Za práci načerno pošlou Britové přistěhovalce do vězení

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 8. 2015 12:00
Kromě toho bude pracovníkům bez řádného povolení hrozit propadnutí mzdy a pokuta neomezené výše.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Přistěhovalcům, kteří v Británii pracují bez pracovního povolení a řádné pracovní smlouvy, bude nově hrozit až půl roku vězení, propadnutí mzdy a pokuta neomezené výše.

Tvrdými postihy plánuje britská vláda sankcionovat i ty, kdo přistěhovalce nelegálně zaměstnávají. Na ostrovech jde především o majitele stavebních firem, restaurací a prodejen rychlého občerstvení.

Ministr pro imigraci James Brokenshire řekl novinářům, že plánovaná novela naváže na snahu vlády "skoncovat se zneužíváním systému".

Ve hře je také odebírání koncesí malým podnikatelům, ale i větším firmám, například taxislužbám.

Jedná se o další z tvrdých opatření, která během léta představila vláda Davida Camerona.

Zaměstnavatelé budou podle nových pravidel sami prokazovat, že si zaměstnance prověřili - nebudou se tak jako v současnosti moci bránit tvrzením, že o tom, že dotyčný nedisponuje pracovním povolením, nevěděli.

Kdo si myslí, že se tu bude mít dobře, je na omylu

Těm, kdo budou usvědčeni z nelegálního zaměstnávání přistěhovalců, bude kromě toho namísto nynějších dvou let vězení hrozit roků pět.

"Každému, kdo si myslí, že to bude mít v Británii snadné, musíme dát jasně najevo: pokud jste tu nelegálně, přijmeme taková opatření, abychom vám zabránili pracovat, pronajímat si byt, zřizovat bankovní účet nebo řídit auto," cituje BBC z dalšího prohlášení Brokenshira.

"Uděláme maximum pro to, abychom zvýhodnili britské občany a ty, kdo hrají podle pravidel," dodal ještě ministr pro imigraci.

Oznámení o plánovaných změnách přichází jen krátce poté, co Cameronův kabinet představil novelu, jež by měla vlastníkům nemovitostí vystěhovávat nájemníky, kteří přijdou o povolení k pobytu ve Velké Británii.

Kromě legislativních změn Britové připravují i represivní opatření. Policie a imigrační úředníci na letošní podzim chystají plošné zátahy v ubytovnách, na stavbách a dalších místech s vysokou koncentrací přistěhovalců.

Vláda Davida Camerona během letošního léta předložila již několik novel přistěhovaleckého zákona, kterými reaguje na vzrůstající znepokojení veřejnosti z uprchlické krize v Evropě.

Britové pozorně sledují hlavně situaci ve francouzském přístavním městě Calais. U Eurotunelu, vstupní brány do Spojeného království, tam už měsíce čekají tisíce migrantů, kteří se snaží - ukryti v kamionech - na ostrovy dostat. 

Mužů je v táboře asi 90 % - cesta do Evropy je složitá a náročná, takže ti nejslabší by cestu nikdy nezvládli, popisuje situaci mezi uprchlíky reportér Respektu Tomáš Lindner. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy