Atény/Lucemburk – Řecký premiér Alexis Tsipras vyměnil pozici rozhněvaného a hrozícího muže za optimistu, který slibuje, že vše bude dobré.
Ve středu přisuzoval Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) "zločinnou odpovědnost" za řeckou krizi a říkal v parlamentu, že nedovolí další ponižování Řeků.
Včera zkrachovala v Lucemburku schůzka Euroskupiny a Tsipras najednou otáčí. Dnes prohlásil, že dohoda bude, Řecko zůstane v eurozóně, a dokonce ho čeká hospodářský růst.
"To, že se v pondělí uskuteční summit premiérů eurozóny, je pozitivní a je to cesta k dosažení dohody. Ti, kteří sázejí na krizové scénáře, budou vyvedeni z omylu. Najdeme řešení, které bude respektovat zákony Evropské unie a demokracie. Řešení, které umožní Řecku hospodářský růst při zachování eura," řekl premiér.
Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem naproti tomu tvrdí, že dosažení dohody do 30. června už nevypadá realisticky. Generální ředitelka MMF Christine Lagardeová po jednání naznačila, že bylo přinejmenším složité: "Důležité je obnovit dialog s dospělými lidmi v místnosti," prohlásila.
Za pozornost stojí protiřečící si postoje politiků z Rakouska.
Ministr financí Hans-Jörg Schelling uvedl, že Řecku už není možné dát další odklad a konec jednání se rychle blíží. "Hra končí," cituje Schellingova slova agentura Bloomberg.
Kancléř Werner Faymann den předtím v Aténách řeckou vládu nepřímo podpořil a vyzval eurozónu, aby pro těžkosti řeckých obyvatel projevila větší pochopení.
Řecko musí do konce června splatit Mezinárodnímu měnovému fondu dluh ve výši 1,5 miliardy eur. Pokud to neučiní, může skončit záchranný hospodářský program a země nedostane další půjčku ve výši 7,2 miliardy eur. Bez ní se dostane stát do velkých těžkostí při vyplácení mezd, penzí a při krytí dalších nákladů.
Řekové v tušení problémů pokračují ve vybírání vkladů z bank. Od pondělí do středy z řeckých účtů odtekly zhruba dvě miliardy eur.
Ve čtvrtek vybrali více než miliardu eur. Za první čtyři měsíce letošního roku tak řecké banky přišly o vklady ve výši 26 miliard eur.
V zásadě existují tři možnosti, co se stane příští týden. Pokud Řecko věřitelům neustoupí v reformách (například nesníží penze a státní platy či nenajde úspory jinde), otevře se cesta k řeckému bankrotu, omezení pohybu kapitálů a následně k opouštění eura.
Dohoda na poslední chvíli by znamenala, že záchranný program, který začal v roce 2010, pokračuje a Řecko nebankrotuje ani neodchází z eurozóny.
Třetí možností je odklad řecké splátky MMF a prodloužení doby na dohodu, podle představitelů MMF a eurozóny už to ale nepřichází v úvahu.
"Budeme vyjednávat do poslední minuty," řekl dnes novinářům tajemník německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmeier.
Zbývá už jen dvanáct dní.