Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács dnes obvinil italského premiéra Mattea Renziho z vydírání zemí visegrádské skupiny.
Reagoval na to, že Renzi na summitu EU v Bruselu zopakoval hrozbu vůči zemím ze střední a východní Evropy, kterým prý v případě malé kooperace v migračních otázkách hrozí omezení prostředků z evropských fondů.
Podle Zoltána Kovácse si země V4 pevně stojí za svým odmítavým stanoviskem vůči povinným kvótám na přerozdělení uprchlíků mezi země EU.
Vážení čtenáři, online reportáž z prvního dne summitu končí. Další dění v Bruselu můžete sledovat v páteční online reportáži.
Shrnutí čtvrtečních jednání v Bruselu:
- Hlavními tématy na pořadu rozhovorů jsou podmínky setrvání Velké Británie v EU a uprchlická krize.
- Lídři EU dali najevo, že pokud se nedospěje k dohodě s Londýnem na tomto summitu, britský premiér David Cameron už nejspíš další šanci nedostane. Předseda Evropské rady Donald Tusk popsal nynější summit jako "buď, a nebo".
- První jednání o reformě vztahů Británie a Evropské unie na dnešním summitu podle diplomatických zdrojů pokrok nepřineslo. U večeře se lídři přesunuli od tématu Brexitu k migrační vlně.
- Problematickými jsou v britské otázce zejména případné úpravy unijních smluv nebo bod týkající se "záchranné brzdy" v případě vyplácení britských sociálních dávek přistěhovalcům z jiných zemí EU. Britové ji chtějí v případě pracovních benefitů údajně zatáhnout na sedm let, s možností prodloužení až na dalších šest let.
- Diplomaté a "šerpové", tedy vyslanci politiků, budou hledat pro všechny přijatelný kompromis. Možná celou noc. Paralelně se mají konat dvoustranné schůzky evropských politiků, zřejmě i v pátek ráno. Rozhovory se mohou protáhnout až do víkendu.
Od naší zpravodajky z Bruselu:
Po skončení summitu čekají premiéra Davida Camerona tři bilaterální schůzky:
První s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Druhá s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Třetí s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ten bude s Cameronem vyjednávat jménem celé visegrádské čtyřky.
Noční jednání v Bruselu...
It's a late night at the #EUSummit here in Brussels where @DavidCameron_MP is negotiating EU reforms #Brexit pic.twitter.com/JKBNjA3OWG
— Nina dos Santos (@NdosSantosCNN) February 18, 2016
Čtvrteční jednání byla "intenzivní a konstruktivní," svěřil se BBC jeho zdroj z EU. Všechny země údajně potvrdily že by chtěly, aby Velká Británie zůstala v EU. Některé ale současně představily celou řadu svých obav. "Upřímně jsme očekávali, že některé z nich budou méně kritické," uvedl zdroj.
Pět klíčových bodů, na nichž se podle informací serveru BBC nedaří politikům dohodnout:
- Jak by měly být závazné dokumenty EU pozměněny.
- Kolik členských státůmůže aktivovat "záchrannou brzdu" v případě sociálních dávek pro migranty.
- Na jak dlouho může členský stát omezit přídavky na děti pro pracující přistěhovalce.
- Mohou být tato omezení aplikována zpětně?
- Úprava smluv k pozměnění principu "stále těsnější unie".
Kdo s kým aneb průvodce třemi tábory lídrů v Bruselu podle britského serveru The Guardian. Kdo kryje Cameronovi záda a kdo stojí proti němu?
Skupina nepříjemných
Beata Szydlová (Polsko)
Bohuslav Sobotka (Česká republika)
Francois Hollande (Francie)
Klaus Werner Iohannis (Rumunsko)
Spojenci:
Angela Merkelová (Německo)
Enda Kenny (Irsko)
Werner Faymann (Rakousko)
Něco mezi tím:
Stefan Löfven (Švédsko)
Nicos Anastasiades (Kypr)
Joseph Muscat (Malta)
Další z mnoha karikatur, které se dnes rojí v souvislosti se summitem EU v Bruselu.
Martin Rowson on EU renegotiations – cartoon https://t.co/10wCAvrH8v pic.twitter.com/eFHEagr4sr
— The Guardian (@guardian) February 18, 2016
Uveřejnění informací, že počet občanů jiných zemí EU, kteří pracují v Británii, stoupl za posledních šest měsíců nad 2 miliony, je pro Camerona špatná zpráva, píše britský server The Guardian.
Zároveň ale doplňuje, že "masová evropská migrace vlastně podněcuje relativní růst ekonomiky ve Velké Británii". To pak zase ze SPojeného království činí "evropskou továrnu na pracovní místa".
Ministři zahraničí zemí V4 dnes také odmítli negativní reakce na postoje středoevropských zemí, které podle kritiků neprojevují dostatečnou solidaritu a staví se proti EU.
Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák prohlásil, že kritiku vnímá jako nepochopení, nebo zlý úmysl. Maďarský ministr Péter Szijjártó dodal, že země Visegrádu doplácejí na to, že v Evropě vždy jednaly na rovinu a čestně.
Země visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko) pokračovaly v otázce migrační krize před dnes začínajícím summitem Evropské unie v Bruselu navenek ve smířlivé rétorice.
Vyšly vstříc očekávanému závěru vrcholné schůzky, že je zapotřebí "celoevropského řešení", ale zároveň obhajovaly dohodu ze svého pondělního vrcholného jednání v Praze o nezbytnosti záložního plánu. A sice opevnění hranice schengenského prostoru v Bulharsku a Makedonii pro případ, že se nepodaří zastavit nekontrolovaný příliv migrantů přes Řecko.
Kolik váhy mají jednotlivé hlasy na summitu v Bruselu? Takhle to vidí server Politico...
Who owns the power at the summit on #Brexit and #migration — and who doesn't https://t.co/9OEyXRxrK2 pic.twitter.com/WKrolscyQc
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) February 17, 2016
Na Twitteru se začínají objevovat informace, že rozhovory v Bruselu pokračují velice pomalu a mohly by se protáhnout až do neděle.
#EUSummit - Discussions could take longer than first thought, and could last until Sunday, says Sky’s @faisalislam https://t.co/JVEyKNrQse
— News On The World (@newsontheworld) February 18, 2016
Po večeři by se měli setkat zástupci Velké Británie s představiteli visegrádské čtyřky.
As signalled to me by a senior UK official y'day, there will be a UK-Visegrad working meeting tonight after dinner https://t.co/cy5u9tptNH
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) February 18, 2016
Unijní úsměv...
(L'Hebdo):"#Brexit": la pression monte au sommet européen de #Bruxelles : David Cameron a.. https://t.co/MQu3XACJYi pic.twitter.com/i6J2Bs4ucS
— Titrespresse.com (@titrespresse) February 18, 2016
Zdroj obeznámený s průběhem dnešní diskuse označil debatu o Velké Británii v některých momentech za "velmi intenzivní".
Předpoklad nyní je, že poté, co summit probere migrační téma a uskuteční se noční tisková konference, sejde se Cameron s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, aby se dohodli na dalším postupu.
Od naší zpravodajky z Bruselu:
Podle prvních informací mají Britové nadměrná očekávání. Záchrannou brzdu na omezení pracovních benefitů chtějí údajně zatáhnout na sedm let, s možností prodloužení až na dalších šest let.
Hlavy států a vlád osmadvacítky pro tuto chvíli opustily otázku Velké Británie a u pracovní večeře se nyní spolu s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem věnují tématu migrace.
Průzkumy mezi Brity, zda zůstat v EU, jsou těsné...
With little more than 36 hours to the #EUSummit, a referendum held now would be too close to call. #eureferendum pic.twitter.com/lWIgbkMiCd
— Joe C (@Joe_C_London) February 16, 2016