Živě: Rusko stáhlo část svých vojáků od hranic s Ukrajinou

Živě
Aktuální dění kolem Ukrajiny a Krymu sledujeme v online reportáži.
Tanky na Krymu.
Tanky na Krymu. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Čtyři hodiny jednali o Ukrajině v noci na pondělí ministři Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry.

Průlom sice schůzka nepřinesla, oba muži se ale shodli, že současnou krizi je třeba zažehnat diplomatickou cestou.

Jejich názory se nicméně stále zásadně rozcházejí.

Zatímco Kerry Rusko vyzval, aby stáhlo své jednotky od ukrajinské hranice, Lavrov žádal, aby se Ukrajina stala neutrální federací, která by jednotlivým oblastem zaručovala autonomii.

Nebude "žádné rozhodnutí o Ukrajině bez Ukrajiny", kontroval John Kerry.

Na Krym dorazil ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Ukrajinské ministerstvo obrany zároveň potvrdilo, že ruská armáda pomalu opouští pozice u hranic s Ukrajinou.

Dění kolem Ukrajiny sledujeme v online reportáži.

Sledujeme online

Živě
Aktualizovat reportáž

Vůdce ukrajinského hnutí UDAR Vitalij Kličko dnes vyzval předsedkyni strany Vlast Juliji Tymošenkovou, aby stejně jako on podpořila prozápadního prezidentského kandidáta Petra Porošenka a vlastní kandidatury se v jeho prospěch vzdala. Kličko to uvedl v komentáři pro německý list Bild, kam pravidelně přispívá.

Sám Kličko o víkendu oznámil odchod z prezidentské kampaně s tím, že se bude ucházet o vlivný post kyjevského starosty.

"Petro Porošenko má podle preferencí největší podporu, proto ho podpořím i já," napsal Kličko, který ve voličských průzkumech obsazuje pravidelně druhé místo s velkým odstupem za Porošenkem. Tymošenková je většinou těsně za Kličkem třetí. "Neškodilo by, kdyby stejnou odpovědnost projevila i Julija Tymošenková a kandidatury se vzdala i ona," uvedl Kličko.

Foto: Reuters

Dolní komora ruského parlamentu dnes jednohlasně podpořila vypovězení čtyř rusko-ukrajinských dohod o Černomořské flotile a pronájmu sevastopolské základny na Krymu, připojeném k Rusku. Oznámila to agentura Interfax. Pro příslušný návrh zákona, předložený prezidentem Vladimirem Putinem, hlasovalo podle agentury Interfax 443 poslanců, nikdo nebyl proti.

Zákon "přerušuje platnost" rusko-ukrajinských smluv z let 1997 a 2010 o rozdělení Černomořské flotily, o postavení a podmínkách pobytu Černomořské flotily na území Ukrajiny, o platbách spjatých s rozdělením a pobytem flotily a o prodloužení pronájmu sevastopolské základny.

Foto: Reuters

V reakci na ruské návrhy federalizace Ukrajiny zvolilo ukrajinské ministerstvo zahraničí vtipnou odpověď. Moskvě navrhuje konfederalizaci Ruska. „Ukrajina by Rusku mohla pomoci s optimalizací jeho státního a politického systému,“ řekl mluvčí ministerstva Jevgenij Perebijnis. Ministerstvo zároveň označil návštěvu ruského premiéra Dmitrije Medveděva na Krymu za hrubé porušení mezinárodního práva.

Ruská agentura pro výzkum veřejného mínění Levada Centr oznámila, že většina Rusů nevěří ve válku s Ukrajinou. 53 procent dotázaných označilo takový konflikt za málo pravděpodobný. Jen 23 procent se domnívá, že válka je nevyhnutelná. Zároveň ale 74 procent oslovených respondentů odpovědělo, že pokud válka vypukne, budou podporovat kroky ruské vlády.

Ukrajina je unitární stát a nemá předpoklady pro federální uspořádání země. V reakci na vyjádření Sergeje Lavrova to řekl předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov.

O budoucím správním uspořádání Ukrajiny podle něj rozhodnou sami Ukrajinci. "Pánové Lavrov, Putin a Medveděv mohou navrhovat jakékoli scénáře, ale jen pro Ruskou federaci. Rusko ať se zabývá svými problémy, nikoli problémy Ukrajiny," uvedl Turčynov.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters

Medveděv také slíbil, že se už v červnu zvýší platy státních zaměstnanců na Krymu na ruský průměr. Obdobně chce Moskva pomoci i krymským důchodcům, se zvýšením výdělků mohou počítat také ruští vojáci a policisté, kteří na Krymu slouží.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv na zasedání vlády.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv na zasedání vlády. | Foto: Reuters

Na schůzi vlády na Krymu Medveděv oznámil obšírný plán hospodářského rozvoje Ruskem anektovaného území. A posílení jeho vazeb na Ruskou federaci.

Integraci má zastřešovat nově zřízené federální ministerstvo pro záležitosti Krymu, do jehož čela premiér postavil Olega Saveljeva, dosavadního náměstka ministra hospodářství.

Obyvatelé Sevastopole sledují projev ruského prezidenta Vladimira Putina.
Obyvatelé Sevastopole sledují projev ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Reuters

"Už druhý den je patrný odchod vojáků, jejich počet v pohraničních oblastech nepřevyšuje 10 000," potvrdil agentuře Unian - zpravidla velmi dobře informovaný - šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk.

Rusko o víkendu výrazně snížilo stavy svých jednotek na hranicích s Ukrajinou, píše kyjevský list Ukrajinska pravda. Odvolává se na armádní zdroje.

V současné době je podle nich v pohraničních oblastech kolem 10 000 ruských vojáků. Ještě minulý týden se přitom mluvilo o počtech dvojnásobně až trojnásobně vyšších.

Ruští námořníci v Sevastopolu.
Ruští námořníci v Sevastopolu. | Foto: Reuters

Od příštího roku začnou obyvatelé Krymu rukovat do ruské armády. Oznámil to ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu. Do roku 2016 budou sloužit jen na poloostrově, pak i v jiných oblastech Ruska.

Návštěva Dmitrije Medveděva na Krymu nebyla dopředu naplánovaná. A mnohé překvapila.

Podle ruských médií povede premiér rozhovory s krymskou vládou o další integraci poloostrova do Ruska. 

Sám Medveděv byl na Krymu naposledy v září 2012.

Zajímá vás, kde teď bydlí bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč? Po útěku do Ruska si údajně polepšil. Místo srubu u Kyjeva, známého jako "Honka" nebo "Mežyhirja", si prý našel luxusní azyl poblíž Moskvy.

Více se dočtete ZDE.

Ruská vláda zasedá na Krymu. Do Simferopolu dorazil ruský premiér Dmitrij Medveděv s polovinou svých ministrů, včetně vicepremiéra Dmitrije Rogozina.

"Jsme v Simferopolu. Vláda tu posoudí rozvoj Krymu," napsal Medveděv na Twitteru.

Dosud nejvyšším ruským představitelem, který anektovaný Krym navštívil, byl ministr obrany Sergej Šojgu.

O křeslo prezidenta chce v květnových prezidentských volbách na Ukrajině bojovat 24 politiků. Právě tolik jich odevzdalo přihlášky ústřední volební komisi. 

Registraci, která k účasti opravňuje, zatím získalo sedm lidí. Favoritem je podnikatel Petro Porošenko.

O "čokoládovém králi" Porošenkovi se více dozvíte ZDE.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters

Čtyři hodiny jednali o Ukrajině ministři Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry. Shodli se, že ukrajinskou krizi je důležité řešit diplomatickou cestou. 

"Vyjádřili jsme různé postoje k důvodům ukrajinské krize. Dohodli jsme se spolupracovat s ukrajinskou vládou a (ukrajinským) lidem, aby byl dosažen pokrok ohledně práv menšin a jazykových práv," uvedl po schůzce Lavrov.

Kerry zdůraznil, že nelze přijmout "žádné rozhodnutí o Ukrajině bez Ukrajiny".

Sergej Lavrov a John Kerry, ministři zahraničí Ruska a USA, před schůzkou v Londýně. (14. března 2014)
Sergej Lavrov a John Kerry, ministři zahraničí Ruska a USA, před schůzkou v Londýně. (14. března 2014) | Foto: Reuters
Aktuálně.cz Zahraničí ČTK Aktuálně.cz, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2014 13:15
 

Právě se děje

Další zprávy