Zprávy? Pomalejší než černobylský mrak

Lenka Málková
26. 4. 2006 0:00
Černobyl - Snaha sovětské vlády černobylskou tragédii zatajit se nezdařila. Naopak. Dala vzniknout řadě "katastrofických zpráv". Uvnitř: SPECIÁL
Archivní fotografie černobylské elektrárny pořízená několik dní po největším jaderném neštěstí na světě, při kterém 26. dubna 1986 explodoval jeden ze čtyř reaktorů této elektrárny
Archivní fotografie černobylské elektrárny pořízená několik dní po největším jaderném neštěstí na světě, při kterém 26. dubna 1986 explodoval jeden ze čtyř reaktorů této elektrárny | Foto: čtk

Celý svět se o velikosti a dopadech černobylské katastrofy dozvídal jen velmi pomalu.

Sovětský svaz mlčel

Jako první se v západních médiích objevily švédské zprávy o zvýšené radioaktivitě v ovzduší. Od katastrofy tehdy uplynulo již více než padesát hodin.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Rozhovor s Lídou Rakušanovou: Co všechno zamlčela česká média
"...Lidé se nám smáli," říká jedna z hlavních postav Rádia svobodná Evropa, které v roce 1986 vysílalo zprávy o Černobylské katastrofě do ČSSR, Lída Rakušanová...

Sovětská vláda v reakci na vzrůstající tlak Západu vypustila pouze strohou zprávu pro večerní zpravodajství: "V jaderné elektrárně Černobyl došlo k nehodě, při níž byl zničen jeden z reaktorů. Sovětská vláda přijala patřičné kroky k eliminaci nehody. Pomoc pro oběti je připravena a vláda sestavila speciální vyšetřovací komisi."

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Greenpeace: Černobyl zabil 93 000 lidí
  • Havárie jaderné elektrárny Černobyl
  • Slavili by dvacet, Černobyl to změnil

ROZHOVOR

  • Cyklista Regec se Černobylu bál, ale jel

V té době by odmítnout jet Závod míru znamenalo konec sportovní kariéry.

První zpráva o výbuchu, který se odehrál v sobotu 26. dubna 1986, se objevila ve všech novinách až v úterý 29. dubna a odvolávala se na informace Rady ministrů Sovětského svazu z pondělí.

Evropa viděla Černobyl všude

Evropa a následně celý svět však viděl černobylskou hrozbu všude. Neoficiální zprávy hovořící o dvou tisících mrtvých a desetitisících evakuovaných vyděsily každého.

Podle ruské agentury TASS zemřely bezprostředně po explozi dvě osoby, a zatímco západní svět předpovídal další explozi reaktoru, po místě neštěstí se měla "zcela bezpečně" procházet dvojice sovětských poslanců.

  • Kryt Černobylu dosluhuje, hrozí úniky - ČTĚTE ZDE

Paradoxem je, že pouhé dva měsíce před havárií ukrajinský ministr energetiky Vitalij Skljarov prohlásil, že "nehoda jaderné elektrárny připadá v úvahu tak jednou za deset tisíc let, a proto jsou absolutně bezpečné."

Co se stalo, ptal se Západ

Při nedostatku informací a přehnaných zprávách přistupovaly evropské vlády k preventivním krokům. Formálním, nečekaným i humorným.

Americký prezident Ronald Reagan se nechal okamžitě slyšet: "Sověti nám dluží vysvětlení. Informace o tom, co se v Černobylu opravdu stalo a co se tam děje teď."

Západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher zase Moskvu přímo vyzval, aby "uzavřela všechny jaderné elektrárny typu Černobyl". Jako jediný západní politik se dočkal splnění svého přání. Po vyšetření katastrofy bylo více než dvacet sovětských reaktorů opravdu uzavřeno.

Zákaz prodeje kravského mléka vyhlásila poněkud zbytečně polská vláda. Navíc dětem mladším 16 let měla být podle jejího nařízení podávána dávka jódu zabraňující absorbci radioaktivity. Před lékárnami se tak začaly tvořit dlouhé fronty a zemi zachvátila panika.

Britské velvyslanectví zorganizovalo letecký most pro více než sto britských studentů v Moskvě.

Tragédie otevřela debatu, radikální změnu nepřinesla

Černobylská tragédie se stala tématem rozhořčených debat kolem bezpečnosti jaderné energie.

Pro odpůrce, a nejen pro ně, měl být Černobyl nezapomenutelným symbolem.

Řada evropských zemí však jakékoliv nebezpečí odmítala. Britská premiérka Margaret Thatcherová prohlásila, že "u nás se něco podobného stát nemůže".

Na jaderné energii závislá Francie nezažila žádné odmítavé stanovisko. Podle komentátorů to bylo především neexistujícím protijaderným hnutím v zemi.

  • Jaderná panika po Černobylu je pryč - NAJDETE ZDE

Problémy tak musela překonávat pouze nizozemská vláda, která po protestech veřejnosti ustoupila od debaty o výstavbě dalších dvou elektráren.

 

Právě se děje

Další zprávy