Vatikán - Papež František ve čtvrtek vyzve obyvatele Země - věřící všech vyznání i ateisty -, aby radikálně změnili svůj životní styl a zasadili se tak o záchranu života tak, jak ho známe.
"Musíme snížit spotřebu, abychom tím do konce tohoto století předešli bezprecedentní destrukci ekosystému," bude František apelovat v encyklice, kterou sice teprve přednese, ale jejíž text už k nelibosti Vatikánu získal a publikoval italský časopis L’Espresso.
Encyklika je opřena o závěry konference "Chraňte Zemi, ctěte lidskost", kterou pořádá Papežská akademie věd, což je prestižní vědecká organizace, jejímiž členy jsou uznávaní vědci z celého světa, včetně držitelů Nobelových cen.
"Lidstvo si musí uvědomit, že je nezbytné změnit způsob, jakým vyrábí a spotřebovává. Minimálně tak, aby zastavilo globální oteplování způsobené člověkem. Mnoho vědeckých studií ukazuje, že oteplování z posledních desítek let je z větší části způsobené emisemi skleníkových plynů a ty jsou výsledkem lidské činnosti," píše se v encyklice.
Globální politické elity by se pak podle hlavy římskokatolické církve měly "soustředit na snížení znečistění a rozvoj chudých států a regionů". Emisní povolenky podle papeže Františka nejsou řešením, protože hrozí, že s nimi bude spekulováno a nakonec se ukážou jako kontraproduktivní.
Závěry vědců už nelze zpochybňovat
Klíčovým poselstvím encykliky pak má být jasné stanovisko Vatikánu, podle něhož jsou studie o vlivu člověka na globální oteplování dostatečně průkazné a fakt, že lidé ekosystému vážně škodí, už tedy nelze dále popírat ani ignorovat.
Vyrostli jsme v domnění, že jsme majiteli a vládci Země, oprávnění k jejímu vykořisťování. Násilí, které se nachází v lidském srdci, raněném hříchem, je zároveň manifestováno příznaky nemoci, již pozorujeme na naší planetě, v jejích oceánech a v živočišné říši.
"Země protestuje proti špatnostem, které jí děláme. Proti nezodpovědnému plýtvání a zneužívání statků, jimiž díky boží vůli oplývá. Vyrostli jsme v domnění, že jsme majiteli a vládci Země, oprávnění k jejímu vykořisťování. Násilí, které se nachází v lidském srdci, raněném hříchem, je zároveň manifestováno příznaky nemoci, kterou pozorujeme na naší planetě, v jejích oceánech a v živočišné říši," cituje dále L´espreso z připravovaného textu.
Vatikán zveřejnění části chystaného papežova poselství pobouřilo. Novináři byli informováni, že dostanou finální verzi encykliky ve čtvrtek ráno s tím, že se na ni bude až do polední tiskové konference vztahovat informační embargo.
To, že informace unikly na veřejnosti nyní, představitelé Svatého stolce označují za "sabotáž vůči papežovi".