Poslední zastávkou na Tuskově cestě po zemích, které jsou zasaženy migrační krizí, bylo v pátek Srbsko. Během diskuze se srbským premiérem Aleksandrem Vučičem mimo jiné zaznělo, že je možné očekávat změnu v dosavadní evropské politice vůči migrantům, uvedla srbská vláda ve svém prohlášení. Další podrobnosti ale Bělehrad nezveřejnil. Vučić během rozhovorů prohlásil, že Srbsko bude respektovat komplexní závěry, které budou přijaty na summitu EU.
Evropská unie už začala realizovat finanční pomoc Turecka na pokrytí nákladů uprchlické krize. Ze slíbených tří miliard eur (přes 81 miliard Kč) už Brusel Ankaře vyplatil 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč), řekl předseda delegace EU v Turecku Hansjörg Haber.
Turecko je připraveno z Řecka přijímat zpátky uprchlíky, kteří nejsou ze Sýrie. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, který je na návštěvě Atén, zmínil například Maročany, Pákistánce nebo Afghánce, informovala agentura AFP.
"Začali jsme zkoumat možnost opětného přijímání žadatelů o azyl," řekl Çavuşoglu při setkání se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem. Turecký ministr upřesnil, že Turecku bylo předáno kolem 860 žádostí o znovupřijetí uprchlíka z Řecka a že 99 procent z nich Ankara schválila.
Slovenská diplomacie sdělila, že zmiňované prohlášení Atén se snižuje k neopodstatněným osobním útokům na předsedu slovenské vlády. "Kromě toho rovněž představuje neomluvitelné zasahování do vnitřních záležitostí a do předvolební situace v jiné členské zemi EU během předvolebního moratoria," uvedlo v prohlášení slovenské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že podobná prohlášení Atén nemohou nahradit odpovědnost Řecka hledat řešení migrační krize a zastavit stávající vlnu migrantů, a to společně s ostatními státy EU.
"Je zjevné, že slovenský premiér jen několik dní před volbami ve své zemi chce do své volební kampaně investovat vitriol a lidské drama. Nejsme s to být svědkem jeho deliria a pochopit, jak doufá, že, pokud bude znovu zvolen, bude plnit své povinnosti jako premiér země, která brzy převezme předsednictví v Radě ministrů Evropské unie," uvádí se v prohlášení.
Řecké ministerstvo zahraničí dnes ostře kritizovalo předvolební výroky slovenského premiéra Roberta Fica k migrační krizi. V krátkém, emotivně formulovaném prohlášení, které zveřejnilo na svém webu, tyto výroky označilo za provokativní. Slovenské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že si předvolalo řeckého velvyslance na Slovensku, kterému tlumočilo "rozhodnuté odmítnutí" prohlášení řecké diplomacie a Atény nařklo z vměšování do vnitřních záležitostí Slovenska.
Švýcarsko sice není členem EU, z níž pochází dvě třetiny cizinců v alpské zemi, má ale s unií řadu smluv, včetně té o volném pohybu pracovních sil. Brusel již dříve varoval, že bude reagovat odvetnými opatřeními, například omezením přístupu švýcarských firem na unijní trh.
Dnes představený návrh švýcarské vlády předpokládá, že kvóty pro vydávání povolení k pobytu delšímu než čtyři měsíce by stanovovala komise podle potřeb pracovního trhu a demografického vývoje v zemi. Aktualizovány by měly být každý rok.
Švýcarsko omezí přistěhovalectví z Evropské unie nejdříve od roku 2019. Vyplývá to z vládního návrhu, o němž dnes informovala agentura DPA. Omezení imigrace z EU odsouhlasili Švýcaři v referendu před dvěma lety, do příštího roku musí hlas lidu převést do právně závazné podoby. Předtím se bude Bern snažit vyjednat kompromis s Evropskou unií, podle níž je omezení v rozporu s dohodou mezi Bruselem a Bernem.
Švýcarský prezident Johann Schneider-Ammann podle DPA označil uzákonění kvót pro přistěhovalce z EU za "kvadraturu kruhu". Podle švýcarské ministryně spravedlnosti Simonetty Sommarugové existují mezi Bruselem a Bernem ještě "značné rozpory".
Evropská komise vyzvala Turecko, aby snížilo počet nevyřízených případů v azylových řízeních, posílilo spolupráci se všemi členskými státy unie, se kterými sousedí, tedy hlavně Řeckem, zejména pokud jde o zpětné přebírání osob a policejní a justiční záležitosti, a aby usilovněji potíralo korupci a organizovaný zločin.
Vedoucí představitelé EU se nyní všemožně snaží, aby se již neopakoval chaotický příliv migrantů z loňského léta. Tehdejší situace podle Reuters vedla schengenský prostor volného pohybu osob, "opečovávaný" unií, na pokraj kolapsu, vyvolala bezpečnostní obavy a stala se vodou na mlýn nacionalistům a protipřistěhovaleckým skupinám napříč Evropskou unií.
Země Evropské unie musí nyní dokázat omezit příval přistěhovalců do Evropy a v budoucnosti se dohodnout na přerozdělování nových imigrantů mezi jednotlivé členské státy. Uvedl to dnes před pondělním summitem EU-Turecko k migrační krizi nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země v tomto pololetí předsedá unii.
"Evropa (jednou) musí umět říci, ty půjdeš do Litvy, ty do Německa, ty do České republiky a tak dále," řekl podle agentury Reuters Rutte. "Tento nástroj přerozdělování je zatím v nedohlednu," připustil nizozemský premiér ohledně principu přerozdělování, proti kterému se staví řada členských států EU včetně ČR.
Turecko musí do 1. června plně uplatňovat dohodu o zpětném přijímání uprchlíků a do té doby zastavit nebo významně omezit jejich příliv do Evropy.
Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Donald Tusk, který se v Istanbulu sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
Turecko musí zastavit nebo výrazně snížit počet nelegálních migrantů přicházejících do Evropy nejpozději do 1. června, kdy začne naplno platit dohoda o zpětném přebírání osob mezi Ankarou a Bruselem. Podle agentury Reuters ro uvedl Hansjörg Haber, vedoucí delegace EU v Turecku.
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes znovu odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů. Svůj postoj nehodlá měnit ani na pondělním summitu EU-Turecko.
"Nebudeme akceptovat žádnou dohodu, která bude předpokládat přepravu migrantů z Turecka do Maďarska," prohlásil Orbán. "Jsme přesvědčeni, že bychom měli být schopni neprodyšně utěsnit hranice," dodal podle agentury DPA.
"Je to velice bolestivé, když se setkáváme se zaměstnanci Lékařů bez hranic (MSF), kteří musí utíkat, aby si zachránili život. Tento muž pracoval jako zdravotní bratr v Iráku," uvedla organizace na jednom ze svých twitterových účtů.
It's very painful when we meet @MSF staff who've fled for their lives. This man worked with us as a nurse in #Iraq. pic.twitter.com/9KuWcy7vhN
— MSF Sea (@MSF_Sea) March 4, 2016
Uprchlíci v Aténách...
VIDEO 600 Afghans refugees in central Athens. Many have been at Victoria Sq for +3 weeks. Nowhere to go #Greece pic.twitter.com/8nNLs4Pchd
— Iliana Mier-Lavin (@imlavin) March 3, 2016
Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera je nezbytné množství migrantů přicházejících do Evropy postupně snižovat. "Úspěch... zahrnuje snižovat během delšího období počet migrantů přicházejících do Evropy," uvedl Seehofer na tiskové konferenci v Budapešti po rozhovoru s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.
Žen a dětí chodí do Evropy procentuálně stále více.
Refugees in Europe: Increasingly more women & children https://t.co/0IqYyNLbTO pic.twitter.com/BDArG2c9i6
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) March 4, 2016
Záběr od řeckého městečka Idomeni, kde se u hranic s Makedonií tísní tisíce lidí.
"Setkají se dva muži a každého zajímá jen jejich názor na ženu, která ani není přitomna," nechal se slyšet maďarský premiér Viktor Orbán během schůzky s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem.
Vyjádřil svůj nesouhlas s tvrzením německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že jednotlivá individuální opatření členských zemí na ochranu vlastních hranic nemohou přispět k řešení uprchlické krize.
"Je absurdní, že bych se jako politik měl omlouvat za to, že se držím zákona," dodal.
Podle něj by cílem mělo být zastavit uprchlíky už na vnějších hranicích Schengenu.
Orbán: "Two men meet and everybody is interested in their opinion about a woman who's not present" #SeehoferInBudapest
— Mariann Őry (@otmarianna) March 4, 2016