V Eurotunelu zemřel další člověk, uprchlíci mění taktiku

Foto: Čekání na kamion. Zoufalství střídá v Calais agrese
Uprchlíci ve francouzském přístavu Calais přespávají u benzinových stanic.
Čekají na příležitost dostat se do kamionů, které by je převezly tunelem do Velké Británie, ...
... kde žijí jejich příbuzní a přátelé.
...
Foto: Reuters
Simona Fendrychová
29. 7. 2015 12:10
Podmořský tunel v Calais se v noci pokusilo překonat na 1500 běženců. Kvůli zvýšeným policejním kontrolám se však migrační trasa postupně přesouvá na sever Belgie.

Calais - Tunel pod kanálem La Manche se stal v noci na středu terčem dalšího návalu uprchlíků.

Do Velké Británie se snažilo dostat na 1500 běženců převážně z Etiopie, Eritreje, Súdánu a Afghánistánu. A jeden z nich to zaplatil životem.

Podle francouzské agentury AFP srazil zhruba 30letého muže kamion. V okolí Eurotunelu jde od června již o deváté úmrtí mezi uprchlíky.

Vyroste další plot

K hromadnému pokusu o překonání plotu, který byl v Calais postaven právě kvůli uprchlíkům a který částečně financovala britská vláda, došlo podruhé během dvou dnů. Už v noci na úterý se o to pokoušelo na 2000 běženců.

"Všechno se to událo v noci, ale ještě v šest hodin ráno měla policie plné ruce práce. U tunelu bylo v té době ještě zhruba 500 až 1000 migrantů," cituje britský list The Guardian policejní zdroj.

Nápory uprchlíků způsobily chaos a komplikace pro turisty cestující mezi Francií a Británií. Ztráty utrpěla vedle cestovního ruchu i nákladní doprava, nicméně řešení problému se zdá být čistě politické a závisí na vládách obou zemí, jež jsou kvůli tomu pod velikým tlakem.

Britský premiér David Cameron proto podle serveru BBC zdůraznil, že úzká spolupráce s Francií bude i nadále hlavním způsobem jak problém řešit. Britské ministerstvo vnitra už slíbilo finanční prostředky ve výši sedm milionů liber na výstavbu nového, téměř dva kilometry dlouhého plotu.

Alternativní migrační trasa vede přes Belgii

Celkový počet migrantů usídlených v Calais a čekajících na svoji šanci překonat podmořský tunel dosahuje v současnosti ke 3500. Kvůli posílení hraničních a francouzských bezpečnostních kontrol hledají nyní běženci alternativní cesty na severu Belgie.

Dálniční parkoviště v blízkosti belgického města Bruggy a necelou hodinu jízdy od Calais se stává novým útočištěm mnohých z nich.

Podle informací belgické federální námořní policie zveřejněných na webu EU Observer je oblast součástí migrační pašerácké trasy, která začíná v Bruselu a v dalších velkých městech.

Migranti nastupují na kamiony mířící přes Calais do Británie už v Belgii a vyhýbají se tak nebezpečí v přeplněném francouzském přístavu. Nárůst počtu přistěhovalců v Calais navíc také způsobuje, že mnoho z nich volí cestu z malých přístavů podél belgického pobřeží.

 

Právě se děje

Další zprávy