Nečekaný rébus: Nizozemci řeší, komu vrátit krymský poklad

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 3. 2014 12:24
Na expozici, která představuje antickou minulost Krymu, si dělají nárok Rusko i Ukrajina.
Skytské zlato na výstavě v Muzeu Allarda Piersona.
Skytské zlato na výstavě v Muzeu Allarda Piersona. | Foto: Muzeum Allarda Piersona

Amsterodam/Kyjev - Konflikt, který rozpoutala ruská anexe Krymu, má kromě politického a vojenského i nečekaný kulturní rozměr. Vtaženo do něj bylo také Muzeum Allarda Piersona v Amsterodamu.

Právě tam se koná výstava nazvaná "Krym. Zlato a tajemství Černého moře". Na expozici, která představuje antickou minulost Krymu a jejíž součástí jsou i hodnotné kolekce šperků a ozdob ze sbírek skytského umění, si dělají nárok Rusko i Ukrajina.

Zástupci nizozemského univerzitního muzea jsou v rozpacích, komu by měli vzácné exponáty vrátit, až výstava skončí.

Boj o skytské zlato

Putovní expozice začala loni v červenci v bonnském Landesmuseu a představuje na tisíc artefaktů - vedle jedinečných šperků z drahých kovů a drahokamů také zbraně či domácí potřeby kočovných kmenů, které Krym obývaly. V Amsterodamu byla zahájena v únoru, ještě před vyhrocením rusko-ukrajinského konfliktu.

Ruský a ukrajinský voják na základně Belbek u Sevastopolu.
Ruský a ukrajinský voják na základně Belbek u Sevastopolu. | Foto: Reuters

Nizozemsko, podobně jako další členské země Evropské unie, neuznává připojení Krymu k Rusku.

"Výstava zahrnuje předměty z pěti ukrajinských muzeí, z nichž čtyři se nacházejí na Krymu," citovala rozhlasová stanice Deutsche Welle mluvčí nizozemského muzea Yashu Langeovou. Podle ní jde o velmi citlivou záležitost, jejíž řešení bude složité. Přinejmenším do konce srpna by ovšem výstava měla zůstat v Nizozemsku. Tak jak se původně dohodli němečtí, nizozemští a ukrajinští experti.

Zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro mezinárodní kulturní spolupráci Michail Švydkoj je podle agentury ITAR-TASS přesvědčen, že se exponáty musí vrátit na Krym.

"Předpokládám však velké právní komplikace. Amsterodamské muzeum má závazky nejen vůči krymským muzeím, ale také vůči muzejnímu fondu Ukrajiny. Je to vážné," uvedl.

Skytské zlato na výstavě v Muzeu Allarda Piersona.
Skytské zlato na výstavě v Muzeu Allarda Piersona. | Foto: Muzeum Allarda Piersona

Rusové se po obsazení Krymu zmocnili ukrajinských vojenských základen, lodí, ale také rekreačních či kulturních objektů. "Skytské zlato" přitom vyvolalo na obou stranách velké pozdvižení.

Ředitel petrohradské Ermitáže Michail Piotrovskij dokonce varoval, že poklad zmizel. "Největší problém spojený s Krymem je výstava skytského zlata z Kerči. Odcestovala z Evropy na Ukrajinu, ale nevíme, kde se nachází," tvrdil.

Ukrajinské úřady mezitím právě vedení Ermitáže podezřívají, že se v Nizozemsku pokusilo zmocnit umění Skytů, aby doplnilo vlastní sbírku.

Ukrajinský vicepremiér Oleksandr Syč obvinil ruské úřady z pokusu tajně dohodnout odvoz exponátů krymských muzeí. Ukrajinská vláda proto přijala usnesení, kterým veškeré krymské artefakty, jež se nyní nacházejí v cizině, podřídila ukrajinskému ministerstvu kultury.

Podle tiskové služby ministerstva se tak veškeré exponáty musí vrátit na Ukrajinu. Neupřesnila však, zda tím myslí do Kyjeva, nebo do krymských muzeí, kde se dříve nacházely.

Letité spory

Předmětem politických spekulací přitom kolekce skytských šperků není poprvé. Ruští představitelé například šíří informace, že nové ukrajinské vedení chce skytské zlato vyměnit za zahraniční úvěry, které potřebuje pro oživení své ekonomiky.

Deník Komsomolskaja pravda přinesl rozhovor s kulturním expertem, který s odvoláním na zdroje z ukrajinské kontrarozvědky tvrdil, že premiér Arsenij Jaceňuk odvezl zlato Skytů do USA a dostal za to příslib miliardové půjčky.

Ředitelka kyjevského Muzea historických hodnot Ljudmyla Strokovová ovšem ujistila, že veškeré skytské zlato je na Ukrajině (nebo na výstavě v Amsterodamu) a nachází se ve státních sbírkách v areálu kláštera Kyjevsko-pečerská lavra.

V Nizozemsku je podle ní spolu s krymskými exponáty vystaveno jen několik desítek předmětů z kyjevské expozice antického umění.

V hledáčku ukrajinských médií se skytské poklady ocitly už v minulosti.

Rozruch svého času způsobila manželka bývalého ukrajinského prezidenta Kateryna Juščenková, když se na inauguraci svého muže objevila ozdobena skytskými šperky. Tvrdila, že tak chtěla upozornit na dávné kulturní tradice Ukrajiny.

Tisíce let staré náušnice, náhrdelník a brož prý nicméně nepocházely ze státního muzea, ale ze soukromé sbírky.

V hrobkách kočovných kmenů na Krymu bylo při archeologických průzkumech nalezeno velké množství zlatých předmětů. Mimo Řeků, kteří se tam usídlili v pátém století před naším letopočtem, tam pobývali Skytové či Sarmati. Exponáty vypovídají o velkém politickém, ekonomickém a obchodním významu Krymu.

 

Právě se děje

Další zprávy