Nová čísla. Konflikty ve světě daly do pohybu víc než 60 milionů uprchlíků, varuje UNHCR

Jan Hejl Jan Hejl
18. 12. 2015 11:20
Ve světě kvůli válkám a násilí prchá přes 60 milionů lidí. Víc než kdykoliv předtím. Nově vydaná zpráva Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že jen v Německu, Rusku a USA podalo žádost o azyl 2,5 milionu běženců. Miliony lidí dala do pohybu zejména občanská válka v Sýrii, která trvá už téměř pět let. Kvůli bojům ze země odešly více než 4 miliony Syřanů. Dalších 7,6 milionu prchá v rámci území tohoto blízkovýchodního státu. UNHCR rovněž varuje před odporem vůči běžencům a politizací tématu uprchlictví. Připomíná, že nejvíc uprchlíků přijímají často rozvojové země, které sousedí s válečnými oblastmi.
Uprchlíci. Ilustrační foto.
Uprchlíci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva – Konflikty po celém světě daly do pohybu rekordní počet lidí. Před válkami, násilím nebo perzekucemi utíká více než 60 milionů uprchlíků

Uvádí to nová zpráva Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

V Německu, Rusku a Spojených státech zejména kvůli vleklému konfliktu v Sýrii požádalo o azyl na 2,5 milionu lidí. Za první polovinu letošního roku každý z těchto států registroval téměř milion nových žádostí o mezinárodní ochranu.

"V roce 2015 budeme poprvé v historii registrovat více než 60 milionů lidí, kteří byli nuceně vysídleni. Jeden ze 122 lidí je člověk, který ztratil domov a byl donucen prchnout," popisuje v pátek vydaná zpráva UNHCR za první půlrok letošního roku.

Komisař OSN odhaduje, že takzvaných vnitřních uprchlíků (lidé prchající v rámci mateřského státu, pozn. red.) bylo jen za první půlrok roku přibližně 34 milionů, což je o dva miliony více než za stejnou dobu loni.

"Nikdy nebylo potřeba větší tolerance, soucitu a solidarity s lidmi, kteří přišli o všechno," uvedl v prohlášení Vysoký komisař pro uprchlíky Antonio Guterres.

Nejméně dobrovolných návratů za posledních 30 let

Zpráva OSN rovněž varuje před rostoucím odporem vůči běžencům a politizací tématu uprchlictví. Připomíná, že nejvíc uprchlíků přijímají rozvojové země, které sousedí s válečnými oblastmi.

Hlavním motorem uprchlické krize se podle UNHCR stala už téměř pět let trvající občanská válka v Sýrii. Kvůli bojům ze země odešly více než 4 miliony Syřanů. Dalších 7,6 milionu prchá v rámci území tohoto blízkovýchodního státu.

Za dalšími miliony lidí v pohybu stojí násilí v Afghánistánu, Somálsku nebo Jižním Súdánu. Lidé prchají podle UNHCR také z Burundi, rozklížené Středoafrické republiky, Konga a Iráku, kde operují teroristé z Islámského státu.

"Fenomén nuceného vysídlení nyní hluboce ovlivňuje naši dobu, dotýká se životů milionu bližních. Jak těch, kteří byli nuceni uprchnout, tak těch, kteří jim poskytují přístřeší a ochranu," upozornil Guterres.

Foto: Reuters

Že se rok 2015 stal rokem největší uprchlické krize za poslední dekády, potvrzuje i měřítko takzvaných dobrovolných návratů. To ukazuje na počet lidí, kteří se po skončení bojů v mateřské zemi bezpečně vrátili domů.

Do svých domovů se za první polovinu letošního roku po celém světě vrátilo pouze 84 tisíc uprchlíků, což je nejméně lidí za nejméně tři poslední dekády. Pro srovnání – loni za stejné období UNHCR zaznamenal více než 100 tisíc dobrovolných návratů.

Zpráva UNHCR konstatuje, že mnoho uprchlíků bude v následujících letech žít v cizině, v exilu. "Když se dnes stanete uprchlíkem, vaše šance, že se vrátíte domů, je ve skutečnosti nižší než kdykoliv v posledních více než 30 letech."

K boji s Islámským státem se v nejbližší době nedostaneme, musíme se s ním naučit žít, říká velvyslankyně Evropské unie v Namibii Jana Hybášková. Obdivuje prý Angelu Merkelovou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy