Znepokojený Írán: Spojíme se s Američany a Irák osvobodíme

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2014 21:33
USA se nezapojí do žádné vojenské akce, pokud nebude existovat jasný plán iráckých představitelů.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán/Washington - Írán prý poslal do Iráku na pomoc v boji proti sunnitským radikálům 150 členů svých elitních revolučních gard. Teherán chce podle televizní stanice Fox News vyslat k obraně Bagdádu dvě gardové brigády, což znamená, že proti sunnitským extremistům by mohlo bojovat až 10 000 Íránců.

Oficiálně ale Teherán přítomnost svých jednotek v Iráku nepotvrdil. Také Pentagon podle agentury Reuters nemá informace o íránských bojovnících v Iráku. Mezitím pomoc Bagdádu přislíbil i íránský prezident Hasan Rúhání.

Irácký ministr vnitra v pátek oznámil, že vláda má nový plán obrany Bagdádu. Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) postupují od úterka ze severoiráckého Mosulu na jih k hlavnímu městu. Dobyli už údajně také Bákubu, tedy středisko provincie Dijála ležící 50 kilometrů od metropole.

Fox News tvrdí, že íránský divizní velitel Kásem Sulejmání se ve čtvrtek sešel s iráckým premiérem Núrím Málikím a slíbil, že Teherán poskytne k obraně Bagdádu dvě brigády. Málikí, který je šíita a Írán považuje za spojence, zatím návrh zvažuje.

Agentura Reuters píše, že v Íránu natolik rostou obavy z postupu sunnitů Irákem, že se v Teheránu začíná jednat o spojení sil s Washingtonem proti tomuto nebezpečí. Írán s USA přitom neudržují diplomatické styky od začátku 80. let.

"Můžeme spolupracovat s Američany a ukončit toto povstání na Blízkém východě. Máme velký vliv v Iráku a dalších zemích," citoval svůj íránský zdroj Reuters.

Americké ministerstvo zahraničí dnes ale uvedlo, že s Íránem o spolupráci v Iráku nejedná a že rozhovory s Teheránem se soustředí na jeho sporný jaderný program. Ministerstvo v souvislosti s vývojem v Iráku vyzvalo podle Reuters sousedy arabského státu, aby nepodnikali akce, které by šíření sektářského násilí podpořily.

USA po odmítnutí zapojit se vojensky do současného iráckého konfliktu nyní zvažují pomoc formou náletů. Byla by to první americká intervence v Iráku po invazi z let 2003-2011.

V Íránu jsou irácké boje považovány za regionální hrozbu. Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf vyzval svět, aby podpořil Málikího a pomohl mu porazit teroristy.

Íránská státní televize zveřejnila prohlášení prezidenta Hasana Rúháního, podle kterého Teherán učiní v boji proti terorismu v sousedství země vše. "Íránská islámská republika proti terorismu soustředí na mezinárodní a regionální úrovni veškeré úsilí," řekl prý Rúhání v telefonickém rozhovoru iráckému premiérovi Málikímu.

Obama: Zvažujeme jinou pomoc

Spojené státy podle Baracka Obamy nevyšlou své vojáky do Iráku v reakci na postup radikálů ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), kteří v posledních dnech dobyli značnou část země. Americký prezident zdůraznil, že hledá jiné možnosti pomoci, ale že pro řešení konfliktu je klíčová jednota iráckých představitelů.

"Spojené státy se nezapojí do žádné vojenské akce, pokud nebude existovat jasný plán iráckých představitelů," prohlásil Obama na mimořádné tiskové konferenci. Zdůraznil, že Amerika se již nenechá vtáhnout do války bez jasných závazků regionálních představitelů.

"Je to dlouhodobý a regionální problém," řekl Obama o nejnovějším vývoji v Iráku. Spojené státy jsou podle něj ale připraveny pomoci. Prezident upozornil, že rozhodování ve spolupráci s Iráčany potrvá několik dnů, proto není možné očekávat zásadní rozhodnutí v nadcházejících hodinách.

Bleskový postup bojovníků

Postup bojovníků ISIL, který některá média označují za bleskový, vyvolal obavy z rozpadu Iráku na sunnitskou, šíitskou a kurdskou část.

Iráčtí radikálové v noci na pátek ovládli další dvě města ve východní provincii Dijála a postupují směrem k metropoli Bagdádu, od níž jsou vzdáleni méně než sto kilometrů. Podle agentury Reuters o tom dnes informovaly irácké bezpečnostní zdroje. Vláda šíitského premiéra Nurího Málikího dnes svolala do Sámarry severně od metropole bezpečnostní schůzku.

Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) dobyli podle ranních zpráv města Saadíjá a Džalavlá, stejně jako řadu vesnic v okolní horské oblasti ležící zhruba sto kilometrů severně od metropole. Server Iraq News později napsal, že na pomoc městům v Dijále se vydali kurdští milicionáři. Boje se přiblížily ke středisku Dijály městu Bákubá. Severně od něj přišlo o život šest iráckých vojáků.

ISIL drží od úterka severoirácký Mosul a také části Tikrítu. Tam dnes irácké letectvo bombardovalo mešitu. Podle iráckých zdrojů pomáhají irácké armádě Tikrít osvobodit íránští revoluční gardisté. Teherán jich do Iráku už vyslal 150 a nabídl irácké vládě dvě další brigády.

Z Mosulu v předchozích dnech uprchlo na 500 000 lidí, dnes odešlo dalších asi 40 000 občanů z Tikrítu a Sámarry. Většina z nich míří do iráckého Kurdistánu, kde je bezpečno. Pro vstup ale potřebují povolení, které si musejí vyřídit a zaplatit.

Málikí odpoledne odjel do Sámarry, do níž je svolána bezpečnostní schůzka. ISIL už na Sámarru jednou tento týden zaútočila a dle agentury AFP se chystá k dalšímu útoku. Sámarra leží 110 kilometrů severně od Bagdádu a je v ní mauzoleum dvou šíitských imámů. Právě po útoku na tuto šíitskou svatyni v roce 2006 začaly tvrdé boje iráckých sunnitů proti šíitům, které trvaly dva roky.

Málikího vláda není podle AP schopna na vývoj situace zareagovat a k islamistům se začaly přidávat rovněž skupiny sunnitských stoupenců diktátora Saddáma Husajna svrženého před 11 lety, za jehož vlády byli příslušníci této menšinové sekty u moci.

 

Právě se děje

Další zprávy