Pokus o převrat v Turecku: Erdogan přistál v Istanbulu, střelba a exploze se ozývají dál

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2016 3:16
Část turecké armády v pátek večer zveřejnila prohlášení, že se ujímá moci v zemi a vyhlásila v celém Turecku zvláštní stav. Podle premiéra Binaliho Yildirima se jednalo o "ilegální akci mimo velení" ze strany armádní skupiny, prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval obyvatele, aby vyšli do ulic a protestovali proti převratu. Na mnoha místech v Ankaře, Istanbulu a jinde byla v noci na sobotu slyšet střelba a silné detonace, bojovalo se o strategické objekty, tanky operovaly také v blízkosti parlamentu. Situace je značně nepřehledná, byť premiér již ohlásil, že pokus o puč byl potlačen a situace je pod kontrolou. České ministerstvo zahraničí v současné době důrazně varuje před cestami do Turecka.
Vojenská hlídka u Taksimského náměstí v Istanbulu
Vojenská hlídka u Taksimského náměstí v Istanbulu | Foto: Reuters

Ankara - Turecko v noci na sobotu zažilo pokus o vojenský převrat. Vojenský mluvčí v pátek večer oznámil, že armáda plně přebírá moc v zemi kvůli rostoucí autokratičnosti současného režimu, narušení vlády sekulárního práva a kvůli zvýšené hrozbě terorismu. Prohlášení odvysílala státní televize TRT, jejíž sídlo předtím obsadili vojáci. V celé zemi byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz vycházení.

Prezident Recep Tayyip Erdogan následně vyzval občany, aby vyšli do ulic a protestovali proti pokusu o puč. "Vyzývám národ, aby se shromáždil na náměstích," prohlásil v pátek večer prezident v prohlášení pořízeném přes internetovou aplikaci. Erdoganovo letadlo v noci na sobotu přistálo v Istanbulu. "Žádná moc nestojí nad vůlí národa," řekl prezident po příletu.

Mluvčí tajné služby v sobotu po jedné hodině středoevropského času prohlásil, že pokus o převrat byl potlačen, podobné prohlášení později vydal i premiér Binali Yildirim. Nejmenovaný vysoký turecký vládní představitel agentuře AP řekl, že všichni vládní činitelé mají již zpátky v rukou své úřady, stejně jako náčelník generálního štábu armády. Ten údajně během pokusu o převrat padl do zajetí. Na veřejnosti se ale stále neukázal.

Média mluví také o zatčení vojáků, kteří obsadili státní televizi. Mezitím však informovalo o svém obsazení vojenskými jednotkami turecké vysílání CNN.

V Ankaře a Istanbulu zůstává situace nadále nepřehledná, na mnoha místech jsou stále slyšet slyšet střelba a četné detonace. Bomba shozená ze vzduchu zasáhla mimo jiné sídlo parlamentu v Ankaře, což si podle tureckého vysílání CNN vyžádalo několik zraněných. Agentura Reuters v noci na sobotu hlásila dvě další exploze blízkosti parlamentu, svědci mluvili také o dvou hlasitých detonacích v blízkosti Taksimského náměstí v Istanbulu. Bojovalo se také u sídla generálního štábu a centrály turecké rozvědky.

Sedmnáct policistů zahynulo během útoku vojenského vrtulníku na budovu policejního ústředí, stroj však byl později sestřelen. Srážky v ulicích si podle stanice NTV vyžádaly nejméně dvě oběti, agentura Reuters informovala o šesti mrtvých a stovce zraněných civilistů.

Ze záběrů, které řada televizních stanic vysílala po celý večer přímým přenosem, bylo patrné, že navzdory zákazu vycházení, který pučisté vyhlásili, se na ulicích objevilo množství lidí. Někteří šplhali na obrněnou techniku a snažili se komunikovat s vojáky, další vybírali peníze z bankomatů.

Obama: Podporujte zvolenou vládu

Spojené státy v pátek večer vyzvaly k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Podle agentury Reuters se na tomto postoji ve svém telefonátu shodli americký prezident Barack Obama a šéf jeho diplomacie John Kerry.

Kerry podle agentury Reuters řekl, že svého tureckého kolegu telefonicky ujistil o "absolutní podpoře turecké demokraticky zvolené civilní vlády a demokratických institucí". Obama podle agentury AP ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití.

Zdroj Evropské unie monitorující události v Turecku uvedl, že do pátečního pokusu o převrat v Turecku byla zapojena podstatná část armády, a není jen dílem "pár plukovníků", jak původně tvrdili prezident a premiér.

Agentura Reuters citovala tureckého činitele, podle něhož můžou nepokoje trvat dalších 24 hodin, ale situace se nakonec dostane pod kontrolu.

Erdogan: Je to dílo "paralelních struktur"

Podle prezidenta Erdogana za převratem stojí "paralelní struktury", což je termín, jímž prezident pravidelně označuje příznivce hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA.

Prezident k národu promluvil prostřednictvím internetové aplikace z letovisk Marmaris, kde trávil dovolenou. Prohlásil, že se chtěl urychleně vrátit do Ankary, ale vzhledem k večernímu uzavření letišť se mu to nepodařilo a podle vládných činitelů přistál až v noci na sobotu v Istanbulu.

Turecký prezident Tayyip Erdogan hovoří v letovisku Marmaris s novináři.
Turecký prezident Tayyip Erdogan hovoří v letovisku Marmaris s novináři. | Foto: Reuters

Místo Erdoganova pobytu dlouho zůstávalo nejasné. Televizní stanice MSNBC dokonce citovala zdroje z americké armády, podle nichž se prezident snažil letecky uchýlit do Německa.

Lidé na sociálních sítích si také všímali, že tvrdý odpůrce a cenzor internetu použil ke své výzvě obyvatelům právě webové nástroje a během večera nepohrdl ani twitterem.

Už během pátečního večera přestal internet ve velké části země fungovat, blokovány byly Facebook, Twitter i Youtube.

Zrušené lety, odkláněná letadla

Svědci v pátek popsali přesun tanků a obrněných vozidel k Atatürkovu letišti v Istanbulu. Všechny lety z tohoto letiště, které nedávno čelilo teroristickému útoku, byly zrušeny. Po půlnoci však činitelé Atatürkova letiště vyjádřili naději, že mezinárodní provoz brzy bude moci být obnoven.

Kvůli nepřehledné situaci řeší krizi evropští letečtí dopravci, jejichž stroje měly do země namířeno. Některá letadla se odklánějí jinam, jiná se vracejí zpět. Během cesty se tak vracely na domovská letiště v Nizozemsku a v Německu například spoje aerolinek KLM a Lufthansa.

V Istanbulu se v pátek večer pro veškerou dopravu zavřely oba hlavní mosty přes Bosporský průliv spojující evropskou a asijskou část země, oznámila agentura Reuters.

Turecká lira začala strmě padat, i proto se mnozí lidé snažili dostat ke svým penězům a vzali útokem bankomaty, ale například i benzínové stanice.

České ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Turecka a vyzývá české občany, kteří se již v této zemi nacházejí, aby neopouštěli své domovy či ubytovací zařízení a aby projevovali zvýšenou opatrnost. Černínský palác tak v noci na dnešek reagoval na zprávy o pokusu o vojenský převrat v Turecku.

"Vzhledem k nejasnému vývoji situace MZV ČR důrazně doporučuje občanům ČR pobývajícím na území celého Turecka nevycházet do ulic ze svých domovů nebo ubytovacích zařízení. Dbejte zvýšené opatrnosti ve všech městech Turecka, vyhýbejte se všech shromáždění a sledujte další vývoj v dostupných médiích," uvádí se v prohlášení, které ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

"S ohledem na nepřehlednost situace dále MZV doporučuje v nejbližších hodinách do Turecka vůbec necestovat a vyčkat dalšího vývoje," doporučuje rovněž Černínský palác.

Pro případ nouze nabízí telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

Tři velké pokusy o vojenský převrat

Podle zdroje EU v Turecku se jedná o dobře zorganizovaný převrat velké části armády. "Kontrolují řadu strategických bodů v Istanbulu," uvedl v pátek večer zdroj podle agentury Reuters.

Armáda v minulosti několikrát výrazně zasáhla do politiky a převzala moc. Provedla tři převraty - 27. května 1960, 12. března 1971 a 12. září 1980. Po převratu v roce 1960 armáda popravila prvního demokraticky zvoleného prezidenta Adnana Menderese.

Mocná a obávaná turecká armáda, druhá největší po USA v rámci zemí NATO, byla dlouho rozhodující silou v zemi a označovala se za garanta sekulární podoby Turecka, jehož režim je zcela světský, ale kde žije 99 procent muslimů. Od nástupu k moci proislámského premiéra Erdogana v roce 2003 se vliv armády postupně snižuje.

Turecká armáda (TAF) pokládá samu sebe za strážce ideologie zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka, což je oficiální státní ideologie, zvláště v zachování laického charakteru republiky.

V roce 1997 armáda přispěla svým tlakem k odstoupení premiéra Neçmettina Erbakana kvůli jeho údajné snaze posílit roli islámu v Turecku. V roce 2012 armáda iniciovala vyšetřování Erbakanova svržení a nechala zatknout a obvinit ze spiknutí šest tehdejších generálů.

Na jaře roku 2007 armáda podpořila masové demonstrace a bojkot ze strany opozice proti zvolení Abdullaha Güla prezidentem kvůli jeho islamistické minulosti. Při opakované volbě v srpnu Gül uspěl v parlamentu až ve třetím kole, v němž už nemusel získat dvoutřetinovou, ale jen nadpoloviční podporu zákonodárců.

V Turecku probíhá vojenský převrat. Letiště v Istanbulu obsadily tanky. Turecká armáda uzavřela oba mosty přes Bosporský průliv v Istanbulu.
 

Právě se děje

Další zprávy