Co je důležité mít na paměti: průzkumy veřejného mínění takto daleko od dne voleb nemají velkou vypovídací hodnotu. Přízně veřejnosti se mohou zvrtnout, zvlášť u tak polarizujících figur, jako jsou Clintonová a Trump. Citovaný průzkum je velmi cenný v tom, že zkoumá podporu na úrovni jednotlivých a k tomu navíc klíčových států. Je to právě úroveň konkrétních členských států americké unie, kde se prezidentské volby rozhodují.
Podzimní duel mezi Trumpem a Clintonovou se rýsuje jako souboj pohlaví. Zatímco pravděpodobnou demokratickou kandidátku podporuje na Floridě o 13 procent víc žen než Trumpa (48:35), realitní magnát má mezi muži stejný, třináctiprocentní náskok (49:36).
Na Floridě vede Hillary Clintonová nad Donaldem Trumpem o pouhé procento, což je z pohledu průzkumu naprostá remíza. V Ohiu už však vede Trump, který získává o čtyři procenta vyšší podporu než bývalá ministryně zahraničí: 43:39 procentům. V Pennsylvánii autoři průzkumu změřili opět pouze jednoprocentní náskok Clintonové.
Do amerických prezidentských voleb zbývá 181 dní, další dvojice primárek v Nebrasce a Západní Virginii se koná dnes
Také jste slyšeli, že Trump nemá ve finálním souboji s Hillary Clintonovou šanci? Můžeme-li radit, nevěnujte těmto předpovědím velkou pozornost. Chcete důkaz? Jsou to čerstvé výsledky respektovaného průzkumu Quinnipiac University, provedeného ve třech státech, které tradičně výsledky amerických prezidentských voleb rozhodují: na Floridě, v Ohiu a Pennsylvánii.
Palinová se před osmi lety tímto výrokem znemožnila. Kolik vsadíme, že Trumpa jeho výrok o Rusku letos nepoškodí ani zbla? Doba se změnila.
Demokraté měli v prvních dnech nové fáze Trumpovy kampaně ještě jednu příležitost na rychlou reakci. To když Donald Trump v rozhovoru pro Fox News uvedl, že Rusko zná velmi dobře a zdůvodnil to tím, že v Rusku před dvěma až třemi lety pořádal významnou událost - soutěž Miss Universe. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a dle očekávání zahrnula výrok někdejší viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové, která své porozumění Rusku dokladovala tím, že do Ruska vidí z domovské Aljašky přes hranici.
Kampaň Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové ale pochopitelně nespí a dokázala na Twitteru zareagovat přesně 52 minut poté: "Miluji Hispánce!" - Trump před 52 minutami. "Deportuji Hispánce." - Trump včera. Připojeno video s Trumpovými výroky.
Je to důkaz, že kampaň Clintonové bude reagovat rychle a je připravena. Porovnejme ale prosím sociálně-síťový dopad: počet retweetů 5,5 tisíce, počet lajků 6 tisíc.
“I love Hispanics!” —Trump, 52 minutes ago https://t.co/b9mv7nUduN
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) May 5, 2016
“They’re gonna be deported.” —Trump, yesterday https://t.co/HzFWUT1XFl
Jsou to jen tři dny, co se Donald Trump stal faktickým kandidátem republikánů do prezidentských voleb, a už neváhal rozjet kampaň mířící na získání Hispánců na svou stranu. Udělal to tak hezky po "trumpovsku": nechal se vyfotit ve své newyorské Trump Tower nad miskou tacos a do tweetu napsal, že ty nejlepší dělají právě v jeho podniku. "Miluji Hispánce!" zvolal ve svém tweetu Trump. V čase, kdy je ukládána tato aktualizace, byl tento jeho vzkaz více než 76tisíckrát retweetnut a získal přes 93 tisíc lajků. Tak se dělá kampaň, když jste Trump.
Happy #CincoDeMayo! The best taco bowls are made in Trump Tower Grill. I love Hispanics! https://t.co/ufoTeQd8yA pic.twitter.com/k01Mc6CuDI
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 5, 2016
Do amerických prezidentských voleb zbývá 185 dní, do další dvojice primárek v Nebrasce a Západní Virginii čtyři dny
Čekejte neočekávané, připravujte se na neodhadnutelné, mějte se na pozoru před nepřijatelným. Jen tak budete nachystáni na předvolební kampaň, kterou po faktickém skončení primárkové fáze rozjede Donald Trump.
Jde pochopitelně o demonstrace vyvolané šokem z Trumpova vítězství v primárkách. Pro konečný výsledek realitního magnáta v listopadovém souboji s Hillary Clintonovou je ale kromobyčejně důležité, kolik republikánů se ho rozhodne nevolit. Mimochodem, níže ukázaný Lachlan Markay na Twitteru dál specifikuje, že nejenže spálil svou republikánskou registraci, ale provedl už též přeregistrování: bude nyní uváděn jako nezávislý volič.
For those asking, yes, I have officially changed my party affiliation pic.twitter.com/E9tz16PmYQ
— Lachlan Markay (@lachlan) May 4, 2016
Ne každý republikán si mohl dovolit takovou ukázku diplomacie, a přesto být srozumitelný a zároveň slyšen. Jiní se vydali na Twitter a pochlubili se tam s tím, jak demonstrativně spálili republikánskou registraci k volbám.
— Lachlan Markay (@lachlan) May 4, 2016
Do amerických prezidentských voleb zbývá 186 dní, do další dvojice primárek v Nebrasce a Západní Virginii pět dní
Patery prezidentské volby zažily Spojené státy od doby, kdy úřad prezidenta opustil George H. W. Bush. V každých z nich tento doyen bushovské politické dynastie veřejně a vřele podpořil kandidáta Republikánské strany, jedno, zda se jmenoval Dole, Bush, McCain, nebo Romney. Letos se tak nestane.
Mluvčí bývalého prezidenta stručně uvedl, že George Bush starší neplánuje podpořit v letošních volbách Donalda Trumpa. Zdůvodnění bylo tak diplomatické a decentní, jak byste ho od prvního z prezidentů Bushů očekávali. "Ve svých 91 letech už se prezident Bush neúčastní politického života. Porušil to jen ve chvíli, kdy chtěl trochu pomoci synu Jebovi, to však byla výjimka potvrzující pravidlo," konec citátu.
Nic o tom, že Bush starší Trumpa nemusí, či dokonce nemůže, že je takovýto postoj výjimkou z pravidla, které Bush téměř pětadvacet let uplatňoval, že jde o naprostou nezvyklost v americké politice vůbec, aby bývalý prezident nepodpořil kandidáta téže strany v nových volbách. V tom stručném prohlášení mluvčího je distanc narýsován, aniž by byl vysloven.
O tom, jak zoufalá je situace odpůrců Trumpa v Republikánské straně, svědčí skutečnost, že z níže zmíněných čtyř alternativ, které se jim rýsují, jen ta první, tedy přímé hlasování pro realitního magnáta, skýtá aspoň nějakou šanci na to, že v Bílém domě po Baracku Obamovi neusedne Hillary Clintonová.
Republikánům tak zůstává v tuto chvíli jako designovaný vítěz tříměsíční volební bitvy Donald Trump. Vybírat mohou z těchto čtyř alternativ:
1. Přijmout Trumpa coby republikánského kandidáta jako fakt, a ať už se jim to líbí, nebo ne, sjednotit se za ním a volit ho. (Ti, kdo Trumpa nemusí, jako menší ze dvou zel, jež se jim budou nabízet.)
2. Volit na podzim Hillary Clintonovou jako menší ze dvou zel. (Pokud k takovému závěru při srovnání Clintonové s Trumpem dojdou.)
3. Zkusit v šibeničním termínu postavit "republikánského" kandidáta mimo Republikánskou stranu a hlasovat pro něj. (Tato varianta s velkou pravděpodobností vede k podzimnímu vítězství Hillary Clintonové.)
4. Přijmout Trumpa jako fakt pouze navenek či "naoko" a během podzimních voleb zůstat sedět doma, v naději, že Trump je prohraje a pak bude čas převzít si zpět Republikánskou stranu, Trumpovi na rok "zapůjčenou".
Že tento převlékací manévr, ve své bláznivé kreativitě zoufalý, nevyšel, není šokující, nýbrž logické. Cruzovo vyřazení má snadnou příčinu: ti, kdo nenávidí všechny politiky, měli v letošních primárkách v Donaldu Trumpovi lepší volbu. Ti, kdo se nenávistí k politice nenechali nakazit a dál jí dávají šanci, měli v Tedu Cruzovi volbu naprosto mizernou.
Coby prezidentský kandidát Cruz začínal právě jako nepřítel všech republikánů zvolených ve Washingtonu do jakékoliv funkce. Jak postupně odpadali konkurenti Donalda Trumpa a on zůstal jeho posledním vážným soupeřem, pokusil se stát mužem kompromisu, za kterým by se Republikánská strana děsící se vedení realitního magnáta mohla sjednotit.
Co říct k odstupujícímu Tedu Cruzovi? Coby senátor si dokázal znepřátelit takřka všechny své kolegy, včetně spolustraníků. Za všechny citujme výrok republikánského senátora Lindseyho Grahama, který v nadsázce pravil: "Pokud byste Teda Cruze zavraždili na půdě Senátu a sám Senát vás pak měl soudit, mezi senátory nenajdete nikoho, kdo by se uvolil vás ze zločinu usvědčit."
Primárky v Indianě se staly zároveň nástupní stanicí pro Donalda Trumpa: zisk více než pěti desítek delegátů v tomto státě znamená, že se mu podaří získat většinu potřebnou pro zvolení na nominačním sjezdu Republikánské strany.
Do amerických prezidentských voleb zbývá 187 dní, do další dvojice primárek v Nebrasce a Západní Virginii šest dní
Primárky v Indianě se staly konečnou stanicí pro Teda Cruze: texaský senátor z boje o republikánskou nominaci po jasné porážce od Donalda Trumpa odstoupil.
Jsou přitom republikánští voliči, kteří jdou v nadsázce ještě dál. Jeden z republikánů, jenž se dovolal do vysílání televize C-SPAN, se přiznal, že když se ho přítel zeptal, pro kterého z republikánských kandidátů by se rozhodl hlasovat, kdyby mu mířili pistolí do spánku, odvětil, že by volil zmáčknutí spouště.
GOP caller on @cspan says a friend asked him if a gun were to his head, who would he vote for? "I think I'll take the gun option."
— Josh Lederman (@joshledermanAP) May 2, 2016