Uprchlíci jsou bezpečnostní riziko. Nemůžeme ale na ně hledět jako na teroristy, říká šéf Frontexu

ČTK ČTK
20. 12. 2015 17:41
Ředitel agentury na ochranu vnějších hranic EU Fabrice Leggeri v rozhovoru pro německý nedělník Welt am Sonntag připustil, že uprchlíci přicházející do Evropy představují bezpečnostní riziko. Upozornil, že někteří běženci mohou přicházet s falešnými syrskými pasy. "Velký příliv lidí, kteří nyní přicházejí do Evropy, aniž by byli zkontrolováni, samozřejmě představuje bezpečnostní riziko," řekl Leggeri. Rovněž dodal, že nahlížet na všechny uprchlíky jako na potenciální teroristy by byla chyba.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Šéf unijní agentury na ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri připustil, že uprchlíci přicházející do Evropy představují bezpečnostní riziko.

V rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag upozornil na to, že mnozí běženci přicházejí s falešnými syrskými pasy, které je obtížné kontrolovat za situace, kdy v Sýrii zuří občanská válka.

Lidí prchajících před válkou a chudobou v zemích jako je Sýrie a Irák letos přišly do Evropy statisíce. Od teroristických útoků v Paříži z minulého měsíce pak zesílily obavy, že islamističtí radikálové vstupují na území EU mezi migranty, aniž by byli odhaleni.

"Velký příliv lidí, kteří nyní přicházejí do Evropy, aniž by byli zkontrolováni, samozřejmě představuje bezpečnostní riziko," řekl Leggeri. Zdůraznil ale, že by bylo chybou nahlížet na všechny uprchlíky jako na "potenciální teroristy".

V Paříži byl nalezen syrský pas u těla jednoho z teroristů a jeho otisky prstů se shodují s otisky osoby, která byla zaregistrována v říjnu při příchodu do Řecka.

Leggeri řekl, že v zemi, která prochází občanskou válkou, jako je právě Sýrie, nemůže nikdo zaručit, že "všechny doklady, které vypadají jako skutečné, jsou opravdu vydány oficiálním úřadem nebo jsou jeho nositeli opravdu jejich oprávnění vlastníci".

Mezi evropskými zeměmi tento měsíc podle diplomatů koloval seznam chybějících syrských a iráckých pasů, které by mohly obsahovat falešné údaje a mohli by je zneužívat lidé, kteří mají namířeno do Evropy. Takové dokumenty je obtížnější odhalit, než úplné padělky.

Seznam údajně obsahuje sériová čísla tisíců pravých, ale nevyplněných pasů, které byly uloženy ve vládních úřadech, ale mezitím se jich zmocnily ozbrojené skupiny včetně teroristické organizace Islámský stát (IS).

Welt am Sonntag informoval, že podle západních tajných služeb radikálové z hnutí Islámský stát se pravděpodobně dostali k desítkám tisíc skutečných pasů v Sýrii, Iráku a Libyi. Také se možná zmocnili strojů na výrobu cestovních dokladů.

Německý list rovněž tvrdí, že takzvaný Islámský stát s pasy čile obchoduje. Na černém trhu prý jeden stojí od 1000 do 1500 dolarů (24 900 až 37 300 Kč).

To, čeho se bojíme, je nejistota budoucnosti, zatím ale nemůžeme lidi uklidnit, protože nevíme, jak uprchlickou krizi řešit, říká Martin Hollý. Nejistí lidé jsou podle něj víc manipulovatelní. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy