55. ročník World Press Photo: Podívejte se na oceněné

55. ročník World Press Photo: Podívejte se na oceněné
První cenu v kategorii Zprávy - Jednotlivosti má snímek Itala Alexe Majoliho z agentury Magnum, který zachycuje protestující na jednom káhirském náměstí poté, co prezident Mubarak oznámil, že se vzdá moci.
2. místo v kategorii Zprávy - Série. Ital Paolo Pellegrin z Magnum Photos zaznamenal následky tsunami.
V Aktualitách - Jednotlivostech vyhrál snímek libyjských rebelů od Jurije Kozyreva z Noor Images.
Vítěz kategorie Každodenní život - Série. Sada Alejandra Kirchuka nazvaná Never Let You Go (Nikdy tě nenechám odejít). Staří manželé Marcos a Monica, jež onemocněla Alzheimerem.
Foto: ČTK/NYT/Samuel Aranda, New York Times
Pavel Kroulík, Lucie Kalivodová
10. 2. 2012 13:50

Amsterodam/Praha - Snímek z nepokojů v Jemenu, jehož autorem je španělský novinář Samuel Aranda pracující pro americký list The New York Times, získal hlavní cenu v prestižní soutěži World Press Photo. Tématem mnoha vítězných snímků je právě arabské jaro a pak také důsledky tsunami v Japonsku.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy