Vztahy USA a Ruska kvůli Sýrii nedoutnají poprvé. Podívejte se, kdy hrozil ozbrojený konflikt

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
18. 4. 2018 18:50
Nálety USA, Velké Británie a Francie v Sýrii s sebou minulý týden přinesly i obavy, že eskalují spory mezi Washingtonem a Moskvou, které mezi oběma zeměmi kvůli režimu Bašára Asada panují. Ve více než sedm let trvajícím konfliktu to přitom zdaleka není poprvé, kdy se velmoci dostaly na pokraj možné vojenské konfrontace. Podívejte se v přehledné grafice na některé z dalších vyhrocených okamžiků syrské války, které napjaly vztahy mezi Bílým domem a Kremlem k prasknutí.
Donald Trump oznamuje nálety na Sýrii v Bílém domě.
Donald Trump oznamuje nálety na Sýrii v Bílém domě. | Foto: Reuters

Ostřelování syrské základny (duben 2017)

Vztahy mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN se ještě zhoršily v dubnu 2017 kvůli reakci americké administrativy na další z údajných chemických útoků. Americký prezident Donald Trump v reakci na chemický útok v severosyrském městě Chán Šajchún nařídil ostřelovat leteckou základnu Asadova režimu nedaleko Homsu. Rusko, stejně jako Sýrie a Írán, to označilo za "akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN".

Na základně se podle informací USA nacházeli i Rusové. Na tu část, kde se mohli pohybovat, ale nálety podle Washingtonu necílily.

Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov ještě před oznámením o ostřelování základny varoval, že americké nálety budou mít "negativní následky". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov americkou odvetu označil za "krajně provokativní". "Včera jsme o tom velmi podrobně hovořili s ministrem zahraničí USA a došli jsme k názoru, že podobné útoky by se neměly opakovat," doplnil Lavrov.

Vladimir Putin později čelil kritice, že nezareagoval rozhodněji a tvrději.

Washington z chemického útoku v Chán Šajchún opět obvinil Asada. Podle Ruska a Sýrie ale plyn unikl po bombardování ze skladu zbraní povstalců. Zemřelo na 80 lidí. Rusko zpochybnilo, že by se chemický útok udál tak, jak Západ tvrdí, a zpochybnilo i pravost snímků pořízených po chemickém útoku, uvedla ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy