Úterní online reportáž končí, děkujeme vám za pozornost. Další informace k tématu přineseme v našem zpravodajství.
Belgie mezitím oznámila, že posílila namátkové kontroly na své hranici s Francií. Belgický ministr vnitra Jan Jambon oznámil, že na hranici bude nasazeno až 290 dodatečných policistů. Podle agentury Belga tak chce zabránit možnému vzniku nového tábora na belgickém území.
Místní prefektura stále čeká na rozhodnutí správního soudu v Lille. "Rozhodnutí dnes nepadne," oznámila však soudkyně Valerie Quemenerová po vyslechnutí argumentů právníků obou stran sporu, jimiž jsou francouzské úřady na straně jedné a obyvatelé kolonie a aktivisté na straně druhé.
Francouzská soudkyně odložila rozhodnutí ohledně vládního plánu částečně vyklidit a poté zlikvidovat nouzovou migrantskou kolonii u přímořského Calais zvanou Džungle. Neuvedla, kdy by verdikt mohl padnout.
"S některými z těchto států se v grémiích EU opět setkáme, když budou rozdělovány peníze na zemědělství nebo se budeme mít vyslovit pro jejich vstup," řekl dnes řecký ministr pro migraci Janis Muzalas tiskové agentuře AMNA.
Na otázku, zda má kromě visegrádských zemí Maďarska, Polska, Slovenska a Česka na mysli také nečlenské státy Srbsko a Makedonii, Muzalas odpověděl: "Varování se týká všech států, které zaujímají velmi protiřecký postoj a chovají se nanejvýš rasisticky vůči migrantům," prohlásil Muzalas.
Řecko dnes hned dvakrát pohrozilo diplomatickými postihy zemí, které se přímo či nepřímo podílejí na snahách částečně uzavřít řecko-makedonskou hranici v zájmu oslabení přílivu uprchlíků. Tyto státy hodlá vetovat v grémiích Evropské unie. Týká se to jak kandidátských zemí usilujících o členství v EU, tak stávajících členských zemí, jimž by prý Atény mohly blokovat například čerpání z unijních fondů.
Sami jsme byli uprchlíci.
Podívejte se na spot, který natočili společnost Stillking Films a režisér Martin Krejčí pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Řecko se obrátilo na Nizozemsko jako předsednickou zemi EU se stížností, že Evropská unie není schopna zabránit zemím na takzvané balkánské cestě, aby omezovaly proud uprchlíků. Řecký premiér Alexis Tsipras také protestoval proti tomu, že Rakousko pozvalo na středu do Vídně zástupce zemí na balkánské trase, aby s nimi jednalo o migrační krizi. Řečtí zástupci na schůzku pozváni nebyli.
V Řecku sílí napětí vyvolané rostoucím počtem uprchlíků na řeckém území. Kvůli posledním opatřením zemí ležících na takzvané balkánské trase začal váznout přesun imigrantů dál do nitra Evropy.
Podle serveru listu To Vima je situace v Řecku výbušná. Policie vozí stovky uprchlíků zpět od hranice s Makedonii, která přestala pouštět Afghánce a začala regulovat i průjezd osob s nárokem na udělení azylu poté, co od pátku totéž začalo dělat Rakousko a v dominovém efektu ostatní země ležící na balkánské trase. V metropoli Aténách se hromadí další tisíce lidí, pro které zatím nemá smysl směřovat na sever.
Ubytovací kapacity pro běžence jsou nedostatečné a úřady začínají uvažovat o tom, že alespoň dočasně by je začaly umísťovat například ve sportovních areálech po celém Řecku. Tyto plány ovšem podle To Vima vzbuzují odpor a nevoli místních obyvatel.
Italští námořníci dnes na moři mezi Tuniskem a Sicílií zachránili více než 700 uprchlíků, kteří se snažili do Evropy dostat na šesti různých lodích. Nalezeni byli i čtyři mrtví, uvedla agentura Reuters.
Syrští uprchlíci v okolních zemích...
#newsgraphic Updated graphic on Syrian refugees in neighbouring countries pic.twitter.com/TVtjutwHoB
— AFP news agency (@AFP) February 23, 2016
Bavorsko rozhodne o podání ústavní žaloby proti spolkové vládě až poté, co od kancléřky Angely Merkelové dostane oficiální odpověď na lednový dopis, v němž žádalo lepší ochranu německých hranic.
Bavorské úvahy o žalobě ostře kritizovali zástupci sociální demokracie (SPD), která spolu s kancléřčinou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a s CSU tvoří celostátní vládu.
Běženci v uprchlickém táboře u přístavu Calais dostali více času na to, aby místo opustili. Soudkyně prozatím nezveřejnila své rozhodnutí, takže úřady ještě nemohou přistoupit k likvidaci jižní částí tábora. Soud v Lille oznámí verdikt zřejmě ve středu nebo čtvrtek, uvádějí francouzská média. Původně daly úřady utečencům ultimátum do úterních dvaceti hodin, tedy do dnešního večera.
Crise #migrants - Le tribunal doit statuer "en début d'après-midi" au sujet #CalaisJungle pic.twitter.com/cRurdLKfaL
— Contact News (@ContactNews) February 23, 2016
Makedonie po několika hodinách znovu otevřela hranici pro běžence a pouští je z Řecka na své území. Uvádějí to dobrovolníci, kteří uprchlíkům pomáhají na místě.
Zavírání evropských hranic podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) způsobí chaos a nejasnosti. Informovala o tom agentura AFP na svém twitterovém účtu.
Ministr Chovanec připomněl i materiální pomoc Řecku.
4/5 Kromě toho šla do Řecka i mat.pomoc za více než 4 mil.Kč. Např.2000 přikrývek, 500 lehátek, 2000 spacích pytlů… https://t.co/qbDKkhFhCf
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) February 23, 2016
Milan Chovanec odmítl výroky řeckého ministra pro migraci. "V Řecku aktuálně pomáhá 11 českých policistů a 2 experti v řeckých hotspotech. ČR letos poslala i 10 milionů Kč jako dar řecké policii," napsal na Twitteru český ministr vnitra.
3/5 V Řecku aktuálně pomáhá 11 českých policistů a 2 experti v řeckých hotspotech. ČR letos poslala i 10 mil.Kč jako dar řecké policii.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) February 23, 2016
Cesta přes moře patří dlouhodobě k těm nejnebezpečnějším. Středozemní moře se kvůli migrační vlně v uplynulých letech proměnilo v masový hrob. Podívejte se na grafiku Aktuálně.cz.
IOM ve svém prohlášení upřesnila, že z celkového počtu dorazilo 97 325 lidí na řecké ostrovy na cestě z Turecka a 7507 do Itálie.
"Přes 410 migrantů a uprchlíků během stejného období také přišlo o život," dodala organizace s tím, že na trase mezi Tureckem a Řeckem zahynulo 321 osob.
Do Evropy od začátku roku připlulo už přes 100 000 běženců. S odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) o tom informovala agentura AFP.
#BREAKING Over 100,000 migrants have crossed Med to Europe this year: IOM
— AFP news agency (@AFP) February 23, 2016