Živě: OSN pobouřila Rusko, ve zprávě kritizuje separatisty

Přenos skončil
Páteční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Proruský separatista u Kramatorsku.
Proruský separatista u Kramatorsku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Spojené národy varují před zhoršováním stavu lidských práv na východě Ukrajiny a na anektovaném Krymu.

Zpráva úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva poukazuje na případy "vražd, mučení, bití, únosů, zastrašování a znásilňování", jichž se dopouštějí hlavně dobře vyzbrojené protivládní skupiny.

Podle Moskvy ovšem dokument postrádá jakékoliv známky objektivity.

Klid po dlouhých týdnech zavládl alespoň v přístavu Mariupol. Barikády mizí a zásobování se podle tiskových agentur vrací k normálu.

Postaraly se o to hlídky neozbrojených civilistů, jež financuje nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:40

Pokud Rusko bude pokračovat v "provokativních a destabilizujících" zásazích do ukrajinské krize, doplatí na to mnohem více než dosud. Podle oznámení Bílého domu se na tom v dnešním telefonátu shodli americký prezident Barack Obama a jeho francouzský protějšek François Hollande.

"Prezident Obama ocenil úsilí ukrajinské vlády o sjednocení země uspořádáním svobodných a spravedlivých prezidentských voleb 25. května, které zahrnou proces ústavních reforem," citovala z prohlášení Bílého domu agentura Reuters.

Západ proti Rusku uplatňuje za okupaci Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny sankce, které se ale zatím omezují hlavně na zákaz cestování některých ruských a krymských činitelů a na zmrazení jejich aktiv v západních bankách.

18:10

Při protestech na Ukrajině zahynulo od loňského listopadu podle odhadu OSN na 250 lidí, z toho 127 od zahájení vojenské operace proti separatistům na východě země. V Kyjevě to dnes podle agentury DPA řekl zástupce OSN Ivan Simonović.

17:24

Zhruba 6000 vojáků z devíti členských států NATO zahájilo manévry v Estonsku.

Vojenské cvičení Steadfast Javelin (Pevný oštěp) je podle agentury DPA dalším z řady manévrů, které Aliance provádí od poloviny dubna v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu a na rozmístění ruských vojsk podél rusko-ukrajinské hranice.

Podle NATO cvičení simuluje "fiktivní scénář" útoku na Estonsko.

16:54

Ačkoliv byla v Mariupolu podepsána dohoda mezi nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem a povstalci, podle listu Ukrajinska pravda ale není jisté, zda zajistí regionu klid.

List otiskl výzvu šéfa ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytrije Tymčuka, jenž žádá trestní stíhání Achmetova pro "spolupráci s teroristy".

16:12

Vladimir Putin se snaží odvrátit hrozící konflikt na Krymu. V Kremlu proto přijal skupinu krymských Tatarů. "V žádném případě nedopustíme, aby se krymskotatarský národ stal rukojmím sporů včetně těch mezistátních, například sporů mezi Ruskem a Ukrajinou," konstatoval.

Zájmy krymských Tatarů jsou podle šéfa Kremlu nyní spojeny s Ruskem, zájmy "třetích zemí" by prý krymští Tataři hájit neměli.

Foto: Reuters
16:03

Na nedělní shromáždění v krymském Simferopolu se chystá až 40 000 krymských Tatarů, a to navzdory zákazu veřejných akcí. V ulicích města se už nyní údajně objevují zesílené hlídky policie, tanky a policejní autobusy.

15:22

Druhé zasedání u kulatého stolu věnované řešení vnitroukrajinského sporu se uskuteční v sobotu v Charkově.

Novinářům to oznámil místopředseda ukrajinského parlamentu Ruslan Košulynskyj. Původně se předpokládalo, že jednání bude svoláno do Doněcka, pokud se pro jeho účastníky podaří zajistit dostatečnou bezpečnost.

13:57

Petro Porošenko odmítl účast ve večerním televizním souboji s expremiérkou Julijí Tymošenkovou, která je v seznamu volebních preferencí na druhém místě.

Oznámila to ukrajinská televize Espreso, podle níž Porošenko neúčast odůvodnil přeplněným předvolebním programem a dlouho předem plánovanou cestou do provincií.

Debatě se vyhnul už potřetí.

13:43

Ukrajinci žijící v zahraničí jsou nezanedbatelnou silou. Mimo rodnou zemi jich žije až sedm milionů, a tak mohou ovlivnit výsledek blížících se prezidentských voleb.

V Česku je o hlasování velký zájem. "Zaregistrováno je asi 16 000 voličů a denně se hlásí další stovky zájemců," řekl Aktuálně.cz předseda pražské zahraniční volební komise Taras Kostjuk.

13:30

Ve středu odhlasovaná ústava samozvané "Doněcké lidové republiky" hovoří o útvaru jakožto o parlamentní republice, napsal server Kyiv Post.

Počítá se dvěma úředními jazyky - ruštinou a ukrajinštinou. Separatisté vyhlásili nezávislost na Ukrajině po nedělním referendu. O uznání chtějí požádat OSN i jednotlivé státy.

Kyjev referendum neuznává, stejně jako západní země.

Hlasovací lístky pro referendum v Doněcku, plánované na neděli 11. května.
Hlasovací lístky pro referendum v Doněcku, plánované na neděli 11. května. | Foto: Reuters
13:13

Stávající krize na Ukrajině, kde dochází ke střetům povstalců s ukrajinskou armádou, představuje podle českého ministra obrany Martina Stropnického vážné bezpečnostní riziko.

Během diskuse ministrů obrany nebo státních tajemníků ze zemí visegrádské čtyřky (V4) na konferenci Globsec v Bratislavě se Stropnický také vyslovil pro úzké spojenectví Evropy se Spojenými státy a netajil potřebu zvýšení výdajů České republiky na obranu.

Foto: Vojtěch Marek
12:48

Rusko je ochotno vyjednávat s Ukrajinou o ceně plynu. Nejprve ale podle ministra energetiky Alexandra Novaka musí Kyjev uhradit dluh 2,237 miliardy dolarů.

Ruský Gazprom požaduje po ukrajinském Naftogazu 486 dolarů za 1000 metrů kubických, Ukrajina je ochotna akceptovat cenu kolem 285 dolarů. Šéf Kremlu Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že od června bude dodávat zemní plyn pouze v případě, že Ukrajina zaplatí s předstihem.

Foto: Reuters
12:05

Podle Moskvy postrádá zpráva OSN jakékoliv známky objektivity. "Nemá nic společného s reálným stavem věcí," konstatovalo ministerstvo zahraničí.

Autoři prý ignorovali "mimořádně hrubé zločiny samozvaných kyjevských úřadů" včetně únosů, poprav, mučení a věznění bez rozsudku.

Zvlášť podrážděnou ruskou reakci vyvolala pasáž, v níž kontroloři OSN hovoří o odpovědnosti proruských aktivistů za tragický incident v Oděse, kde počátkem května při požáru zahynulo 48 lidí.

"O tom, že extremistická a neonacistická zvěř zaživa upalovala pokojné Ukrajince, dobíjela raněné a střílela lidi v oknech Domu odborů, nepadlo (ve zprávě) ani slovo."

11:53

Organizace spojených národů varovala před znepokojivým zhoršením stavu lidských práv na východě Ukrajiny a na okupovaném Krymu.

Zpráva kontrolorů úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva poukazuje na případy "vražd, mučení, bití, únosů, zastrašování a znásilňování", jichž se podle kontrolorů dopouštějí hlavně dobře vyzbrojené protivládní skupiny operující na východě Ukrajiny.

11:47

Nový prezident Ukrajiny, jenž má vzejít z voleb 25. května, bude mít pětiletý mandát, oznámil tamní ústavní soud.

Sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče chtějí nahradit dvě desítky kandidátů. Největší šance jsou přisuzovány miliardáři Petru Porošenkovi.

"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny.
"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny. | Foto: Reuters
11:29

Spojené státy odmítly nařčení, že by podporovaly ukrajinský Pravý sektor. S informací, že ultranacionalisté minulý měsíc vyjednávali ve Washingtonu, přišla ruská média.

Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014)
Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014) | Foto: Reuters
11:22

Moskva na počátku května ve Varšavě slíbila, že dodávky plynu do EU nebudou přerušeny po dobu trojstranných jednání Unie, Ruska a Ukrajiny o problematice, uvedla mluvčí Evropské komise Pia Hansenová.

Reagovala tak na čtvrteční dopis ruského prezidenta Vladimira Putina některým evropským politikům, v němž vyzval k urovnání ukrajinského dluhu za plyn a pohrozil zastavením plynových dodávek Kyjevu.

Ruský prezident upozornil, že nesplacení ukrajinského dluhu může vést k zastavení dodávky plynu pro ukrajinskou společnost Naftogaz. Přestože výslovná zmínka o zastavení dodávek do Evropy v Putinově dopisu obsažena není, vyvolalo ruské varování v Evropě nervozitu. Slovenský premiér Robert Fico označil rusko-ukrajinský spor za vážnou bezpečnostní hrozbu.

11:19

"Kategoricky odmítají respektovat požadavky Roskomnadzoru a generální prokuratury, aby byl extremistický obsah odstraněn," komentoval postup mikroblogovací služby Twitter mluvčí cenzurního úřadu Vadim Ampelonskij.

Roskomnadzor se k blokování internetových služeb uchyluje poměrně často. Umožňuje mu to několik nových ruských zákonů, které mají ochránit zejména dospívající mládež před vulgárním obsahem, výzvami k sebevraždě či užíváním drog. Podle kritiků cenzura zneužívá své pravomoci k blokování nepohodlného politického obsahu a zastrašování opozice.

11:18

Ruské cenzurní úřady se chystají zablokovat sociální síť Twitter, oznámila agentura ITAR-TASS s odvoláním na mluvčího telekomunikační cenzurní správy Roskomnadzor.

Vedení sítě podle cenzorů zásadně nespolupracuje a odmítá vymazat "extremistický obsah".

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK
10:42

Šéf krymských okupačních úřadů Sergej Aksjonov zakázal až do 6. června pořádání veřejných shromáždění. Zdůvodňuje to neklidem na východě Ukrajiny, ale podle médií se obává masových projevů nespokojenosti krymských Tatarů.

Ti na neděli připravují velké shromáždění v Simferopolu při příležitosti 70. výročí zahájení stalinských deportací. Asi čtvrtmilionová tatarská menšina si chtěla připomenout výročí vyhnání tatarského etnika, které tehdejší diktátor Josif Stalin obviňoval z kolaborace s nacisty.

Foto: Reuters
10:18

Zástupci Achmetovova holdingu Metinvest podepsali v Mariupolu memorandum o zajištění pořádku a bezpečnosti, na němž se dohodli se zástupci separatistů z vedení "Doněcké lidové republiky".

Povstalci se v dokumentu zavázali k odzbrojení "domobrany" a slíbili, že se zdrží okupace správních budov.

10:01

Agentura Reuters napsala, že kanadská vláda na rozdíl od vlády americké nezařadila do svého protiruského seznamu šéfa ropné společnosti Rosněfť Igora Sečina a rovněž podnikatele Sergeje Čemezova, šéfa obří ruské strojírenské a zbrojní firmy Rostec.

"Cílem sankcí je postihnout Rusko, nikoli penalizovat kanadské firmy," vysvětlil mluvčí vlády.

Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek.
Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
09:56

Při sestavování sankčních seznamů sehráli výraznou roli lobbisté, vyplývá z informací západního i ruského tisku.

Na poslední chvíli z nich vypadlo několik vlivných Rusů se silnými podnikatelskými vazbami na Západě. Týká se to například šéfa mocného ruského státního plynařského monopolu Gazprom Alexeje Millera.

09:44

Achmetovův postoj byl po pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče dlouho nejasný. Posléze se ale několikrát vyslovil pro zachování jednotné Ukrajiny.

Po nedělním referendu o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti se navíc jeho impérium ocitlo v ohrožení.

09:42

Achmetov, jehož jmění činí 11,4 miliardy dolarů (asi 230 miliard korun), zaměstnává na východě Ukrajiny 300 000 lidí.

Jeho postavení v průmyslovém Donbasu je podle agentury Reuters "feudální" a nemůže ho ignorovat žádný režim.

09:37

Ukrajinský přístav Mariupol hlásí po týdnech nepokojů klid. Barikády mizí a zásobování se podle tiskových agentur vrací k normálu.

Postaraly se o to hlídky neozbrojených civilistů, jež financuje nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.

Foto: Reuters
09:33

Ukrajinská centrální banka pozastavila svoji činnost v Doněcké oblasti, kde separatisté vyhlásili "lidovou republiku", píše Ukrajinska pravda.

Důvodem byly údajné výzvy povstalců, aby jim banka poskytla značnou sumu peněz.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět sledovat důležité dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 5. 2014 23:55
 

Právě se děje

Další zprávy