Živě: S teroristy o míru vyjednávat nebudu, zopakoval prezident Asad

Živě
Dění související s bezpečnostní situací a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.
Foto: Reuters

Helsinky/Berlín - Finská policie zatkla dva bratry z Iráku kvůli podezření, že jako členové Islámského státu vraždili zajatce na videozáznamu.

V Německu žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Podle předsedy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, je asi 430 z nich připraveno spáchat závažné trestné činy.

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Živě
22:45

Ruský prezident Putin řekl, že ruská vojenská akce na podporu ofenzivy syrské armády pomohla změnit situaci na zemi. Rusko podle něj pomáhá také některým jednotkám opoziční Svobodné syrské armády v boji proti "teroristům", a sice poskytováním krytí ze vzduchu a dodávkami zbraní. Svobodná syrská armáda je Západem podporovaná povstalecká skupina, která bojuje proti Asadovu režimu. "Několik jednotek (FSA) o více než 5000 mužích, spolu s běžnou armádou, podniká ofenzivu proti teroristům v provinciích Homs, Hamá, Halab a Rakka," řekl Putin. "Poskytli jsme jim leteckou podporu, stejně tak i syrské armádě, a pomohli jsme jim se zbraněmi, municí a dalšími dodávkami," dodal.

Foto: Reuters
22:00

V Libanonu unesli syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Za únosem Hannibala Kaddáfího prý stojí blíže neupřesněná ozbrojená skupina, uvedla agentura AFP. Skupina údajně požaduje informace o osudu libanonského šíitského duchovního vůdce Músy Sadra, který zmizel na konci 70. let v Libyi.  Pátý z Kaddáfího synů se objevil na videozáznamu, který dnes odvysílala libanonská televize. Vyzývá na něm všechny ke zveřejnění jakýchkoli informací o Sadrovi. Hannibal na záběrech vypadal, že byl zbit, u očí měl krevní podlitiny. Na záznamu ale říká, že se mu daří dobře a je v pořádku.

Foto: Reuters
20:00

"Asad nemá podporu České republiky. A rozhodně mít ani nemůže. Když to trochu zjednodušíme, tak jeho režim nebyl demokratický, a když se tam lidé proti němu začali bouřit relativně pokojným způsobem, Asad a jeho armáda na ně zaútočili. A bylo tam desítky tisíc obětí - teď se říká, že těch civilních obětí je na 250 tisíc. Těžko se můžete spojit s někým, kdo má na svědomí tolik životů vlastního lidu," prohlásil v ČT ministr Stropnický.

Foto: Jakub Plíhal
19:45

"Evropa a celý svět by byl zaplaven drastickými zprávami o ztrátách, které by nebyly asi malé. To je situace, kterou si žádná politická reprezentace v podstatě nemůže dovolit. Hned by se proti tomu vzedmula vlna odporu. Na jednu stranu lidé chtějí, aby se ta situace vyřešila, na druhou stranu nechtějí vidět krev. Islámský stát proti krvi volá, ale evropská civilizaci ji nechce. A pozemní operace znamená krev," prohlásil v pátečním Interview ČT24 ministr obrany Martin Stropnický o případné vojenské pozemní operaci v Sýrii. Evropu by podle něj mohla vyburcovat k akci například další velká migrační vlna, kterou lze očekávat na jaře nebo v létě příštího roku. "Je naivní si myslet, že k tomu nedojde." Česká republika by v případě pozemní operace přispěla vojenskými specialisty - protichemickými a zdravotnickými jednotkami.

Foto: Jakub Plíhal
19:30

Vláda příští týden projedná návrh ministerstva vnitra na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku.

18:45

Syrský prezident Bašár Asad obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii z toho, že chtějí, aby se do mírových jednání o budoucím uspořádání Sýrie zapojily i teroristické skupiny. Taková jednání by podle něj nikdo v Sýrii nepřipustil. Asad to řekl v rozhovoru, ze kterého citovala syrská státní média. "Chtějí, aby syrská vláda vyjednávala s teroristy, což je něco, co si nemyslím, že by někdo v jakékoli zemi přijal. (...) Jestliže budou chtít změnit svůj přístup, vzdát se zbraní, jsme připraveni. Jednat s nimi jako s politickým subjektem, to ale absolutně odmítáme," dodal na adresu povstaleckých hnutí, která od úterý dva dny jednala na schůzce syrské opozice v Rijádu.

Bašár Asad při rozhovoru pro BBC.
Bašár Asad při rozhovoru pro BBC. | Foto: Youtube/BBC
18:00

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za "obrovskou chybu" to, že Západ trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a nespolupracuje více s Ruskem na boji proti Islámskému státu. Západ podle něj s Moskvou není tolik v kontaktu kvůli tomu, že nesouhlasí s ruskou podporou Asada. "Myslíme si, že o osudu Asada musí rozhodnout sami syrští lidé," dodal k tomu Lavrov na konferenci v Římě.

Foto: Reuters
17:17

"Daeš (Islámský stát) zabil více muslimů, než jakákoliv jiná skupina. Naši koalici tvoří mnoho muslimských zemí," tweetuje britské ministerstvo obrany.

