Za pučem je sám Erdogan, Atatürk nebo zlato v Africe. Turky ovládly konspirační teorie

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
18. 7. 2016 21:10
V noci z pátku na sobotu se část turecké armády pokusila o vojenský převrat v zemi. Prezident Recep Tayyip Erdogan z nepodařeného puče obvinil svého bývalého spojence, duchovního Fethullaha Gülena, který léta žije v americké Pensylvánii. Ten mu nařčení vrátil s tím, že by se nedivil, kdyby akci zinscenoval prezident. Objevily se ale i další teorie.
Zastánci prezidenta Erdogana.
Zastánci prezidenta Erdogana. | Foto: Reuters

Ankara - Stovky obětí, tisíce zatčených vojáků, tisíce propuštěných státních zaměstnanců a prezident slibující tvrdou odplatu. Takové jsou zatím následky nepodařeného vojenského puče v Turecku, který vyvolala část turecké armády. Nejspíš.

Zúčastněné strany i diskutující na internetu šíří mnoho spekulací, že nápad spustit vojenský převrat vůbec nemusel vzejít z hlav zúčastněných armádních špiček. Tady jsou nejčastější konspirační teorie o tom, co a proč se v Turecku z pátku na sobotu stalo.

Teorie 1: Za vším hledej prezidenta

Teorie, že na oko "nepodařenou akci" nechal zinscenovat přímo Erdogan, se začaly šířit ruku v ruce s čistkami ve vládních jednotkách, které prezident spustil po potlačení pokusu o puč.

Zbavit se nepohodlných lidí v armádě, která představuje jedno z mocenských center Turecka, prý mohlo být jeho plánem už od začátku.

"Tvrdě za to zaplatí," nechal se slyšet prezident. "Toto povstání je darem od Boha, protože je důvodem k pročištění armády," řekl Erdogan.

Z puče pak de facto bez důkazů obvinil v Americe žijícího duchovního Fethullaha Gülena a jeho stoupence. Duchovní v exilu - a jeho někdejší spojenec - Erdoganovi obvinění obratem vrátil.

Komisař EU pro evropskou sousedskou politiku a rozhovory o rozšíření Johannes Hahn poukázal na rychlost, se kterou nechává Ankara zatýkat údajné spiklence mezi vojáky a soudci. Jako by měla jmenný seznam už nějakou dobu připravený.

"Vypadá to, jako by alespoň něco z toho bylo připraveno. Seznamy jsou dostupné, což naznačuje, že to bylo připraveno a že to bylo v určité fázi určeno k použití," uvedl Hahn.

Teorie 1,5: Pod kontrolou Erdogana

Lehce modifikovanou, umírněnější verzí teorie "Za vším hledej prezidenta" je verze, že Erdogan sice puč přímo neinscenoval, ale nechal špatně zorganizovanou akci naschvál "kontrolovaně" proběhnout.

Sociální média v tomto duchu přirovnávají následky celé události k požáru Říšského sněmu v roce 1933. Adolf Hitler ho tehdy umně využil k zadržení svých odpůrců a okleštění občanských práv.

O připraveném puči mohl Erdogan údajně vědět předem.

Teorie 2: Puč řízený z gauče v Pensylvánii

Druhou teorii prosazuje přímo Ankara. Za převratem podle ní stojí stoupenci duchovního Fethullaha Gülena. "Vyzývám Spojené státy a prezidenta Baracka Obamu, vydejte tohoto muže z Pensylvánie do Turecka," žádá prezident Erdogan.

75letý Gülen mu výpad obratem vrátil: "Nemyslím si, že by svět bral obvinění vyřčená prezidentem Erdoganem vážně. Existuje možnost, že by to mohl být zinscenovaný puč," zareagoval ze svého domova v Pensylvánii.

Hnutí Gülenových následovníků Hizmet (v překladu Služba - pozn. red.) se zasazuje o umírněnou verzi sunnitského islámu a dlouhodobě kritizuje to, jak se prezident v Turecku chová. Mezi Gülenovy příznivce žijící v Turecku patří někteří vojáci, část byrokratického aparátu, ale i další vysoce postavené a vlivné osoby.

Teorie 3: Atatürk se vrací

Další konspirační teorie říká, že za pokusem o převrat stojí skutečně "gülenisté". Ale k akci je přemluvil někdo jiný – sekulární následovníci zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka.

Ti prý tušili, že puč selže, a doufali v čistky v armádě.

Teorie 4: Zátah, na který se přišlo

Z nitra turecké policie zní podle serveru britské stanice BBC jiná verze: Turecká vláda se podle ní chystala na sobotní zátah na Gülenovy příznivce v armádě. Ti se to však dozvěděli, a proto svůj připravovaný puč spustili dříve.

Tím se údajně vysvětluje špatná připravenost celé akce.

Teorie 5: Honba za zlatem

Perličkou mezi teoriemi šířenými konspirátory je "zlatá linka". Za všechno, co se v Turecku momentálně odehrává, podle ní může spor mezi Gülenem a Erdoganem o zlato v Africe.

Teorie 6: Velká Amerika, velký nepřítel

Tak jako během většiny důležitých světových událostí, i v souvislosti s převratem v Turecku samozřejmě kolují zprávy, že za nepodařeným pučem stojí USA. A má dokonce i velmi vlivné zastánce.

Podpořil ji například turecký ministr práce Suleyman Soylu.

"Za tímto pokusem o převrat stojí Spojené státy. Několik časopisů... tam pracuje na určitých aktivitách. Už měsíce žádáme USA o Fethullaha Gülena. USA ho musí vydat," uvedl.

Obamova vláda však jakýkoliv podíl na puči popřela. "Veřejné narážky nebo tvrzení, že USA sehrály nějakou roli v neúspěšném pokusu o převrat, jsou naprosto nepravdivé a škodlivé pro naše bilaterální vztahy," uvedl americký ministr zahraničí John Kerry.

Od konspirací k realitě

Jak poznamenává server The New York Times, Turecko konspiračními teoriemi tradičně překypuje.

To, že byl převrat špatně připravený, však podle něj neznamená, že to bylo naschvál a že ho naplánoval prezident.

"Armáda zůstává izolovaná od zbytku společnosti. Je naprosto pravděpodobné, že klika důstojníků věřila, že polarizovaná a nespokojená společnost zareaguje a zvedne se," uvedl server.

Jenže Erdogan má i miliony stoupenců. Stačilo mu zveřejnit výzvu přes telefon a sociální sítě a do ulic vyšly tisíce jeho "obránců demokracie".

 

Právě se děje

Další zprávy