správně zvolit velká písmena v názvech ulic nebo divadel? Víte, kdy se píše čárka před slovem nebo? Ani archaicky znějícím přechodníkům se tu nevyhnete. U kvízu se zapotí i ti, kteří z diktátů dostávali jedničky.
Kvíz na chytáky v českém jazyce
Pokračovat můžete s dalším testem. Přijdou vám některé otázky bizarní nebo bizardní? Bude tento kvíz snadnější? Kdo ví… Pokud to zvládnete bez jediné chyby, vzdáme vám holt. Nebo vlastně hold?
Zvláštní slova, která běžně používáme
Každý den je v běžné řeči používáme, kdo ale ví, odkud daná slova pochází? Původem a vývojem slov se zabývá obor zvaný etymologie. Z jakého jazyka pochází slovo žaluzie? A odkud je facka? Kvíz je součástí projektu Chytré Česko, který pomáhal otevřít debatu kolem českého školství.
Poznáte klasická díla podle jedné věty?
Někdo čte rád knihy, jiný zase příběh raději sleduje jako film či seriál. Ke školnímu roku knihy patří, přestože například Shakespearovo "Být, či nebýt, to je oč tu běží" každého teenagera neosloví. Pro toho, kdo ve škole přečetl povinnou četbu, by následující test měl být hračka.
Aktuálně+ pomáhá redakci být ke čtenářům blíž. Ukazuje fungování rubrik a práci jejich autorů, nebo upozorňuje na texty, které mohly lidem uniknout. Zaznamenali jste například Tři tipy z Letní filmové školy v Uherském Hradišti?