16:45

Mezinárodní koalice vedená USA oznámila, že v Sýrii a Iráku podnikla útoky na 14 taktických jednotek Daeš (arabský výraz pro Islámský stát).

16:21

Interpol vyhlásil pátrání po ruském islamistovi Anatoliji Zemljankovi, přezdívanému "Džihád Tolik".

Právě osmadvacetiletý muž je údajně za vraždu Čečence, jenž měl podle islamistů špehovat pro Rusko v organizaci Islámský stát. Videozáznam z vraždou byl zveřejněn začátkem prosince.

16:06

Americký ministr zahraničí John Kerry se v úterý setká v Moskvě setká s Vladimirem Putinem. Jednat budou o situaci v Sýrii a na Ukrajině.

15:45

Dohoda o společném postupu, kterou uzavřely syrské opoziční skupiny po dvoudenním jednání v Rijádu, vyvolala několik otázek, které je třeba dořešit. Řekl to dnes americký ministr zahraničí John Kerry, který věří, že se podaří spory urovnat.

Rijádského jednání se zúčastnilo asi 100 zástupců syrské opozice, ale jedna z nejradikálnějších skupin se odmítla připojit k podpisu závěrečného dokumentu.

Odborníci oslovení agenturou AFP tvrdí, že dohodu lze chápat jako souhlas, že opozice se smířila s tím, že prezidenta Bašára Asada nelze svrhnout vojensky a bude třeba zvolit politickou cestu. Jedním z hlavních bodů dohody je ale požadavek na Asadovo odstoupení hned na začátku přechodného období.

Foto: Reuters
15:32

Švýcarsku v současné době zřejmě nehrozí žádný teroristický útok, země ale ze zahraničí dostala informaci o možné existenci buňky radikálního hnutí Islámský stát (IS) v oblasti Ženevy.

Prohlásila to dnes švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová. V Ženevě mezitím zůstává v platnosti vysoký stupeň ostražitosti a policie nadále pátrá po několika podezřelých osobách.

"Švýcarská vláda přijala ze zahraničí informaci o možné buňce IS v oblasti Ženevy. Spolkové úřady tuto informaci prověřily a předaly ji místní policii," řekla na tiskové konferenci Sommarugaová. "V současné době nic nenasvědčuje tomu, že byl plánován nějaký konkrétní útok," dodala.

14:57Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ozbrojenci Islámského státu na okupovaných územích Iráku a Sýrie zdevastovali už bezpočet starověkých památek.

Považují je za modly, k nimž se lidé v "rozporu s Alláhovou vůlí" modlili místo toho, aby se chovali podle koránu. Podívejte se, co už radikálové stihli zničit.

14:54

Turecko odmítá vydat do Sýrie zadržené objekty uloupené na syrských archeologických nalezištích a neposkytuje o nich ani žádné informace, řekl dnes Maamún Abdalkarím, který odpovídá za syrské památky.

Naleziště ničí radikálové z Islámského státu (IS), kteří obsadili loni syrský sever a v rukou mají jednu z nejvýznamnějších historických lokalit Palmýru. Turecko popírá, že předměty zadržuje.

V Turecku bylo podle Abdalkaríma zachyceno 2000 uloupených předmětů, ale Ankara, na rozdíl od ostatních zemí v sousedství, s Damaškem odmítá spolupracovat. Zadržené předměty nezdokumentovala a odmítá je vydat zpět.

"Neexistují fotografie ani žádné informace. Měli by svůj přístup změnit," prohlásil Abdalkarím.

14:49

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Kreml neplánuje nálety na pozice islamistů v Libyi.

"Neplánujeme to. Žádnou takovou žádost od libyjské vlády jsme neobdrželi," uvedl Lavrov.


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
14:38

Oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva dodává zbraně a munici povstalecké Svobodné syrské armádě (FSA) vzbudilo pozdvižení. Obzvláště proto, že většina dosavadních náletů cílila právě na protiasadovskou opozici.

Mluvčí mezinárodní koalice vedené USA dokonce odhadl, že na Islámský stát cílí jen 30 % všech ruských úderů.

14:24

Islámský stát se na internetu přihlásil k dnešním bombovým útokům na severu Sýrie, kde žijí Kurdové. 

Při explozi tří nákladních aut zemřelo 50 až 60 lidí, dalších 80 bylo zraněno. K prvnímu výbuchu došlo před nemocnicí, k druhému na tržišti a k třetímu v obytné čtvrti.

14:20Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Není to už stejné dobrodružství jako na východní Ukrajině, kde byly akce ruské armády tak či onak zamlženy či skryty. V Sýrii se ruští letci cítí mnohem sebevědoměji, s ničím se netají, nic neskrývají," líčí ruské zapojení do bojů v Sýrii Pavel Kanygin, zkušený válečný zpravodaj ruského listu Novaja gazeta.

V Praze vystoupil na mezinárodní vědecké konferenci "Historie versus propaganda. Vztah k minulosti v současném Rusku". Aktuálně.cz poskytl rozhovor.

13:57

Koaliční letouny bombardovaly město Rakka, baštu Islámského státu a jejich takzvaného chalífátu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 12. 2015 22:10
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy