Trump a Sanders mají v New Hampshiru v průzkumech navrch

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2016 22:26
První průzkumy ukazují, že úterní primárky v New Hampshiru by mohly mít poměrně jednoznačné vítěze. Zatímco mezi republikány dominuje anketám miliardář Donald Trump, voliči demokratů dávají přednost vermontskému senátorovi Berniemu Sandersovi.
Hillary Clintonová si podává ruce s Bernie Sandersem během první předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA.
Hillary Clintonová si podává ruce s Bernie Sandersem během první předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA. | Foto: Reuters

Washington - První průzkumy po premiérovém nominačním souboji amerických prezidentských kandidátů ukazují, že úterní primárky v New Hampshiru by mohly mít poměrně jednoznačné vítěze. Zatímco mezi republikány dominuje anketám miliardář Donald Trump, voliči demokratů dávají přednost vermontskému senátorovi Berniemu Sandersovi.

Na druhé místo republikánských žebříčků se po úspěchu v Iowě dostal senátor Marco Rubio, na kterého dnes opět zaútočili někteří z dosud méně úspěšných kandidátů.

Aktuální průzkum univerzity v Massachussetts přisuzuje Trumpovi podporu 36 procent lidí, kteří se chystají v New Hampshiru hlasovat v rámci republikánských primárek. Na druhé místo se vyšplhal dosud v průzkumech většinou třetí Rubio, který s 15 procenty o jeden bod přeskočil texaského senátora Teda Cruze.

Americká média však upozorňují na fakt, že i v Iowě měl realitní magnát několikaprocentní náskok před Cruzem, avšak nakonec odešel o čtyři procenta poražen. Na rozdíl od silně nábožensky orientovaných voličů podporujících v Iowě Cruze je však značná část obyvatel New Hampshiru méně konzervativní, což by podle analytiků mohlo hrát do karet Rubiovi, ale i Trumpovi.

Pro Christieho, Bushe a Kasiche možná poslední šance

Právě na floridského senátora se v posledních dnech soustředí slovní výpady současných či bývalých guvernérů Chrise Christieho, Jeba Bushe či Johna Kasiche, kteří považují New Hampshire za možná poslední šanci zvrátit nepříznivý vývoj svých prezidentských kampaní.

Zatímco Bush prohlásil, že čtyřiačtyřicetiletý Rubio nemá dost zkušeností na to být prezidentem, Christie varoval republikánské voliče, že působení Rubia v Bílém domě by mělo stejný výsledek jako úřadování současného prezidenta Baracka Obamy, což je pro většinu republikánských kandidátů tím nejhorším přirovnáním.

V demokratickém táboře sice na celostátní úrovni v průzkumech stále vede někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová, v New Hampshiru si však upevnil náskok Sanders, který podle médií těží především z toho, že je senátorem za sousední Vermont. Hlas mu ve zmíněném průzkumu bylo ochotno dát 58 procent voličů, zatímco Clintonovou by volilo 36 procent.

Veřejnost si získala tím, jak zastávala úřad ministryně zahraničí, její popularita dosahuje šedesáti procent, říká k šancím Clintonové v boji o prezidentský post šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy