Živě: Plot proti uprchlíkům chtějí nově postavit Rakousko i Slovinsko. Německo uznalo, že proud sílí

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci na hranici Rakouska se Slovinskem
Uprchlíci na hranici Rakouska se Slovinskem | Foto: Reuters

Vídeň/Berlín - Rakousko vystaví plot na hranici se Slovinskem, aby mohlo kontrolovat příliv tisíců migrantů do země. Podle tamní ministryně vnitra jde o to, aby běženci, kteří jsou stále netrpělivější a agresivnější, vstupovali do země spořádaně.

Novou trasou přes Slovinsko a Rakousko začala většina migrantů proudit v půli října, když maďarská zavřela hranice s Chorvatskem. Většina běženců směřuje do Německa, případně dál do severských zemí.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.

Přenos skončil
23:15

Do Slovinska dnes dorazila skupina německých policistů, kteří se připojili ke svým rakouským kolegům. Mají zemi pomoci vypořádat se s přílivem desítek tisíc uprchlíků. Berlín zatím poslat jen pět mužů, plánuje ale vyslat i další posily. O pomoc se zvládnutím uprchlické vlny požádala ostatní státy EU slovinská vláda. Již od 13. října v zemi operuje osm policistů z Rakouska, brzy by prý měli dorazit další muži zákona z Maďarska a Slovenska.

19:38

Slovensko vyšle vojenskou jednotku s technikou do Maďarska na cvičení, které Budapešť zorganizovala v souvislosti s migrační krizí. Zapojení slovenských vojáků do manévrů dnes schválila vláda premiéra Roberta Fica. V Maďarsku již působí slovenští policisté, kteří pomáhají s ochranou vnější schengenské hranice.

18:58  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Při pokusu dostat se na člunech z Turecka na řecké ostrovy se utopilo nejméně pět lidí, z toho čtyři děti. Podle pobřežní stráže zemřely dvě děti a jeden muž u pobřeží ostrova Samos, dalších 51 osob z té samé malé lodi bylo zachráněno. Při jiném incidentu se u stejného ostrova utopila pětiletá dívka. Sedmiletý chlapec pak zahynul u břehů dalšího z řeckých ostrovů Lesbos, kam míří nejvíce běženců. Dvanáctiletá dívka skončila po stejném lodním neštěstí v nemocnici a její stav je kritický.

18:44

Lodě ve Středozemním moři dnes ráno zachránily u libyjského pobřeží více než tisíc migrantů, kteří se na přeplněných plavidlech snažili dostat do Evropy. Informovala o tom italská pobřežní stráž. Podle agentury Reuters jde o největší počet zachráněných za jediný den za poslední tři týdny. Příliv migrantů, kteří vyrážejí z Libye a snaží se dostat do Itálie, v posledních týdnech polevil kvůli horšímu počasí. Stále více běženců si rovněž volí jiný způsob, jak se na evropský kontinent dostat.

17:34

Přes Slovinsko a Rakousko nyní směřuje hlavní proud uprchlíků z válkou postižených a chudých zemí na Blízkém východě a v Asii, kteří směřují převážně do Německa. Od 16. října, kdy Maďarsko uzavřelo svou hranici s Chorvatskem, přešlo přes dvoumilionové Slovinsko již více než 86v000 lidí. Slovinsko kritizuje Chorvatsko, že posílá k jeho hranicím více migrantů, než dokáže zvládat.

16:16

Takzvaný dublinský systém, podle kterého nyní Evropská unie určuje, která země má řešit žádosti o azyl, již nefunguje a je třeba ho změnit. Prohlásil to v Paříži předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Oznámil, že komise předloží návrhy změn nejpozději na jaře 2016. Dublinský systém tvoří základ unijní azylové politiky. Posuzovat žádosti o azyl podle něj přísluší té členské zemi EU, do které tyto migranti vstoupili jako první. Systém byl již dříve terčem kritiky a v posledních měsících ho oslabují některé státy, které ho v reakci na mimořádnou migrační vlnu přestaly dodržovat.

15:24

Slovinský premiér Miro Cerar dnes varoval, že jeho země je připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem, pokud plán EU zastavit příliv migrantů přes Balkán neuspěje. Představitelé EU a balkánských zemí se na víkendovém summitu dohodli, že je třeba omezit proud běženců zpřísněním hraničních kontrol. "Pozorně sledujeme, zda jsou závazky z neděle dodržovány. Pokud dospějeme k závěru, že tomu tak není, Slovinsko posílí opatření na hranicích," uvedl dnes předseda slovinské vlády Cerar. "Bude-li to nutné, je Slovinsko připraveno okamžitě vztyčit na hranici s Chorvatskem plot," dodal.

14:44

Afghánští uprchlíci, kteří přicházejí do Německa, nemohou automaticky očekávat schválení žádosti o azyl a většina jich zřejmě bude poslána zpět do vlasti. Prohlásil to německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Ministr uvedl, že počet běženců proudících do Německa se v posledních dnech výrazně zvýšil. Německá vláda chce zásadně snížit počet afghánských žadatelů o azyl v zemi. Německo a další západní státy investují miliony dolarů rozvojové pomoci do Afghánistánu, vyslaly tam vojáky a policisty k výcviku afghánských bezpečnostních sil a afghánská vláda souhlasí s Berlínem, že by Afghánci měli zůstávat ve vlasti a pomáhat při její obnově, podotkl de Maiziére. Afghánci jsou po Syřanech na druhém místě v počtech běženců vstupujících do Německa. "To je nepřijatelné," zdůraznil ministr.

13:56

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová novinářům řekla, že evropská exekutiva nebyla o záměru Rakouska postavit plot informována. Její předseda Jean-Claude Juncker ale plánuje o vývoji hovořit s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem. Mluvčí připomněla, že už 16. září Rakousko oznámilo začátek dočasných pohraničních kontrol na vnitřní schengenské hranici. V polovině října pak Vídeň tento stav prodloužila na maximální možnou celkovou dobu dvou měsíců. V odpovědi se ale na tiskové konferenci vyhnula tomu, zda by tedy Rakousko mělo k 16. listopadu kontroly na hranicích ukončit.

13:04

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière se do Rakouska opřel kvůli tomu, že vozí uprchlíky na německou hranici po setmění a bez předchozího upozornění. Podle agentury Reuters jde ze strany Německa o nejtvrdší kritiku svého souseda od okamžiku, kdy Evropa začala řešit uprchlickou krizi.

12:29

Německo by kvůli přílivu uprchlíků mělo k zajištění bezpečnosti svých hranic nasadit armádu. Podle dnešní zprávy agentury DPA to prohlásil bezpečnostní expert vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) Henning Otte. Armáda by měla k ochraně hranic využívat bezpilotní letouny, vrtulníky a radary, dodal.

"Abychom zabránili nekontrolovanému překračování hranice z Rakouska a České republiky do Německa, je zapotřebí na hranicích zavést komplexní bezpečnostní opatření," tvrdí. Federální a státní policie jsou podle něj nyní maximálně vytíženy a měly by dostat technickou podporu armády v souladu s článkem 35 německé ústavy.

Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska.
Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska. | Foto: Reuters
12:18

Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) se připravuje na zimu. Jak dnes uvedl na svém webu, mezi desetitisíce migrantů začal rozdělovat pláštěnky, spacáky, deky, ponožky či teplé oblečení, aby zvládali chladné počasí ve střední a jihovýchodní Evropě, kde teplota začíná padat pod nulu. "Záchranné balíčky" bude UNHCR rozdávat do února 2016

12:09

"Chování Rakouska, pokud jde o nakládání s uprchlíky, není v pořádku," prohlásil podle agentury Reuters německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

11:36

Budova maďarského velvyslanectví v Praze.Zatím neznámí aktivisté sem s odkazem na odpor tamních politiků k přijímání uprchlíků namalovali ostnatý drát.

11:03

Maďarsko posílilo ochranu premiéra Viktora Orbána a jeho rodiny kvůli zvýšené hrozbě, která souvisí s migrační krizí. "Zvýšená ochrana Orbána a lidí z jeho okolí, včetně jeho rodiny, je nutná, protože bezpečnostní služby odhalily teroristické hrozby související s nelegálními migranty," napsal maďarský list Magyar Idök.

Na ochraně předsedy vlády, který je velkým odpůrcem přijímání statisíců běženců z blízkovýchodních a dalších zemí do Evropy, se podílí rovněž maďarský protiteroristický útvar (TEK) a státní bezpečnostní služby.

Než Budapešť postavila na svých hranicích se Srbskem a Chorvatskem plot, Maďarsko bylo pro běžence jednou z hlavních tranzitních zemí na jejich cestě do Německa a dalších zemí EU.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
10:25

Podle mluvčího Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Adriana Edwardse přijelo v říjnu přes Středozemní moře do Evropy již 179 470 uprchlíků. Už teď jde o vůbec nejvyšší počet migrantů za měsíc a zároveň jde o 81 procent počtu za celý rok 2014

9:53

Podle agentury AFP rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová nezmínila žádný časový rámec, kdy by měl plot na hranici se Slovinskem vzniknout. "Jde o to, abychom zajistili spořádaný vstup běženců do naší země, ne o zavření hranic," uvádí. "V posledních týdnech jsou skupiny migrantů stále netrpělivější, agresivnější a emotivnější," dodala.

Aktuálně podle ní přechází hranici 3000 až 8000 lidí. "Musíme se ale připravit, (že jejich počet může vzrůst) na 12 tisíc," tvrdí.

Foto: Martin Novák
9:50

Příliv uprchlíků vyvolává v Evropě obavy z růstu nezaměstnanosti, dokonce i v Německu. Podle průzkumu společnosti GfK se index spotřebitelské důvěry pro listopad snížil na 9,4 bodu, což je nejnižší úroveň od února.

Podle prognózy německé vlády by letos mělo do Německa přijít zhruba 800 tisíc žadatelů o azyl. Podle neoficiálních informací ale už tolik lidí do země přišlo a celkem by letos mohlo dorazit až 1,5 milionu uprchlíků.

9:48

"Ministryně vnitra Rakouska Johanna Mikl-Leitner přiznala pro televizní stanici Ö1 Radio stavbu plotu. Odmítá však, že by Rakousko chtělo uzavřít hranici se Slovinskem," uvádí na Twitteru redaktor maďarského zpravodajského portálu Index.hu.

9:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 28. 10. 2015 23:16
 

Právě se děje

Další zprávy